1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Средства од paypal не ми стигнаа на сметка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од stefan, 13 Декември 2010.

1. stefan

stefan
    Gaining Experience

354
    124
    13 Април 2007
    Машко
    Здраво на сите, регистриран сум под Словенија, имам VIsa електрон картица од Тутунска Б. направив "Withdraw" уште на 7 ми месецов парите уште ми ги нема пристигнато на картицата ?

Dec 7, 2010 Withdraw To Credit Card Completed Details Withdraw To Credit Card -€221.33 EUR

Зар ми летнаа 220 евра некаде во Словенија :)

2. Nakolce

Nakolce
    Gaining Experience

941
    87
    18 Септември 2009
    @stefan
    Па мислам дека во една тема на форумов има наведено дека пари од пејпал неможе да се земат него само да се стават на какунт и да се купи нешто со нив ...Јас мислам дека нема да ти стигнат но да се надеваме дека ке дојдат со некое каснење.

3. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    А да отидеш во банка да прашаш? И да им пишеш на Пејпал? Ако не можеш да ги повлечеш, нека ти ги вратат на сметка па барем плаќај си работи со нив... И толку не ти текна да провериш прво со помала сума?

4. stefan

stefan
    Gaining Experience

354
    124
    13 Април 2007
    Машко
    Абе пробав уште пред 10 месеци ми стигна 50 евра без проблем, го следев туториалот од овој форум, рекоа дека парите стигаат без проблем.

5. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Стрпи се уште некоја ден (1 недела).

6. stefan

stefan
    Gaining Experience

354
    124
    13 Април 2007
    Машко
    Да, ајде да почекаме уште некој ден, би требало да стигнат.

7. nikola_bb

nikola_bb
    Intern

241
    39
    14 Август 2009
  8. stefan

stefan
    Gaining Experience

354
    124
    13 Април 2007
    Машко
    nikola_bb: Пред колку време ?

9. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

958
    563
    3 Јули 2007
    Многу брзаш, стрпи се. До крајот на неделата ќе ти стигнат. 3-5 работни дена откако ќе се процесира трансакцијата од пејпал. Најдоцна до петок ќе ги имаш, по некоја логика утре мислам дека ќе ги имаш ако не ти стигнале сеа. Обично од тутунска ги процесираат од 4-6 часот попладне. Така да проверувај тоа време. И не се сеќирај, повеќе пати сум пишал на форумов дека може пари да се примаат на сметка ама никој не чита, мислам.

10. stefan

stefan
    Gaining Experience

354
    124
    13 Април 2007
    Машко
    Тооо мајстории.. фала ви на сите, требаше да бидам малку пострпелив

еве гииии стигнааа

13,723.50 MKD

11. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Ќе падне гезме... :))

12. stefan

stefan
    Gaining Experience

354
    124
    13 Април 2007
    Машко
    Уште едно прашање до вас да не отворам нова тема, имам девизна сметка во евра и Iban , swift код, ако ја верифицирам на paypal, дали еврата ке ми легнат на девизната кога ке правам "withdraw to bank account "

Поздрав

13. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Не знам дали може да се верификува iban сметка од Македонија на paypal. Некој што знае нека каже, ама мислам дека само картичките проаѓаат бидејќи тие се процесираат преку центри надвор од Македонија (Словенија, Бугарија, итн.).

14. stefan

stefan
    Gaining Experience

354
    124
    13 Април 2007
    Машко
    Да и јас така мислам. мислам дека Extremex е понавлезен во овие работи ?

15. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

958
    563
    3 Јули 2007
    Неможе да се верифицира и да се префрла на сметка. Само на Виза картичка.

16. mr.trayko

mr.trayko
    Intern

13
    0
    12 Декември 2010
    a na master od nlb?

17. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

958
    563
    3 Јули 2007
  18. mr.trayko

mr.trayko
    Intern

13
    0
    12 Декември 2010
    уствари логично. само што, можеш ли да извадиш повеќе од една виза електрон картичка? т.е. нели е поврзана со трансакционата сметка, а таа со матичниот број? прашувам затоа што рече дека неколку сметки си имал на пејпал, секогаш со различни картички. или сите на различни имиња?

фала за помошта :bigboss:

19. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

958
    563
    3 Јули 2007
    Неможеш да извадиш повеке од една виза електрон лично. Барај од брат/сестра/мајка/татко ...............

20. mr.trayko

mr.trayko
    Intern

13
    0
    12 Декември 2010
    Дали пејпал ги споредува имињата и адресите? Т.е. Ако имам една сметка со мастер картичка, друга со виза електрон - а двете на ист човек? Дали одма ќе сфатат и ќе ја блокираат сметката?

И второ прашање, колку време им треба да ја потврдат адресата откако ќе им испратиш документи?

21. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    За првото прашање... да... пејпал има алгоритам со кој проверува дали на иста адреса и со исто име имаш отворено два акаунти. Поготово ако едниот акаунт ти е затворен, или привремено лимитиран, а ти отвориш нов, тогаш се многу строги и перманетно ти ги затвораат двата. Во други случаи се пофлексибилни, ама не се мутави.

Дури имаат и алгоритам со кој проверуваат од која земја ги правиш купувањата, а на која земја си регистриран. Еднаш при една лимитирана/привремено блокирана трансакција морав да се јавувам до америка за да ми ја пуштат. По телефон ми рекоа дека немам направено ниедна трансакција од земјата каде сум регистриран :O

Ми ја пуштија трансакцијата затоа што имам „стаж“ и ми рекоа пошто ми се чисти трансакциите дека е ок, ама ме „советуваа“ во најскоро време да си отворам пејпал од земјата каде што нарачувам (што е небулоза и невозможно за мк нели...).

А за второто прашање... зависи за која земја и на кој начин потврдуваш. За америка, на пример, тоа е инстантно и се прави преку телефон (ти се јавуваат дома, а знаат точно кој телефон на која адреса е).

22. Macedonianist

Macedonianist
    Intern

24
    40
    18 ноември 2010
    Se izvinuvam,ova e samo proverka na validnosta na akauntot

23. mr.trayko

mr.trayko
    Intern

13
    0
    12 Декември 2010
    @крале фала за инфото. а колку време им треба да им проработи алгоритмот? затоа што ми даде да отворам со скроз исти податоци нов акаунт. ако им потрае уште некој ден, може и ќе си завршам некоја работа, дури да сконтаат...

ништо, ако не успее ова штрајков со глад на биоенергетичарите :LOL: ќе треба да емигрирам во некоја цивилизирана земја со пејпал, на пример албанија. и онака имам шиптарска фаца.

24. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Не мора да значи дека ќе те затворат... ја користиш истата картичка или друга? И дали претходниот акаунт ти е од некои причини лимитиран/затворен или не?

25. mr.trayko

mr.trayko
    Intern

13
    0
    12 Декември 2010
    другиот е лимитиран, незнам што им текна да проверуваат. вчера им пратив нешто за валидација по што сигурно ќе сфатат дека сум од македонија, па да видиме. истовремено отворив и нов акаунт, со исто име и (поштенска) адреса, а картичка уште немам ставено. мислам да ставам друга.

Сподели

Вчитување...