Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Срамота!!!!

Статус
Затворена за нови мислења.

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Како прво,

Каков е овој ИТ форум кога нема асални администратори.

Дали сте чуле за Encoding.

Encoding што го користи овој форум е charset=ISO-8859-1, така да кириличните букви се конвертираат во македон

Дајте Ве молам некој администратор што ке си ја знае работата.

Поставите utf-8.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.991
www.iwmnetwork.com
Јас мислев членовите го прават форумот, а не администраторите, у секој случај tnx на забелешката. Ќе видиме што како.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Да не беше жалосно ќе беше смешно.

Како прво, јас никаде не пишав за „правење“ на форумов.

Како второ, членовите немаат администраторски привилегии да можат да вршат конфигурација на форумов.

Во администрацијата на форумов, во Language Manager избери Edit Settings на јазикот што е активен и смени во

HTML Character Set This is the value of the 'charset' attribute for the HTML content type setting in the 'headinclude' template.<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-1" />

Стави UTF-8.

А има и подобар начин. Не знам точно во кое мени се наоѓа. Мислма дека е најдоле во DB admin. Има нешто Convert to UTF-8.

Овие опции на членовите не им се достапни. Впрочем, кој фактор е администратор ако член ги има сите привилегии?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.991
www.iwmnetwork.com
Каков е овој ИТ форум кога нема асални администратори.

1. Јас за вакво "правење" зборев. Викаш "Каков е овој ИТ форум" и го оценуваш според администраторите.
2. Дали можеби си се запрашал дека постои причина зошто енкодингот е таков каков што е?

Во секој случај, фала за сугестиите. Те уверувам дека сите сугестии напишани од членовите се земени во предвид и се два пати размислени.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Муабетот ми беше за „техничката“ страна на форумов.

Причина зошто енкодингот е таков каков што е, нормално дека ја знам (претпоставувам). Оставен е на default.

Штом има различно писмо од латиничното, логички е дека мора да се смени енкодинг.

Пред да направите било што...

Погледните ги големините на базите. Потоа исконвертирајте ја базата во UTF-8, па споредите ги.

Освен тоа, погледнете го source кодот сега, па погледнете го после конверзијата.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.991
www.iwmnetwork.com
Причина зошто енкодингот е таков каков што е, нормално дека ја знам (претпоставувам). Оставен е на default.

"Sometimes I'm confused by what I think is really obvious. But what I think is really obvious obviously isn't obvious" - Michael Stipe

Велиш "знаеш" но "претпоставуваш". Знаењето не е претпоставка.

За да бидам јасен:
Тоа што "знаеш" (т.е. претпоставуваш) дека енкодингот е таков каков што е бидејќи е оставен на default, не е точно. Постојат неколку причини зошто и како, но нема да навлегуваме во тоа.
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Во ред се забелешките, ама побогу, зошто мора толку агресивно да се настапува? Па дури 4 извичника ставил во насловот. Ме потсеќа на она митското "This is SPARTAAAAA!!!!". Сега администраторите сигурно се кријат од срам/страв. Буху.

Забелешката е на место, ама нема ништо срамно. Се снајдовте?
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Zabeleshkata e do nekade na mesto. Rezultat na splet na okolnosti shto nema potreba da se objasnuvaat.

Fala za zabeleshkata.

Stefan.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Овие опции на членовите не им се достапни. Впрочем, кој фактор е администратор ако член ги има сите привилегии?

Тие опции не им се достапни ама достапен е форумов кој има посебен дел за сугестии. На тој начин членовите учевствуваат. Ете, благодарение на тебе и тој дел е среден. На тоа мислеше Дамјан.

Како е напишано во форум вестите, форумот уште не е комплетно среден и преведен, ама се работи на тоа нон-стоп. Имај во предвид дека се се прави доброволно и никој нема профит од тоа што го прават администраторите/модераторите. За ова треба да се има каква таква почит бидејќи овие луѓе слободното време, кое се помалку го имаат, го користат за подигнување на информатичката свест во Македонија.

Ако имаш уште некоја конструктивна сугестија, а таа да не делува како да пропаднал светов, слободно напиши и ќе биде земена во предвид :)

Поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.115
Мислења
974.842
Членови
35.421
Најнов член
100jan
На врв Дно