• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SQLi .gov.mk

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

overDos3

Intern
12 мај 2019
2
2
Здраво, сакав да прашам секого кој го чита оваа тема да даде мислење.

Пред неколку дена најдов еден баг во едно министерство во Македонија и имав шанса да влезем во database. Моја намера не е лоша,не сакам да направим штета само сакам да го репортирам и зашто да не да се платим за тоа.
Дали е можно и како?
Фала однапред
 

joBs0

Intern
13 септември 2019
25
42
А бе ти стварно мислиш тие од министерство ги боли уво за сигурноста на страницава па да ти платат нешто за тоа?

Не само што никад нема да добиеш денар од нив, туку можеш и кривично да си одговараш за твоите нелегални постапки.

Инаку пред да направиш пентестинг на некоја страница треба да истражиш дали дозволуваат такво нешто, и дали се дел од некоја платформа што дозволува такво нешто, а не прво да си влезеш во систем па после да ги прашуваш дали плаќаат за да им ги кажеш пропустите.

Тоа е исто како да провалиш куќа/стан без да им најавиш на сопствениците па после барај им пари да им кажеш како си ја провалил куќата.

Кажи како ќе постапиш ако ти им бараш пари да им ги кажеш пропустите, а тие не ти даваат ништо?!
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,730
www.mikrotikmacedonia.net
Од искуство знам дека ги боли к*р за твоево откритие. Ке пријавиш, ке закрпат (вака или онака) а тебе нема да ти кажат ни благодарам. Батали и најди си друга занимација.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Професијата се нарекува Ethical Hacking, од одредена причина, и исто така е платена, ама не на овој начин...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,870
11,292
youtu.be
Зависи кое е министерството,
ако е министерството за информатичко општество и администрација има шанси, мош не големи но никој не знае додека не проба.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,730
www.mikrotikmacedonia.net
Кое сака нека е.. НЕ ДОБИВА ПАРИ.. Треба да биде среќен ако му кажат дека нема да му поднесат кривична што чепкал воопшто на сајтот без пријава претходна.. Ова од лично искуство со МК гов сајт.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,461
830
Здраво, сакав да прашам секого кој го чита оваа тема да даде мислење.

Пред неколку дена најдов еден баг во едно министерство во Македонија и имав шанса да влезем во database. Моја намера не е лоша,не сакам да направим штета само сакам да го репортирам и зашто да не да се платим за тоа.
Дали е можно и како?
Фала однапред
Копирај и зачувај и биди македонски Асанж и уцени ги политикантите да ги поништи сите штетни договори од Нивици и Заев паламудачот да испаѓа од влада и кривично да одговара . ;) Патем ако ти треба пари продај ги на Србија или Русија и ќе имаш пари ;)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,333
8,350
Скопје
Копирај и зачувај и биди македонски Асанж и уцени ги политикантите да ги поништи сите штетни договори од Нивици и Заев паламудачот да испаѓа од влада и кривично да одговара . ;) Патем ако ти треба пари продај ги на Србија или Русија и ќе имаш пари ;)
+1, биди свиркач
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

overDos3

Intern
12 мај 2019
2
2
Копирај и зачувај и биди македонски Асанж и уцени ги политикантите да ги поништи сите штетни договори од Нивици и Заев паламудачот да испаѓа од влада и кривично да одговара . ;) Патем ако ти треба пари продај ги на Србија или Русија и ќе имаш пари ;)
ех јас не сум Груевски ако ме фатат тешко да се спасим :ROFLMAO:
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,233
1,004
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,376
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно