• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Средно Училиште Во Скопје Со ИНФО ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ApexAlex

Intern
30 октомври 2018
40
6
Здраво, јас сум александар, на кратко алек, се занимавам со информатика, хардвер или софтвер не е важно што е пак сум заинтересиран :D, се занимавам со тоа скоро цело време што сум на земјава, моето прашање е дали има некое добро информатичко средно училиште во скопје? Нај главно да биде насочено на програмирањето. Побарав на форумов ама све факултети...
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,304
1,392
СЕТУ „Михајло Пупин“ - Скопје — Википедија

Средно техничко Михајло Пупин е најблиску до тоа што го бараш, збори дома размисли, посебно ако не си од Скопје, доста малтретажа е тоа за 15 годишен да патуваш секој ден, јадеш сув сендвич и слични спартански работи.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па не ти треба стручно средно за струката. Заврши 4 год гимназија и после терај или факултет или специјализации, пракса - волонтерство итн.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

ApexAlex

Intern
30 октомври 2018
40
6
СЕТУ „Михајло Пупин“ - Скопје — Википедија

Средно техничко Михајло Пупин е најблиску до тоа што го бараш, збори дома размисли, посебно ако не си од Скопје, доста малтретажа е тоа за 15 годишен да патуваш секој ден, јадеш сув сендвич и слични спартански работи.

Од скопје сум тоа не е проблем, за патувањето ке се научам, а за јадење досега не сум доручкувал во основно затоа тоа не е проблем hah.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

ApexAlex

Intern
30 октомври 2018
40
6
Па не ти треба стручно средно за струката. Заврши 4 год гимназија и после терај или факултет или специјализации, пракса - волонтерство итн.
На крај може ке одам орца 2 год гимназија, 2 информатика и потоа факултет.
 

stefan_v

On your way to fame
3 мај 2010
1,424
596
macedonius.com
Јас учев во Михајло Пупин(Бившо Коце), отидов таму стрикно зашто беше единствено за времето средно со струка "Компјутерска Техника и Автоматика". Сега мислам дека има уште некоја постручна насока кон програмирање, незнам како се вика. Квалитетот на образованието е дискутабилен да речам "не се бараше премногу". Со програмирање почнуваш во 2ра, и нема нешто многу. Ако не планираш факултет а те интересира инфо, можеш да одиш таму.
Отидов на ФИНКИ после средно, и се што сум учел во средно се учи до првиот колоквиум(првото тромесечје ако слободно споредам со средно) до прв семестар и тоа по еден предмет - структирно програмирање.
Имав познавање од програмирање ама разликата во студиите се покажа со математика. Повеќе математика учиш во гимназија и самиот споредив во однос на колегите, а имаш од насоки некои во гимназииве за инфо односно математика.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,005
Мислења
854,564
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно