• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Spyware или Windows Заштита?

Spyware или Windows заштита?


 • Вкупно гласале
  18
 • Ја почнал/а темата
 • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Закачив spyware.
Не сум нов во областа бидејќи веќе 2 години се занимавам со нив и знаев како да го решам. Но тоа што ме зачуди е wallpaper-от. Знам дека spyware-от често има обичај да го смени, но овој беше посебен:Името на фајлот е phc9kgj0eaav.jpg што уште толку ми кажува дека е spyware но интересното е тоа што немаше линкови на wallpaper-от (значи не беше web страница), и немаше име на некој програм кој треба да го "купам" туку само велеше дека има проблем и дека треба да си инсталирам antivirus & antispyware.
Важно јас си го послушав и го манив, али ја зачував сликата....

Што мислите?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Spyware.

Сеуште не постои таков додаток на windows-от за да може да препознава дали е инфициран или не, и притоа да те извести.

Како инфо: голем дел од овие „анонимни„ спајвери, имаат обичај при инфицирањето автоматски да се закачат и на интернет пребарувачот ( најчесто жртва е IE ) како plug-in.
ex. Се креира Search tab кој нормално немора и да биде функционален, но во секој случај приватноста и сигурноста не ти се загарантирани.
Исто доста важно за автоматски додадениот plug-on е тоа што, предходно на истиот е креиран ехплоит со што дополнително се влошува состојбата.
А додека пак, позадината е само prank.

Мој предлог: скенирај со повеќе anti-spyware програми.

Задолжително со: Ad-Aware и Spybot - Search & Destroy.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Не е проблем spyware-от, одма го суредив...
:D имав Таск Менаџер уклучено баш кога се пројави, затоа одма ги манив процесите.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Истава слика и се појави на една другарка, но кај нема имаше и линк до AntivirusXP 2008. Се среди со скенирање со Malwarebytes' Anti-Malware.
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
За таа намена инсталирајте го аддонот за Фајрфокс (Firefox) Site Advisor кој ке ви покажува колку е сигурен сајтот низ кој сурфате моментално.
За доунлоуд посетете ја следнава стрна : http://www.siteadvisor.com/
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@SuperMiki
SiteAdvisor воопшто не е ефикасен, бидејќи за обични глупости ги "вцрвенува" страните.
За најголема заштита користи го NoScript и по можност AdBlock Plus, a и WOT е ефикасна замена за SiteAdvisor.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
И јас еднаш закачив сличен спајвар на овој,кој ми ја менуваше позадината да десктопот,а го исчистив со формат,видејки за неколку минути ми го замрзнуваше компјутерот,и да пробав да скенирам со анти-спајварен програм,се замрзнуваше.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Spyware користам моментално Spybot а предходно Ad-aware. Мора да ставиш ако сакаш да се заштитиш инаку небива, или стрикно да одиш на ептен сигурни страни. Друго решение нема.:)
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
@SuperMiki
SiteAdvisor воопшто не е ефикасен, бидејќи за обични глупости ги "вцрвенува" страните.
За најголема заштита користи го NoScript и по можност AdBlock Plus, a и WOT е ефикасна замена за SiteAdvisor.
hijackhacker,таму си имаш и рецензии од сурферите така да се гледа и нивното мислење.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Kako prvo ne ja razbiram anketava............zatoa i ne se anketirav.
Se misli na Spyware ili Antispyware. Ne znam zosto nekoj bi instaliral Spyware za da se zastiti:ermm:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Kako prvo ne ja razbiram anketava............zatoa i ne se anketirav.
Se misli na Spyware ili Antispyware. Ne znam zosto nekoj bi instaliral Spyware za da se zastiti:ermm:
Не си ја разбрал поентата.. :)
hijackhacker закачил спајвер кој што му ја сменал позадината.. Но, како вообичаено, се очекува спајверот да рекламира некој Rogue Anti-Spyware, а додека пак на позадината непостои никаква реклама.. Па, сега не е сигурен, дали тоа е спајвер, или самиот windows детектирал дека е инфициран, и сугестира дека е потребно да се скенира со некој anti-spyware..

Појасно ? :rolleyes:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Не си ја разбрал поентата.. :)
hijackhacker закачил спајвер кој што му ја сменал позадината.. Но, како вообичаено, се очекува спајверот да рекламира некој Rogue Anti-Spyware, а додека пак на позадината непостои никаква реклама.. Па, сега не е сигурен, дали тоа е спајвер, или самиот windows детектирал дека е инфициран, и сугестира дека е потребно да се скенира со некој anti-spyware..

Појасно ? :rolleyes:
A-ha sega razbrav:bravo:
Ama pak nema da se anketiram :LOL::LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно