1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SportyPal - бесплатна апликација за следење

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од Software, 10 Септември 2009.

 1. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Пред неколку дена ја најдов оваа апликација за во мобилен која што ми изгледа за доста интересна. SportyPal можете да ја симнете од сајтот http://www.sportypal.com/ има и македонско мени. Значи откако ќе ја инсталирате програмата во вашиот мовилен телефон само вклучете ја и одберете дали ќе трчате или ќе возите велосипед итн. и таа ќе ви измери колкав пат сте поминале, колку калории сте потрошиле, која ви била ваша максимална брзина итн.

  Апликацијата може да се користи на сите телефони кои имаат GPS.
   
 2. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Дечко запознает си дека апликацијата е изградена од македонски тим на девелопери?
   
 3. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  не сум запознат, а каква врска има тоа?
   
 4. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  651
  2 Април 2008
  како може да се активира.еве јас ја спуштив и треба да ја префрлам на мобилен...и ?
  има некоја процедура?
   
 5. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  откако ќе го префлиш во мобилен само ја стартуваш и на почетокот креираш профил со твоето име, висина, тежина и е-маил.
   
 6. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  Холандска фирма со претсавништво во Македонија...

  Инаку апликацијава доби и некаква награда у стил топ финтес апликација или нешто. А и топ е :)
   
 7. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Дали накој ја проба програмата да каже дали е добра и на кој начин работи затоа што мојот мобилнен нема GPS.
   
 8. jaenmikel

  jaenmikel
  Intern

  9
  1
  25 Септември 2009
  Aplikacijava e super, jas ja koristam veke nekolku meseci. Na Nokia N78 i mi raboti bez nikakvi problemi. Prethodno ja koristev Sports tracker, ama napraviv nekolku sporedbi pomegu ovie dve, i iskochi deka sportypal e daleku potocna a i ima nekoi drugi dopolnitelni opcii otkako ke se aplouduva GPX fajlot.
  Eve eden primer od moe vozenje so tochak, na Sarski vodi od sapka do mavrovo
  http://sportypal.com/Workouts/Details/11710
   
 9. stole_pesov

  stole_pesov
  Intern

  530
  17
  25 Април 2008
  Одамна имам слушнато за sportypal уште кога излезе само не ми е јасно дали ке работи на мојот мобилен го нема на списокот на страната.
  Sony Ericsson w580i
   
 10. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  @stole_pesov
  Телефонот мора да има GPS за да функционира апликацијата. Во твојот случај нема да работи.
   
 11. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Ја инсталирав апликацијата, ја стартувам и...

  WTF?!
   
 12. jaenmikel

  jaenmikel
  Intern

  9
  1
  25 Септември 2009
  e da mora da si na T-mobile za da ja koristish, imam eden drugar na cosmofon probuvashe ali nemozeshe nishto da napravi.
   
 13. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,264
  531
  3 Април 2008
  AFAIK на Nokia Symbian може да ја старташ и ако си на Cosmofon
   
 14. jaenmikel

  jaenmikel
  Intern

  9
  1
  25 Септември 2009
 15. echo of silence

  echo of silence
  Intern

  39
  0
  28 Март 2009
  дали ова би работело со ипод тач?
   
 16. jaenmikel

  jaenmikel
  Intern

  9
  1
  25 Септември 2009
  Nemoze da raboti na iPod touch, zoshto touch-ot nema GPS
   
 17. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Нема врска дали си на т-мобиле. Еден мој другар ја користи преку iPhone а е на Cosmofon(One).
   
 18. jaenmikel

  jaenmikel
  Intern

  9
  1
  25 Септември 2009
  da, misalm deka sega moze da ja korsitat i luge shto se na cosmofon ili vip
   
 19. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  362
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  dali nekoj znae sto e frkata imam sonyericsson c905 i na t-mobile sum i koga ke pustam toa si vrti celo vreme initializing GPS :ha:
   
 20. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  За да добиеш GPS сигнал, во најголем број случаеви (99,9%) треба да си надвор, да имаш добар поглед на повеќето страни кон небото (да не си помеѓу згради, клисури и слично).
  За ГПС навигација се потребни сигнали од минимум 3 сателити (кај мене (Nokia 6650), дури од кога ќе најде 7-9 сателити успева да се поврзе и да функционира навигацијата).

  Како правиш ти?
   
 21. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  362
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  epa preeska si go pustiv gprs trakerot i mi locirase 6 sateliti ali samo na kratko ne mozev bas da izlezam na otvoreno poradi dozdot a vo isto vreme mi bese pusteno programceto i samo na initializing stoese.. izglea ke mora utre da se obidam povtorno na sred ulica:LOL: i da ne znae nekoj kako se tarifira gprs na t-mobile?? da ne po nekoja slucajnost ostanam bes kredit:ha:
   
 22. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  gprs trakerot?

  GPS-от е бесплатен. Ништо не се плаќа.
  Се плаќа ако покрај GPS-от користиш и дополнителни услуги, како што е спуштање на мапи и слично. Дополнителните услуги, можат да се користат преку 3G, GPRS, WiFi...... во зависност како ќе го подесиш телефонот.
  Пример, кај мене го имам подесено Nokia Maps и GPS Data (Navigation, Position, Trip Distance) само и само да ja користат GPS антената, така ништо не се плаќа.
   
 23. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,264
  531
  3 Април 2008
  да се надоврзам на Taurus...

  Но, повеќето мобилни телефони користат AGPS, т.е. assisted GPS, кој освен што прави локација преку сателитските сигнали, исто така се поврзува на интернет сервер и од таму зима одредени податоци (GPS ephemeris т.е. almanac).

  Исто така може да го искористи интернет серверот за процесирање на добиениот сигнал од сателит, а тоа исто така прави некој трансфер на податоци.

  На мојот мобилен оваа опција се подесува (Nokia E71 - Tools - Settings - General - Positioning - Positioning methods).

  Генерално AGPS прави трансфер од по 4kb по сесија, но драстично го убрзува лоцирањето (afaik операторите го наплаќаат како 10kb, тоа е минималниот степен).
   
 24. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  362
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  ne stignav denes da probam ali ne e vazno a za toa so trakerot ako te zbuniv moja greska:D ima edno kaj sto go dava momentalniot status na gps ot ima ko radarce edno cudo i gi locira satelitite naokolu ti dava kolku gi ima vkupno i kolku od niv koristi:)
   
 25. jaenmikel

  jaenmikel
  Intern

  9
  1
  25 Септември 2009
  Decki na http://www.sportypal.com
  ima novi verzii na aplikacijava, posebno interesni za android, wm ili iphone, kade sega moze da se povrzat so facebook i twitter i avtomatski da se sheruvaat vezbite.
  Kako i na samoit web sajt ima dosta novi raboti, 3D mapi, indoor vezbanja,
  Za indoor nema potreba od GPS, racno se vnesuvaat podatocite, dobro e za koga se ide vo teretana, da imas evidencija shto kolku si vezbal...

  A i ushte neshto, sega ima i SportyPal Bike, ali momentalno e samo za na iPhone, za na drugive telefoni treba da iskoci mnogu skoro.

  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...