1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SQL query IF uslov

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од Cair, 24 Март 2019.

 1. Cair

  Cair
  Intern

  164
  2
  16 oктомври 2008
  Код:
  WITH ORDEREDPRODUCTS AS(
  SELECT DISTINCT
  Product.Id AS ID,
  Product.Name AS Name,
  Product.ShortDescription AS ShortDescription,
  Product.Price As Price,
  Product.Sku AS Barcode,
  Manufacturer.Name AS Brand,
  Category.Name AS Category,
  CASE
  WHEN Picture.MimeType = 'image/jpeg' THEN '/images/thumbs/' + SeoFilename + '.jpeg' AS 'Image Path',
  WHEN Picture.MimeType = 'image/png' THEN '/images/thumbs/' + SeoFilename + '.png' AS 'Image Path'
  END,
  ROW_NUMBER() OVER (PARTITION BY Product.Id ORDER BY Category.Name ASC) AS rowNumber
  FROM Product
  JOIN Product_Category_Mapping ON Product_Category_Mapping.ProductId = Product.Id
  INNER JOIN Category ON Category.Id = Product_Category_Mapping.CategoryId
  JOIN Product_Manufacturer_Mapping ON Product_Manufacturer_Mapping.ProductId = Product.Id
  JOIN Manufacturer ON Manufacturer.Id = Product_Manufacturer_Mapping.ManufacturerId
  JOIN Product_Picture_Mapping ON Product_Picture_Mapping.ProductId = Product.Id
  JOIN Picture ON Picture.Id = Product_Picture_Mapping.PictureId
  WHERE Sku IS NOT NULL
  )
  
  SELECT * FROM ORDEREDPRODUCTS WHERE rowNumber = 1
  
  
  се убив од бришенје и додаванје наводници и пак I

  Msg 156, Level 15, State 1, Line 10
  Incorrect syntax near the keyword 'CASE'.
   
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,204
  1,637
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Кога ти завршува првиот WHEN мислам дека не треба да има запирка, исто на погрешно место го користиш алиас-от т.е. тој се става на крај после END ... END AS 'Image_Path',
   
 3. Cair

  Cair
  Intern

  164
  2
  16 oктомври 2008
  fala do
  Pulse
  Practice makes perfect

  resenie

  CASE
  WHEN Picture.MimeType = 'image/jpeg' THEN '/images/thumbs/' + Picture.SeoFilename + '.jpeg'
  WHEN Picture.MimeType = 'image/png' THEN '/images/thumbs/' + Picture.SeoFilename + '.png'
  END AS ImagePath,
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,289
  6,400
  27 Март 2014
  Користи тагови за код добогу..
   
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  766
  685
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Многу нормално дека една иста колона неможе да има 2 различни алијаси
   
 6. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,921
  5,830
  21 Јануари 2009
  @Pulse со цел памет му пиша пп а не пиша директно во темава?
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  хаха, па помогнав from the shadows :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,921
  5,830
  21 Јануари 2009
  not cool man, not cool
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  не сваќам, why?
   
 10. Cair

  Cair
  Intern

  164
  2
  16 oктомври 2008
  Pulse тајно помага јас јавно се заблогодарувам сите срекни и задоволни
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,178
  8,517
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,204
  1,637
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Sharing is caring ;)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,921
  5,830
  21 Јануари 2009
  Сум пишувал неколку пати.
  Може ОП немаше да постира во темава дека си му пишал.
  Ќе се најде можеби некогаш друг со ист/сличен проблем и ќе го решеше веднаш со читање на темата.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  не дека не сте во право, се сложувам.
  едноставно во тој момент несакав јавно изложување и бидна пп.
  еве тема за дискусија.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,184
  521
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  because is себично ;)
   
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,204
  1,637
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Да не стави матичен број и адреса во одговорот случајно :p
  Шала на страна но не се секирај не разоткриваш никави тајни а партиципација во форум е баш ради тоа сите да споделиме знаења и искуства (и место за тролање :)).
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,197
  1,232
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  веќе напишав зошто пратив порака.
  ако пишев во темава ќе имаше реплики и слично а не бев расположен за дискусија :)
   
 18. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,921
  5,830
  21 Јануари 2009
  Добро де, ако некој нешто ти пише, не си приморан да му реплицираш.
  Не биди како еден другар порано на МСН што се ставаше appear offline само затоа што „ќе го виделе комшии/роднини онлајн и ќе му БИЛО НЕЗГОДНО ако не им пише“.
  Тогаш му верував, но сега ако размислам подобро мислам дека ме лажел за причинава.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...