• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Spyware

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Забележав дека нема таква тема, па еве да започнеме: кои алатаки ги користите за справување со Spyware. Јас користам Spyware Terminator.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Иначе анти-вирусни софтвери не помагаат толку во спречување на spyware, вирус и spyware се различни поими.

Еве неколку софтвери за заштита од spyware/adware:

1. Ad-Aware 2007 Free (Превземи: ТУКА)


2. Spyware Blaster 3.5.1 (Превземи: ТУКА)


3. Spybot - Search & Destroy 1.4 (Превземи: ТУКА)


:rolleyes:
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Забележав дека нема таква тема, па еве да започнеме: кои алатаки ги користите за справување со Spyware. Јас користам Spyware Terminator.
Мозокот, одкако ќе се заразиш ни God Defender не ти помага, полесно ти е формат да направиш...
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Точно дека треба да размислуваш, ама и да се заразиш не е секогаш лекот во формат.
Добро, секогаш има начин да се исчисти. Ама тоа зависи од твоите способности како систем администратор, во принцип секогаш важи правилото подобро е да ја спречиш заразата, одколку да ја лечиш.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Добро, секогаш има начин да се исчисти. Ама тоа зависи од твоите способности како систем администратор, во принцип секогаш важи правилото подобро е да ја спречиш заразата, одколку да ја лечиш.
razmisluvaj na serverski nacin :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Jas imam koristeno Spyware Doctor i zadovolen sum od nego. Sega koristam SpyBot Search&Destroy i mnogu me bendisva.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Откако имам Kaspersky IS7, до сега, да чукнам во дрво, не сум имал никакви проблеми.
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
lavasoft ad-aware go ima isprobano nekoj sto go imase vo enter od oktomvri
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Дали ad-aware ги прати сите запишувања и бришења во регистрите?
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
110
4
Spyware некои понови се BHO t.e plugins кои сте ги активирале и сте дозволиле да се закачат на iexplorer или некој друг процес , инаку поновиве анти-spaware programi imaat BHO exlorer за да можеш да ги тргнеш .
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
ја за spyware користам ad-aware + ad-watch, али чудно како никој не спомнува webroot Spy Sweeper, програмчето доста долго време беше на топ листите
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
ја за spyware користам ad-aware + ad-watch, али чудно како никој не спомнува webroot Spy Sweeper, програмчето доста долго време беше на топ листите

se slozuvam so tebe...
btw. osven spy sweeper bi go preporacal isto i CounterSpy od Sunbelt Software...
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ad-Aware zakon, uste koga go kupiv pc-to go instalirav, a sega koristam 2007
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Јас ги користам Kaspersky 7, Ad-aware 2007, Spybot-Search & Destroy.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,594
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно