1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Средства од paypal не ми стигнаа на сметка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од stefan, 13 Декември 2010.

 1. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Здраво на сите, регистриран сум под Словенија, имам VIsa електрон картица од Тутунска Б. направив "Withdraw" уште на 7 ми месецов парите уште ми ги нема пристигнато на картицата ?


  Dec 7, 2010 Withdraw To Credit Card Completed Details Withdraw To Credit Card -€221.33 EUR

  Зар ми летнаа 220 евра некаде во Словенија :)
   
 2. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  @stefan
  Па мислам дека во една тема на форумов има наведено дека пари од пејпал неможе да се земат него само да се стават на какунт и да се купи нешто со нив ...Јас мислам дека нема да ти стигнат но да се надеваме дека ке дојдат со некое каснење.
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,320
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  А да отидеш во банка да прашаш? И да им пишеш на Пејпал? Ако не можеш да ги повлечеш, нека ти ги вратат на сметка па барем плаќај си работи со нив... И толку не ти текна да провериш прво со помала сума?
   
 4. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Абе пробав уште пред 10 месеци ми стигна 50 евра без проблем, го следев туториалот од овој форум, рекоа дека парите стигаат без проблем.
   
 5. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,303
  1,359
  6 Февруари 2009
  Стрпи се уште некоја ден (1 недела).
   
 6. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Да, ајде да почекаме уште некој ден, би требало да стигнат.
   
 7. nikola_bb

  nikola_bb
  Intern

  251
  44
  14 Август 2009
 8. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  nikola_bb: Пред колку време ?
   
 9. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  960
  563
  3 Јули 2007
  Многу брзаш, стрпи се. До крајот на неделата ќе ти стигнат. 3-5 работни дена откако ќе се процесира трансакцијата од пејпал. Најдоцна до петок ќе ги имаш, по некоја логика утре мислам дека ќе ги имаш ако не ти стигнале сеа. Обично од тутунска ги процесираат од 4-6 часот попладне. Така да проверувај тоа време. И не се сеќирај, повеќе пати сум пишал на форумов дека може пари да се примаат на сметка ама никој не чита, мислам.
   
 10. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Тооо мајстории.. фала ви на сите, требаше да бидам малку пострпелив

  еве гииии стигнааа

  13,723.50 MKD
   
 11. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,303
  1,359
  6 Февруари 2009
  Ќе падне гезме... :))
   
 12. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Уште едно прашање до вас да не отворам нова тема, имам девизна сметка во евра и Iban , swift код, ако ја верифицирам на paypal, дали еврата ке ми легнат на девизната кога ке правам "withdraw to bank account "

  Поздрав
   
 13. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,303
  1,359
  6 Февруари 2009
  Не знам дали може да се верификува iban сметка од Македонија на paypal. Некој што знае нека каже, ама мислам дека само картичките проаѓаат бидејќи тие се процесираат преку центри надвор од Македонија (Словенија, Бугарија, итн.).
   
 14. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  349
  131
  13 Април 2007
  Машко
  Да и јас така мислам. мислам дека Extremex е понавлезен во овие работи ?
   
 15. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  960
  563
  3 Јули 2007
  Неможе да се верифицира и да се префрла на сметка. Само на Виза картичка.
   
 16. mr.trayko

  mr.trayko
  Intern

  13
  0
  12 Декември 2010
  a na master od nlb?
   
 17. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  960
  563
  3 Јули 2007
 18. mr.trayko

  mr.trayko
  Intern

  13
  0
  12 Декември 2010
  уствари логично. само што, можеш ли да извадиш повеќе од една виза електрон картичка? т.е. нели е поврзана со трансакционата сметка, а таа со матичниот број? прашувам затоа што рече дека неколку сметки си имал на пејпал, секогаш со различни картички. или сите на различни имиња?

  фала за помошта :bigboss:
   
 19. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  960
  563
  3 Јули 2007
  Неможеш да извадиш повеке од една виза електрон лично. Барај од брат/сестра/мајка/татко ...............
   
 20. mr.trayko

  mr.trayko
  Intern

  13
  0
  12 Декември 2010
  Дали пејпал ги споредува имињата и адресите? Т.е. Ако имам една сметка со мастер картичка, друга со виза електрон - а двете на ист човек? Дали одма ќе сфатат и ќе ја блокираат сметката?

  И второ прашање, колку време им треба да ја потврдат адресата откако ќе им испратиш документи?
   
 21. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,303
  1,359
  6 Февруари 2009
  За првото прашање... да... пејпал има алгоритам со кој проверува дали на иста адреса и со исто име имаш отворено два акаунти. Поготово ако едниот акаунт ти е затворен, или привремено лимитиран, а ти отвориш нов, тогаш се многу строги и перманетно ти ги затвораат двата. Во други случаи се пофлексибилни, ама не се мутави.

  Дури имаат и алгоритам со кој проверуваат од која земја ги правиш купувањата, а на која земја си регистриран. Еднаш при една лимитирана/привремено блокирана трансакција морав да се јавувам до америка за да ми ја пуштат. По телефон ми рекоа дека немам направено ниедна трансакција од земјата каде сум регистриран :O

  Ми ја пуштија трансакцијата затоа што имам „стаж“ и ми рекоа пошто ми се чисти трансакциите дека е ок, ама ме „советуваа“ во најскоро време да си отворам пејпал од земјата каде што нарачувам (што е небулоза и невозможно за мк нели...).


  А за второто прашање... зависи за која земја и на кој начин потврдуваш. За америка, на пример, тоа е инстантно и се прави преку телефон (ти се јавуваат дома, а знаат точно кој телефон на која адреса е).
   
 22. Macedonianist

  Macedonianist
  Intern

  24
  40
  18 ноември 2010
  Se izvinuvam,ova e samo proverka na validnosta na akauntot
   
 23. mr.trayko

  mr.trayko
  Intern

  13
  0
  12 Декември 2010
  @крале фала за инфото. а колку време им треба да им проработи алгоритмот? затоа што ми даде да отворам со скроз исти податоци нов акаунт. ако им потрае уште некој ден, може и ќе си завршам некоја работа, дури да сконтаат...

  ништо, ако не успее ова штрајков со глад на биоенергетичарите :LOL: ќе треба да емигрирам во некоја цивилизирана земја со пејпал, на пример албанија. и онака имам шиптарска фаца.
   
 24. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,303
  1,359
  6 Февруари 2009
  Не мора да значи дека ќе те затворат... ја користиш истата картичка или друга? И дали претходниот акаунт ти е од некои причини лимитиран/затворен или не?
   
 25. mr.trayko

  mr.trayko
  Intern

  13
  0
  12 Декември 2010
  другиот е лимитиран, незнам што им текна да проверуваат. вчера им пратив нешто за валидација по што сигурно ќе сфатат дека сум од македонија, па да видиме. истовремено отворив и нов акаунт, со исто име и (поштенска) адреса, а картичка уште немам ставено. мислам да ставам друга.
   

Сподели

Вчитување...