• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
187
345
Немам преференци, само напомена станува збор за лаптоп, секаков совет е довредојден дебелина, било што друго.

Нексио има поголем избор на падови, ако го имаш мометалниот извади го, измери, па порачај Arctic или Thermal Grizzly.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Абе се супер ама фрката е што не ни има постоечки на овој лаптоп, сега купив М2 ССД имаше само слот празен.
Епа што ќе ти се онда. На што ќе ги ставиш падовите. Од една страна на ссд-то ќе залепиш, а од друга??? Хладњак има? Ако нема не се замарај фукај ССДто и терај.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,134
1,598
Неготино
Немаш потреба од heatsink/падови. Следи температури, ако ти качува многу, тогаш размислувај, мада мислам дека нема шанси да загрее многу.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,927
3,311
Ако немаш каде да наместиш плус хладњак, плус место каде ќе оди таа топлина, пошто е лаптоп нели, не ти требаат ни падови.
П.с. што модел лаптооп е тоа да видиме сликовито кај стои ссдто
Sent from Телефон using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,899
1,542
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Godlike

Gaining Experience
11 октомври 2014
207
224
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
256
219

пак од прљавите трикови :(. Овој пат WD SN550 Blue
I see измамници, измамници everywhere!
ММЕ, кој прф почна?!

Испратено од телефоно.
 

Godlike

Gaining Experience
11 октомври 2014
207
224
ММЕ, кој прф почна?!

Порано имаше и со SSD менување на компоненти како TLC на QLC, а со NVME започнаа Adata.

https://www.reddit.com/r/hardware/comments/lk2f5i View: https://www.reddit.com/r/hardware/comments/lk2f5i/breaking_news_adata_sx8200_pro_m2_ssd_performance/
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,992
2,618
Ако не се лажам само Crucial останаа доследни на спецификациите. Patriot и Kingston истотака беа фатени во лага
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102
Ако не се лажам само Crucial останаа доследни на спецификациите. Patriot и Kingston истотака беа фатени во лага
Имаат и тие, сега гледав ова подкастот на Линус и потврдија дека имаат големи дебакли. Единствено sk hynix gold немале проблем од тој тип.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
256
219
Ц-Ц-Ц-Ц, ова веќе мириса на ДИЗЕЛГЕЈТ, ко го фатија фолксваген дека лажел...
(а пред некое време и за мазда или мицубиши или некој сличен производител имаше ист скандал).
Значи, никој не се измамници, ниту пак лажат, се дури не ги фатат!

едит: ова со дизелгејт чисто за споредба беше, знам дека овде за кошарка и голови зборуваме. :unsure:
 

dantemkd

Intern
21 јули 2020
39
10
Здраво имам ссд сата 3 Гигабајт никако неможе да се форматира пробував и преко алатки и преко команд пром ништо не помага.
Ме буни тоа што кога ќе го форматираш и го реатартираш се враќаат фајловите што се на ссд пред форматот.
Има ли шанси да се поправи?


Испратено од SM-G973F преку IT.mk форум апликација
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,571
1,516
Drachevo
Ц-Ц-Ц-Ц, ова веќе мириса на ДИЗЕЛГЕЈТ, ко го фатија фолксваген дека лажел...
(а пред некое време и за мазда или мицубиши или некој сличен производител имаше ист скандал).
Значи, никој не се измамници, ниту пак лажат, се дури не ги фатат!

едит: ова со дизелгејт чисто за споредба беше, знам дека овде за кошарка и голови зборуваме. :unsure:
После испадна дека лажат сите освен бмњ.
 

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
145
142
Незнам во која тема би било најпаметно да го постирам твитов, ама бидејќи оваа е активна мислам дека тука ќе можат да ја видат луѓе кои можеби ќе можат да помогнат. Дечкото од "Донирај компјутер" бара помош да најде минимум 64ГБ м2 ссд за веќе обезбедени компјутери
Ако некој може некако да му помогне, може да го контактира на твитер.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ептен sci-fi ја направиле новава верзија на Magician, анимцации, графици, све по ред. Верзија 10.0.19043
 
  • Уау
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,571
Членови
30,695
Најнов член
Todorka Dencevska
На врв Дно