• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Србија го менува интернет доменот

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Регистарот на националниот Интернет домен на Србија, во февруари, годинава, ќе почне пререгистрација на постоечките интернет адреси со ознака yu во rs.

Србија во светската информациска мрежа во иднина ќе ја има таа ознака, но тоа не значи дека веднаш ќе биде отстранета ознаката yu. Бришењето на овој домен е предвидено да се одвива до 30 септември 2009 година.

Во Србија моментно регистрирани се околу 40.000 интернет адреси со доменот yu, од кои само половината се активни.


Извор:Таратур
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
rs? Бош ознака.. ама не останаа многу други...ме интересира што ќе испадне со идејата за уникод домени...кирилични итн.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Баш штета што од .yu TLD го сменија во .rs но сепак и .rs не е толку лошо... исто ко .ws ;)

А за уникод домени...ќе почекаме една деценија можеби и повеќе зашто ќе биде хаос тоа според мене...

Честитки за новите домени на Србија :bravo:
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
требало да земат ср - србија, а не државното уредување република србија - рс
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
342
Jas mislam deka unikod domenite samo bi ja zakomplicirale rabotata. Malce mi bese na tato so mu objasvev deka web stranite se www.xx.com/org... uste sega da mu kazvam nekoj si hieroglifi.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Тоа е нивна работа дали ке го мењаат доменот. Што се однесува до мене не е којзнае колку лошо и "rs" ме потсека на русија. :LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно