1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  185
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  кој и да земиш ке бидеш задоволен :) изборот ти е Самсунг и остатокот
   
  Последна промена: 13 Септември 2019
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
 3. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  zaforum.png
  Samsung 860EVO 250GB.
  Да објасни некој зошто имам толку различни 4K Q1 T1 резултати?
  Според AS-SSD би требало да имам 10 450iops, а според CrystalDiskMark излегува околу 12 500. Како гледам и на двете тестирам со 1 гигабајт фајл само еднаш. Тестирано одма еден по друг програм, ништо у позадина, после 30-минути логоф да истера Garbage Collector на дискот. Претпоставувам дека и на idle desktop истиот би требало да работи без проблем, ипак не се ова стари SSD од 2010.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,327
  1,788
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Добри се резултатите бе вака од прва гледано тоа е тоа, види неколку страни наназад имаш од други корисници постирано резултати па спореди, но мене вака ми изгледаат во ред.
  Кај 4К игра улога доста пауер профилот, стави го на хај перформанс па пробај пак.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  HPET disabled(иако и не работи ама ипак), ultimate power profile, сите C-States исклучени, SpeedStep угасен, Rapid-Mode угасен, нема никаков антивирус (угасен е дефендерот стандард). Нема core-parking.
  Intel Rapid Storage ставен на автоматски старт-ап, угасен е Link Power Management, штиклирано Turn Off Write Cache buffer у device manager. Угасени е superfetch,prefetch. Намерно оставен 15 посто OP на дискот зашто и онака не го фул користам а и има доста free space (ова не би требало да влијае на бенчмаркот, само 2гига запишувам има доста место).
  Не знам за други tweaks, ако има дополни.
   
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Тебе те мачи зошто на 2 различни бенчмарци, кој не ни знаеме дали работат исто а најверојатно не, едниот запишува 1 GB vs 1GiB, итн... Или не се замарај, или пушти ги едно 10 пати еден по друг и вади некоја средна вредност. Уствари ај бе гаси тоа, поглеј некој порнич и уживај

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Rukfash, Daniel86, artweb и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Ако на некој му е досадно и не му се гледаат едукативни филмови, нека пушти по еден тест од двата програми. Гуглам веќ пола сат и не можам да најдам некој посебен резон. Више не знам ни кој е валиден тест за ssd.
  Edit: Гледам едно ривју на 860EVO 500 гигабајтен модел и истата работа излегува, односно AS-SSD покажува помал скор.
   
  Последна промена: 3 oктомври 2019
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ете видош. Плус кај ме најде сега на најинтересното у филмот.
  Шала на страна и кај мене на лаптоп SunDisk X400 еве у моментов ми дава различни резултати, у корист на Кристал диск едно 10% повеќе од АС ССД.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,292
  6,386
  21 Јануари 2009
  Дали ти е полесно сега
  upload_2019-10-3_22-41-28.png
   
  olikomerc, Sukhoi и на dejan_str им се допаѓа ова.
 10. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,663
  2,515
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ајде и од мене една частовка.

  as-ssd.png CrystalDiskMark 6.0.2 x64.png
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Nope :) Еден од тестовите не е точен. Ако и двата програми тестираат на ист начин, тогаш има проблем. Ме нервира бројката за 4K, за секвенцијалните не ме интересира.
   
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Епа земи поши им на авторите, прашај што, како и зошто баш така испрограмирале, кој суб интерфејс на виндоус користат, итн, итн, и залепи им слики и речи им да се усогласат. За да не се нервираш, не за друго.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,292
  6,386
  21 Јануари 2009
  И да има проблем, тоа сигурно не е со ССД-то и сигурно не страда ссд-то во однос на перформанси или било што друго.
  Патем, кој дел те нервира и зошто не може тој дел рачно да си го тестираш?
   
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,117
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас сум сеуште задоволен од моето 6 години старо 850 EVO 120GB... :)
  Понатаму размислувам за една 500 ка, али ке видиме...
  as-ssd-bench Samsung SSD 850 03.10.2019 23-22-08.png
   
  На zirkach му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Па тоа е проблемот Авид, не знам кој од бенчмарците е релевантен.
  4К перформансите се итекако важни и би сакал да знам колку реално драјвот ми дава во конкретен момент. Од 50 на 40 мегабајти е пад што не е у рамки на грешка и се појавува константно, а како гледам не е само кај мене. Затоа и ве прашав да не знаете нешто повеќе пошто ја немам стално читано темата а не е можно да не се примети.
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,292
  6,386
  21 Јануари 2009
  Зошто го изостави најважното прашање во мојот пост?
   
 17. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Како рачно да тестирам 4K? Ајде објасни ако знаеш
   
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,292
  6,386
  21 Јануари 2009
  Океј, ако не може, ништо.
   
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Едно прашање околу м2 ssda , дали ако ставам м2 ссд одзема од pci e линиите како pci e ssdaata исто? Пошто нели интел lga 1151 има само 16 линии па графичката нема да работи на x16 oсвен ваљда ако плочата има додатни елементи за тоа. Може некој подетално да ми обрасне околу м2 ссд пошто додека бев активен и во чекор со технологијава м2 беа прескспи па не ги истражував а сега цените за 240 -512gb m2 ssda se доста евтини во споредба со сата ссда па греота е да се купи сата за систем кога има м2 за добри цени. Ве молам за инфо околу м2, дали вредат,како работат и сл.
   
 20. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,047
  507
  7 Март 2014
  Машко
  Ако може еден hint. Имам Lenovo IdeaPad 330 IKB, лаптопов се користи исклучиво само за интернет. На него имам hdd toshiba 500 gb, како што гледав на интернет неможе да има и ssd и hdd, сакам да го сменам сo Verbatim SSD Vi500 S3 240GB 2.5'' SATA III Read 500MBps, Write 410MBps дали со ова ќе се осети разлика во секојдневно користење ?
   
 21. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  83
  55
  16 Јуни 2017
  Апсолутно да.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,707
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Освен ако не едитираш видеа, нема да осетиш никаква разлика.
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  M2 или SATA се само физички интерфејси и ништо не значат многу сами по себе. Она што тебе те интересира е дали е комуникацискиот протокол САТА или NVME на ССД-то. Имаш и САТА и НВМЕ на М2 формат и самиот интерфејс се разликува. Најверојатно мислиш на М2 NVME ссд да земеш и да ќе лапка од PCI линиите. На работа имам лаптоп со NVME SSD на него и друг сличен со М2 SATA ССД и искрено во секојдневна работа нема никаква осетлива разлика.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  349
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Дечки, дали вреди разликата у цена меѓу 970 ево и 970 про за гејминг, оперативен систем и сториџ?
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,566
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не.
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...