1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Средно Училиште Во Скопје Со ИНФО ?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од ApexAlex, 4 Февруари 2019.

1. ApexAlex

ApexAlex
    Intern

38
    5
    30 oктомври 2018
    Машко
    Здраво, јас сум александар, на кратко алек, се занимавам со информатика, хардвер или софтвер не е важно што е пак сум заинтересиран :D, се занимавам со тоа скоро цело време што сум на земјава, моето прашање е дали има некое добро информатичко средно училиште во скопје? Нај главно да биде насочено на програмирањето. Побарав на форумов ама све факултети...

2. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,038
    1,158
    11 Март 2011
    СЕТУ „Михајло Пупин“ - Скопје — Википедија

Средно техничко Михајло Пупин е најблиску до тоа што го бараш, збори дома размисли, посебно ако не си од Скопје, доста малтретажа е тоа за 15 годишен да патуваш секој ден, јадеш сув сендвич и слични спартански работи.

3. ARMac

ARMac
    Орган

5,997
    6,772
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Па не ти треба стручно средно за струката. Заврши 4 год гимназија и после терај или факултет или специјализации, пракса - волонтерство итн.

4. ApexAlex

ApexAlex
    Intern

38
    5
    30 oктомври 2018
    Машко

Од скопје сум тоа не е проблем, за патувањето ке се научам, а за јадење досега не сум доручкувал во основно затоа тоа не е проблем hah.

5. ApexAlex

ApexAlex
    Intern

38
    5
    30 oктомври 2018
    Машко
    На крај може ке одам орца 2 год гимназија, 2 информатика и потоа факултет.

На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    598
    3 Мај 2010
    Машко
    Јас учев во Михајло Пупин(Бившо Коце), отидов таму стрикно зашто беше единствено за времето средно со струка "Компјутерска Техника и Автоматика". Сега мислам дека има уште некоја постручна насока кон програмирање, незнам како се вика. Квалитетот на образованието е дискутабилен да речам "не се бараше премногу". Со програмирање почнуваш во 2ра, и нема нешто многу. Ако не планираш факултет а те интересира инфо, можеш да одиш таму.
    Отидов на ФИНКИ после средно, и се што сум учел во средно се учи до првиот колоквиум(првото тромесечје ако слободно споредам со средно) до прв семестар и тоа по еден предмет - структирно програмирање.
    Имав познавање од програмирање ама разликата во студиите се покажа со математика. Повеќе математика учиш во гимназија и самиот споредив во однос на колегите, а имаш од насоки некои во гимназииве за инфо односно математика.

Последна промена: 4 Февруари 2019
    The-spiki, bxxxn, ApexAlex и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...