1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  131
  92
  25 Март 2017
  Машко
  Купено пред 2 години, со Windows драјвери на Z77 плоча

  [​IMG]
   
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Дај линк таа апликација за ССД бенчмарци??? Или како се вика таа??


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Која верзија се тие драјвери од официјална страна, или која Z390 плоча имаш? Ај симни задњи од интел. 17.5.2.ххх мислам беа. И пушти пак едно АС ССД.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,287
  6,378
  21 Јануари 2009
  Стај IRST драјвер.
   
  На G4M3R и mihovkris им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,359
  7,340
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Овие Кингстон А400 почнаа да појавуваат проблемчиња. Од 8 кој ги имам ставено по лаптопи 2 им падна Write брзината на 30 мегабајти во секунда.

  Пробани на друга плоча, на друг контролер, на усб кутија, quick format ништо не ги спасува освен Securely erase data преку нивниот SSD Manager. После тоа се враќаат во нормала.

  Дали имаат проблем со контролерот, со garbage collector-от или нешто измеѓу незнам. Проверете си ги од време на време вие што ги користите.
   
  На CBB_6, Avid, StalkeR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  552
  505
  26 Јуни 2012
  Машко
  Плочата е gaming x gigabyte, и на страната овие ги дава последни:
  Код:
  Intel® Rapid Storage Technology
  (Note) Win10 ver.1903 supported.  
  [17.2.11.1033]  19.79 MB  
  2019/05/29
  А на интел страната се верзија 17.5.2.1024 8/9/2019.

  Еве со најновите драјвери, нешто поспоро од претходно:
  [​IMG]

  Eкспериментирав и со тие signed драјверите... Inaccessible Boot Device :D:D
  Fun times, ама доволно е. Враќам како што беа.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јас па би го остаил овој, бројките се супер, се е у граница на грешка при мерење. И би пробал после некој ден. Повторно ќе кажам, драјверот не е за ссдто само. За целиот сториџ субсистем е.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 8. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  891
  1 Јуни 2016
  @G4M3R фала за фоткава. Никогаш не ми текнало во Device Manager да видам која генерација е контролерот.
  Одма најдов RST драјвер :D
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,751
  24 Јуни 2009
  Машко
  Барај на гугл AS SDD benchmark tool.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  697
  26 Март 2016
  Даскал
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  as-ssd-bench Samsung SSD 970 23-Aug-19 00-12-59.png
  as-ssd-bench Samsung SSD 860 23-Aug-19 00-17-45.png
  as-ssd-bench WDC WDS500G1B0C- 23-Aug-19 00-19-26.png
  as-ssd-bench KINGSTON SA400S3 23-Aug-19 00-21-25.png

  Последново е ХДД :D
  И никако да заврши бенчот
  as-ssd-bench Hitachi HDS72101 23-Aug-19 00-30-58.png
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 23 Август 2019
  shifty, zirkach и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,287
  6,378
  21 Јануари 2009
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,751
  24 Јуни 2009
  Машко
  Треба да го почекаш едно пола саат а можеби и повеќе.
  Сепак за HDD се користат други алатки за бенч.
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,875
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  upload_2019-8-23_1-38-44.png
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  891
  1 Јуни 2016
  Дечки, малце (можда) глупаво прашање ама ..
  Зошто лаптопов ми, има еден САТА 3 слот, а другиот кај што e caddy-то е сата 2?
  Не треба да служи како bridge само и да биде и тој сата 3?
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,875
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не мора да значи дека така треба да биде. На пример што ќе ти SATA3 на DVD-RW? Тој за тоа е предвиден.
  Каков лаптоп?
   
 17. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,648
  1,906
  25 Март 2013
  Машко
  Astro ти одговори. Повеќето лаптопи се такви. Ако ставаш ссд, стави го на местото на претходниот драјв, за двд режач и hdd не ти треба Сата 3
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  891
  1 Јуни 2016
  Asus K550JX.
  Да да, така ми се стаени.
  Муабетот е SSD-то ми е стаено на нормалниот SATA слот, го препознава како SATA 3. Работи супер.
  Хард дискот е ставен во Caddy, работи како SATA 2. Тоа ми е идеално.
  Е сеа, ако им ги сменам местата, и SSD-то и хард дискот, работат на SATA 2.
  Ова не можам да си го објаснам :D
  Не е битно, фала ви како и да е, секако SSD-то останува кај што е, на слотот со сата порти.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  На пример Хардот е исто Сата2, па да го стаиш и на сата10, Сата2 ќе си работи.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  891
  1 Јуни 2016
  Тоа знам, не сум од вчера.
  На дискот убаво си пишува SATA III 6 Gb/s
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Онда нетко овде вара. Или дискот, или контролерот, софтвер....

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  891
  1 Јуни 2016
  Којзнае, небитно :D
  SSD-то ќе си стои таму for life секако.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  541
  490
  27 oктомври 2016
  истиот Е6400, истиот ССД, нова инсталација на истиот Вин7Про, но сега со корегиран сетинг во Биос - во SATA AHCI, се надевам и дека нема да има повеќе проблеми целиот систем:
   

  Прикачени датотеки:

  На zirkach му/ѝ се допаѓа ова.
 24. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  591
  342
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
 25. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,047
  507
  7 Март 2014
  Машко
  Препорака за ssd за Lenovo Ideapad 330 ?
   

Сподели

Вчитување...