1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,843
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Буџет? капацитет?
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Разлика е тлц и млц. Млц издржува повеќе циклуси, другото се е исто.

  View: https://youtu.be/GlGjd1GZWdo
   
  На PC_GAMER и Skorp им се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  Добар си, pro е побрз.
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Буџет до кај 18к, ама ако нема значителна разлика во тоа што ќе го користам, супер ми е цената од 12500 за 970 ево.
   
 5. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Знам дека е по брз али прашањето беше дали ќе има некаква разлика за тоа ја што ќе го правам. Да не лупам џабе уште 8-9к.
   
 6. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  Ти знаеш ама @StefAngel не знае
   
 7. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  134
  23 Февруари 2017
  Машко
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Го користи овој контролер.
  The Silicon Motion SM2262EN SSD Controller Preview: Good And Bad Amplified
   
 9. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  134
  23 Февруари 2017
  Машко
  Читајќи овде гледам добри некако резултати иако некако ништо не се разбирам ssd-а само на видео имам видено така да освен овие 2.5" не знам што е добро што е лошо со овие м.2
   
 10. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  851
  2,193
  12 oктомври 2014
  Машко
  Добар е резултатов?SSD-то е денес купено,значи ептен тазе :).
  SSD.png
  Покрај резултативе ме интересира дали е 57 степена нормална температура за овој тип SSD?Meне ми е малку многу,јер 850 про-то си спие на максимум 42 степена и тоа при тежок оверлоад.
  пс.Или се пропаѓа у вода и воопшто не се битни температурите на SSD?
   
  На PC_GAMER и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  Таман се перформансите.
  Температурата е сомнителна. Со што ја мериш?
  Многу е тоа...
  Ова вели макс 70
  https://s3.ap-northeast-2.amazonaws...msung_NVMe_SSD_970_EVO_Data_Sheet_Rev.1.0.pdf
   
 12. Mr.47

  Mr.47
  Intern

  54
  42
  13 Февруари 2018
  Машко
  Предлог SSD? Не мора да е најдобар, во никој случај најлош.
  NVMe не верувам дека ми треба, затоа што на компјутерот најголем напор му се игрите.
  Матичната моментална(план е да се мења), е ASUS H170 Pro-Gaming, која што има M2 слот од тоа што видов. најверојатно би фатило.
  А и некако не сум расположен толку да дадам за таков, најмногу поради втор ред од погоре. :)

  Ја би идел на обично, но..хм...

  -----
  Да не пишувам ново.
  Нешто вака? Ми дојде како идеја. Но пак, решив да прашам, совет секаков добредојден.
   
  Последна промена: 24 oктомври 2019
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Самсунг 860 Ево, капацитет по желба.
   
  На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
 14. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  416
  326
  11 Декември 2009
  Двата диска на исти конфигурации, кинстон со подобри резултати ssd.jpg
   
  На gremlin и Ace Lud им се допаѓа ова.
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
 16. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  507
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ubedlivo najloso ssd do sega sto sum go imal, patriot burst 120gb, ponekogas pc-to se kreva i po 1na min, katastrofa za parite. Screenshot_1.png
   
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  За кои пари? Колку беше, 500 денари?
   
 18. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  507
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  kupeno na novo vo set 1200 den
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  Не можеш да користиш термини „катастрофа за парите“ кога купуваш ССД кое е 15% поевтино од најевтиното ССД во Анхоч а исто така е и буквално најевтиното од Сетек.
  Што очекуваше ти кога купуваш нешто што е најевтино?
  Тука за Кингстон некои викаат дека се тиња а ова твоево...
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 20. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  507
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  katastrofa poradi toa sto imam kupeno gigabyte za 1300 sto e znacitelno podobro, knigston isto, cekam na test verbatim vi500 slicna cena e - + 50/100 den, pa ke stavam rezultati
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,280
  6,373
  21 Јануари 2009
  Ми се допаѓаат експериментиве што ги правиш :D
  Ќе му се најдат на некој шпараџија.
   
  На Pane-G, PC_GAMER, Banjifiko и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  507
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
  testiram za sopstvena potreba,volow segment koi se podobri, a da ke zaboravev da se nasmeam na tvojot post.
  AHAHAHHAAHAHAHHAAHAHAHHAAHAHAHHAAHAHAHHAAHAHAHHAAHAHAHHAAHAHAHHAAHAHAHHAHAH :)
   
  На Rukfash и Avid им се допаѓа ова.
 23. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  416
  326
  11 Декември 2009
  Не ти е чудно диск кој е 3 пати поевтин да даде подобри резултати
   
 24. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  853
  1,414
  12 Септември 2013
  Машко
  Не ми е, и три пати помалку ќе издржи. 150TBW versus 400 теоретски, во пракса и повеќе.
   
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,535
  12,784
  2 Август 2012
  Машко
  Само да ги видиш научницине на темата за клими што прават и што купуваат.
  Овој утнал со диск. Оние со хилта уриваат ѕидови за ST клима.

  Но, добро. Сакав да доловам нешто.
  Којзнае дали ми успеа.
   
  На causevd, GGTT1, RoninMK и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...