SQL ревизорска трага и закон за заштита на лични податоци

andsa

Intern
11 декември 2009
12
0
Дали некој знае за што све треба да се водат логови ако во базата се обработуваат лични податоци
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
374
886
Ова се одлични препораки, но (затоа што мораат да бидат) се ужасно генерализирани.

Претпоставувам дека ОП бара конкретна насока за дефинирање на опсегот на ревизијата (audit scope). За жал, читајќи го тој закон (кој имал желба, време и издржливост) воопшто не е јасно.

ако во базата се обработуваат лични податоци

Можеби ќе можеме да помогнеме повеќе ако пишеш повеќе детали:
  1. Кои податоци (кои типови);
  2. Дали само се чуваат или се обработуваат;
  3. Дали се чуваат обработки (деривати) на личните податоци;
  4. Кој се треба (по бизнис логика) да има пристап на тие податоци;
  5. И сигурно уште нешто, ама ова е, да речеме, доволно за прелиминарен опсег.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,299
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно