1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,902
  5,801
  21 Јануари 2009
  Сакам да ги видам придобивките од тој драјвер во пракса.
  Ајде @spiritBreaker биди така љубезен ако/кога ќе ја отвораш темата да напраиш споредби со и без драјверот ама не за бенчмарк туку real world examples.
  Патем, ако се згугла do you need intel rst прв резултат добив ова
  Forums
  Каде што најверојатно вработен во Интел вели
  If you have your system set to AHCI mode you will not need the IRST, the software is for monitoring and managing RAID configuration

  the software is for monitoring and managing RAID configuration
  the software is for monitoring and managing RAID configuration
  the software is for monitoring and managing RAID configuration
  the software is for monitoring and managing RAID configuration

  ама важно на бенчмарк ќе даде појаки резултати

  Иначе тој драјвер му го блускринувал компјутерот а човекот вели
  None of the drives are configured in RAID but I thought there were some benefits to the Rapid Storage Technology for non-RAID drives.
  Изгледа прочитал од @FLEGMA тука хахаха
   
  Последна промена: 17 Август 2019
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,012
  536
  12 Април 2017
  Машко
  Еве од мене на HP Envy 13 - на поновите им ставаат појако ССД... 2019-08-17_01h12_51.png
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Па нормално бе drama queen НОРМАЛНО
  Конзолата (интерфејсот) на драјверот не допринесува кон перформансите. Тој е за надгледување на перформансите и за менаџирање на RAID и power options + логирање и известување при евентуален проблем.

  Еве ти докази пред и после IRST
  1 (2).png 1 (1).png

  25 MB/s повеќе на 4К запишување
  56 MB/s повеќе при 4К-64Thrd

  При што

  4k represents how fast the ssd can respond to 1 request of a 4k chunk of data.
  4k-64thrd represents 64 simultaneous requests of 4k chunks of data.
   
  marv, StalkeR и на gremlin им се допаѓа ова.
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,154
  1,448
  5 oктомври 2007
  Машко
  Еве да потврдам дека на 3 лаптопа, и 5 десктопи, со 840ево, Кингстон и 850ки про, се осеќа разлика од отприлика 10~15%. Поготово кај ПРО со и без IRST е бог и батина. Како рече @FLEGMA финтате е да ги погодиш драјверите а не секогаш најновите да ги плеснеш. Ако незнаеш кои, идеш на страната на производителот и ги симињаш тие шти ги има таму, колку и да ви личат стари. IRST e еден од они драјвери каде поново не е автоматски и подобро.

  Еве и кај мене на гугл срч iastor vs storahci ми излезе ова, кај штомсе гледа таа разлика SSD driver storahci vs iaStor, my 4K random write speed doubled

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На FLEGMA и Avid им се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,207
  28 oктомври 2008
  2018082314513121_src.png

  Gigabyte 256GB (SATA3 500/520 MB/s): 2.290,00 денари во Анхоч:

  as-ssd-bench GIGABYTE GP-GSTF 8.17.2019 2-45-35 PM.png
   
  StalkeR, gremlin, zirkach и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  177
  124
  12 Февруари 2015
  Машко
  Еден другар има проблем со adata su650, рече дека му се губеле податоци од дискот. Пример ко ќе се кренел виндоусот само десктопот се појавувал без старт мени и позадини од десктоп . Форматиран бил ама никаков ефект немало пак исто му се дешавало. Нема пробано со Secure Erase или слично ама незнам колку би имало ефект тоа. Дискот е под гаранција и купен од ддсторе пред неколку месеци...можно да е ојден дискот? Пишал маил до ддсторе ама пошо е недела нема уште одговор. Идеја што може да биде?

  btw го имам истото ссд на друг лаптоп и работи супер веќе 9 месеци
   
  Последна промена: 18 Август 2019
 7. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,193
  621
  9 Мај 2012
  Машко
  Само да си прашам? Првпат ги користам 2 ССД Сата по 500гб и 2 NVME M.2 по 500гб и дали треба некакви драјвери за нив? или ??
   
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,958
  3,572
  5 Декември 2009
  Машко
  Ова гигабајтов треба да е подобро од uv500, или тука некаде? Јер, Кингстон не се смета за ссд тука, па да си прашам...

  Со здравје да си го служиш инаку. :)

  Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Таман решив машина да менувам и одбрав добро nvme Samsung PCIe3.0, гледам веќе има на пазарот PCIe4.0 со дупли брзини. Ама далеко е Америка. Претпоставка: Кога ќе донесат кај нас PCIe 4.0 ssd-a?

  GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 1TB M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 3D TLC Internal Solid State Drive (SSD) Dual Side Copper GP-ASM2NE6100TTTD - Newegg.com
  Corsair Force MP600 M.2 2280 1TB PCI-Express 4.0 x4 NVMe 3D TLC Internal Solid State Drive (SSD) CSSD-F1000GBMP600 - Newegg.com

  еве неколку од веќе излезените, а читав и на Самсунг се веќе спремени кај да е ќе ги извадат.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пааа за месец дена до два би требало.
   
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Спремам парите за Ryzen 3700x, MB: x570 и nvme 4.0... цела библиотека порничи за 3 секунди ќе се префрла. xD
   
  На ТАТА_МАТА и CBB_6 им се допаѓа ова.
 12. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,466
  1,643
  25 Март 2013
  Машко
  Изгледај го видеото подолу, се е кажано.

  На кратко, обичен корисник со нормална работа нема да примети разлика.

  Најдобри зделки се Интел 660p I Samsung 970 Evo (без плус)


  View: https://youtu.be/u1lSIg2lxTg


  Истотака, првото видео од описот е многу добро
   
  На Astraion и Chicco69 им се допаѓа ова.
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  277
  161
  26 Март 2016
  Машко
  Не вреди МОМЕНТАЛНО бидејќо нема добри контролери. Ама си чекам самсунг јас е ТОГАШ ќе вреди.
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,200
  1,632
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Е тогаш ќе вреди :) ... интерфејсот на ссд-то не прави буквално никаква разлика и ќе осетиш разлика само ако копираш некој голем фајл од неколку гига ... Јас се префрлив од 850 ево на 970 ево - во секојдневна употреба не приметив воопшто разлика дури и мислев дека нешто не ми е во ред со ссд-то :).
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,193
  621
  9 Мај 2012
  Машко
  Во моментов го користам самсунг 970 плус NVMe нанд флеш и сата 970 ево двата се по 500гб и незначителна разлика околу 8-10секунди во корист за нанд флеш


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,974
  4,207
  28 oктомври 2008
  Треба да е. Ова е 256GB, и е со поголема декларирана брзина од 240-та на Gigabyte. За Кингстонот од неколку места имам слушнато дека знае да лагира и слично.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,902
  5,801
  21 Јануари 2009
  @FLEGMA спремен сум да го тестирам драјверов со real world examples.
  Земав нов лаптоп
  Anhoch PC Market Online - Notebook Dell Vostro 3580 i5-8265U 8GB/1TB + 240GB SSD/15.6" FullHD AntiGlare/DVD-RW/Black
  Официјален драјвер на Dell страната има од 5 август 2019
  Support für Vostro 3580 | Treiber und Downloads | Dell Deutschland
  Тој да го клаам?
  Како да проверам да не веќе го инсталирал Windows update?
  Пошо ретардираниов Windows update ми инсталираше и BIOS, смени фирмвер, курци нешто напраи, се стресов.
  Инсталирав 20 курци програми ама ми остана Фотошоп, Илустратор, Sony Vegas нешо а-у спремни за тест. И некоја игра. И големи фајлови мали фајлови кажи како сакаш да тестирам?
  Да видам колку тоа бенефит ќе има...
  Без бенчмарци, бенчмарци не праам!
   
  Последна промена: 20 Август 2019
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  505
  451
  27 oктомври 2016
  за едно Latitude E6400, Patriot Burst 120 GB:
  as-ssd-bench Patriot Burst 20.08.2019 21-21-13.png
   
  На zirkach му/ѝ се допаѓа ова.
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,154
  1,448
  5 oктомври 2007
  Машко
  Прво тури шо ССД има твојот. Па пушти едно АС ССД без драјвери, т.е. со чисти виндовс. После апдејтни соодветен фирвер, гледам имаат апдејти за разно разни модели. После чим вика делл, стај сите интел драјвери по ред, чупсет, меи, ирст. Па дај пак бенчмарк. АС ССД у не е некој страшен бенчмарк. Креира РАМ фајлови и тестира. Плус твоево е со NVMе ССД изгледа, па ако нема производителот саглам драјвер, а гледам немаат објавено, може и ништо да не осетиш, освен можда при копирање од САТА на ССД. Јас би стаил сепак ИРСТ пошто драјверот не е само за РАИД како многу мислат него пошироко опфаќа. Има на Интел, си пишуе детално.
  За реал ворлд дали и како ќе осетиш зависи. Пробај напни го со реад, на големи фајлови одеднаш, или неколку позахтевни апликации одеднаш, и мери.
  На пример Самсунг 950 нвме со виндовс драјверите (stornvme) осетно дтка за разлика од со нвме драјверите од самсунг турени.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,902
  5,801
  21 Јануари 2009
  Некако сега веќе не чувствувам ентузијазам да тестирам :D
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,154
  1,448
  5 oктомври 2007
  Машко
  И тоа се прифаќа . Плус сепак е лаптоп, шо ќе се заебаваш, со подосакатени чипсети, и рандом мидлклас ссд-а, генерално нема ни да осетиш разлика. Бутај се што дале од драјвери и шибај.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,622
  2 Август 2012
  Машко
  Авид пуштен на најјако!
  Сака драјвери ама неќи бенчмарци. Демек субјективно дали „че осеча“

  @Avid
  И Windows да ставил ти повторно стави го оној официјалниот. Немој друг
  Разликата треба да ја сетиш после неколку дена при boot а останатото нема да го сетиш без бенчмарк.
   
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,013
  719
  1 Јуни 2016
  Дајте драјверче за IRST за i7 4720HQ.
  Кој и да го симнам ерори ми мава дека не може да се инсталира.
   
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,304
  11,419
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Мислам дека е под четворка од овде (Intel RST(e) drivers v13.2.8.1002 WHQL dated 07/09/2015). Следи ги линковите и објаснувањето зошто модифицирани (затоа што Интел не ги става сите HardwareID-ови во драјверите и поради тоа неговите чисти драјвери не сакаат да се инсталираат). Модифицирањето е само ставање на тие ID-ови во INF-от и потпишување затоа што од Виндоуз 8 нагоре Мајкрософт тренира строгост (не дозволува непотпишани драјвери), веројатно како подготовка за да ги внесе драјверите во својот Store и да наплаќа за нив. Уште е рано за тоа, но веројатно си мислат, да си пробаат. Ако помине, помине.

  Ако не си сигурен дека можеш да ги инсталираш рачно, батали.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  462
  382
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ме натеравте и јас да ги испробувам драјвериве. Претходно овие не ги инсталирав освен ако не се интегрирани во чипсет драјверот или сл. Незнам дали е чурук плочава, драјверите или па дискот што добив полоши резултати после нивна инсталација :oh:.
  Добив полоши резултати со драјвер симнат од официјалната страна, плочава е нова Z390.
  Лево со драјвер, десно од windows што најде најде :D.
  [​IMG]
   
  Avid, CBB_6 и на mihovkris им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...