1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,085
  1,087
  2 Март 2011
  Машко
  Другари, гледам неколкумина повторивте дека не е форматиран дискот. Форматирање/дефрагментирање на ссд нема никаква улога во пефромансите.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,488
  12,657
  2 Август 2012
  Машко
  Отпакувај го драјверот со WinRar/ZIP/7ZIP

  Десен клик на *.msi фајлот > “Run this program in compatability mode for previous version of Windows”
  Одбери Windows 8.1 или Windows 7 SP1

  Повторно десен клик > Unblock

  Вака че помини :)
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,488
  12,657
  2 Август 2012
  Машко
  Нема ама ако направиш quick format и го оставиш да седи едно 4 часа ќе направи garbage collection и ќе биде како на day 1

  Може и со бутабилно USB направено со Magician да се „бланкира“ ама мене ниогаш не ми успеа (требаше да го вадам SATA кабелот па да го уклучувам на „жив“ компјутер.. Невидена гњаважа)
   
 4. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,211
  3,568
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не сакаше ни така, пак јави грешка. Ама отпакував се одделно, па во "drivers.cab" мануелно инсталирав преку Device Manager.

  Еве резултат, ама малку послаби бројки од претходниот.

  Intel RST v17 - MS driver
  as-ssd-bench Samsung SSD 850 12.8.2019 14-33-39.png as-ssd-bench Samsung SSD 850 12.8.2019 08-50-40.png
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,488
  12,657
  2 Август 2012
  Машко
  Незначително.
  Освен подобри резултати на 4K Read. Повтори го тестот после ден два
  На вакви резултати јас би го вратил стариот драјвер или би ставил друг драјвер. Дискот си има супер перформанси и вака и така.
   
 6. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  792
  430
  29 Јануари 2009
  ^ Може и малку подобро кај 4к. Ова е диск со 17ТB write на него,

  [​IMG]
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,193
  860
  1 Јуни 2016
  Еве и од домашниот ЕVO, година ипол стар, 8TB запишани:

  upload_2019-8-12_17-33-11.png
   
 8. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  501
  444
  26 Јуни 2012
  Машко
  Eве го моево SSD, уште малку за во бутел е со 30те терабајти :D.

  [​IMG]
   
  На prichina и Oktar им се допаѓа ова.
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,193
  860
  1 Јуни 2016
  Ривјус по интернет велит дека до 750 тера издржувале :D
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 10. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  501
  444
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ејјј немој така, има уште време значи... Ја па му се молам да зариба да земам NVMe :D.
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,190
  6,244
  21 Јануари 2009
  Го измалтретира за џабе.
  Одамна напињаш со тие интел драјвери, среќа другиве не се улетаа да ги стават.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,488
  12,657
  2 Август 2012
  Машко
  Имам приметено дека не можеш да сконташ вакви напредни работи. Најдобро е само емотивно да учествуваш во темава.
  Ама кој го праша Флегма..
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,190
  6,244
  21 Јануари 2009
  Значи не знам што не ти е јасно.
  Му викаш дека ќе добие 33% перформанси (или со тоа 1/3 сакаше да кажеш дека еден од тројца ќе имаат подобри резултати?) со тоа што го предложуваш, дечкото го прави тоа, добива полоши резултати од претходно.
  И те молам држи се до јасни и аргументирани образложувања а не кој што може да конта и на каков начин да учествува во темата.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,488
  12,657
  2 Август 2012
  Машко
  Епа "твојот" напреден OS, ваљда од космички причини, не го оставаше да го инсталира драјверот па на крајот човекот го намести со силување.

  IRST се тесно поврзани со верзијата на Intel OROM во чипсетот па ставање на (многу) понов или постар драјвер не води кон ништо.

  И сега наместо да биде малтретиран заради тоа што има непотпишан драјвер го советував да го врати оригиналниот драјвер.

  За почеток мрдни го тој хипстерски газ, врати се некаде на почетоците на темава и види дали има или нема разлика помеѓу двата драјвери.

  Аман веќе. Мачно е да се објаснуваат очигледни работи.
   
 15. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  427
  389
  21 Мај 2016
  Машко
  Стварно ја иступи со тие драјвери па не сме 2014 година

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Wow... За сечие арно кажува чоекот, уште го кудите... И после нешто ко ќе не чини, флегма ќе е во право ама нема да си признајте. Ама то е, не знам шо да речам друго. Кај мене лично (преминав на 9700к неодамна), тие драјвери се must. Планирам да направам тема со еден краток осврт на сето то, башка и како се клока рамот од 2666 на 3700 мхз, ама има време. Слушајте го флегма ми е зборот, убај работи кажува чоекот
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  427
  389
  21 Мај 2016
  Машко
  Кажува работи за во времето од 2012 година а сега сме 2019

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да. Ама истите правила важат сега. То е факт, не знам зошто смета то нешто, објасни ми сакам јасно да ми е зошто смета да се повтори то нешто кога правилото е сеуште валидно.
   
 19. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  427
  389
  21 Мај 2016
  Машко
  Бидејки за на вин 10 нема потреба за такви зезанции се ти е ставено на тацна после инсталација

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ајде вака прашање: инсталираш драјвер превземен од нвидиа или драјвер превземен од виндоус апдејтот (ко ќе инсталираш драјвер за графичка пример)?
   
 21. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  427
  389
  21 Мај 2016
  Машко
  Друго е за графичка али за ссд пага во вода више тој муабет

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не. Исто е. Мајкрософт има нивни основни драјвери за сите уреди скоро, само шо ти ко ќе инсталираш драјвер за графичката повеќе веруваш на нвидиа него на мајкрософт. Ако веруваш толку на мајкрософт, зошто сите драјвери не ги инсталираш преку виндоус апдејт? Истиот муабет ти е за секој останат драјвер. Тврдењето ти паѓа во вода
   
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,193
  860
  1 Јуни 2016
  Кај мене не сака Rapid Technology драјверот.
  Имам i7 4720HQ и EVO 850
  Ако некој најде драјвер, благодарен ќе ви бидам.
  Дај ми го мене за десктопот дома да си го стаам, ти купи си NVME :D
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,683
  1,099
  28 ноември 2015
  Машко
 25. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,211
  3,568
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Дечки :inlove:

  Се е во ред, не е на одмет чепкање и попатно учење нешто ново.
   

Сподели

Вчитување...