1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Споро отворање на страни

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од smiljo, 15 Јануари 2019.

 1. smiljo

  smiljo
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2015
  Машко
  Здраво луѓе. Некои чудни ствари се дешаваат, не знам дали е кај мене проблемот или кај Телеком.

  Во период од 3/4 недели, 2 или 3 пати забележувам дека имам проблем со вчитување на поголем број од страниците. Гугл, фејсбук..и таквите како нив се доволно оптимизирани, но сепак и они се вчитуваат за 5/10 секунди поспоро, додека други некои може и за 20/30. Тоа ми паѓа чудно. Тоа се случува да речеме некое време, саат, два ,три..не можам да кажам точно колку време трае, меѓутоа имам проблем со интернетот. Пробувам да правам трасирање на пакетите да видам каде глават, и го добивам следното нешто.

  Код:
  tracert www.youtube.com
  
  Tracing route to youtube-ui.l.google.com [172.217.16.174]
  over a maximum of 30 hops:
  
    1   2 ms   1 ms   1 ms 192.168.1.1
   2   *    *    *   Request timed out.
   3   *    *    *   Request timed out.
   4   *    *    *   Request timed out.
   5   *    *    *   Request timed out.
   6   *    *    *   Request timed out.
   7  141 ms  36 ms  37 ms nvt-br1.net.novatel.bg [95.158.131.228]
   8  40 ms  39 ms  39 ms 95.158.128.141
   9  38 ms  42 ms  38 ms 108.170.250.168
   10  41 ms  41 ms  39 ms 209.85.250.123
   11  74 ms  74 ms  71 ms 209.85.245.23
   12  71 ms  71 ms  72 ms 108.170.247.97
   13  76 ms  76 ms  77 ms 108.170.227.201
   14  77 ms  77 ms  78 ms muc11s10-in-f14.1e100.net [172.217.20.142]

  Овие со ѕвездичкиве се рутирањата низ мрежата на телеком. После тоа ги предава во Бугарија. Секој пакет без разлика за каде е, оди низ бугарија, ваљда таква им е политиката, меѓутоа не ми е тоа битно сеа. Битно ми е зошто низ мрежата на телеком се случува ова, и најверојатно ова е причината зошто имам проблеми со интернетот. И дали некој забележал ова да му се случува и на некој друг?Друго што забележав е дека кога се случува ова, доста често во логовите на мојот рутер има безбедносни информации за напади како smurf, intrusion. Сеа прашањето ми е, дали проблемот е до мене, или телеком има некаков проблем со некои ботови и дос напади во нивната мрежа?
   
  Последна промена: 15 Јануари 2019
 2. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  1.Не се види текстот
  2.Зависи каков нет. имаш и од каде и дали е во chrome (новата верзија) на пц.
   
 3. smiljo

  smiljo
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2015
  Машко
  Кој текст не се гледа?
  Спомнав, нетот е од телеком, магента 1. Но мислам дека нема врска тоа. Во сите пребарувачи ми е исто, голема латентност имам.
   
 4. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Не се види зш имаш Dark тема, а текстот е со црн фонт.
  Имаш висока латенција на бугарската линија, но веројатно заради оптовареност. Дај резултати од страницава за пинг и брзина/стабилност. Си пробал со custom DNS преку рутер/модем доколку имаш пристап?
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smiljo

  smiljo
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2015
  Машко
  upload_2019-1-15_21-10-23.png
  upload_2019-1-15_21-17-27.png
  upload_2019-1-15_21-13-58.png
   
 6. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,706
  1,170
  16 Јуни 2010
  Машко
  PDV, Packet Delay Variation или Jitter. Таа колона ти има големи бројки што укажува на дека имаш варијации на пинг до тие места. Тој резултат горе од tracert не може да ни каже дали е проблемот од тебе до операторот или провајдерот има проблем. Од мое скромно искуство тие први 2-3 хопа во операторот може многу да ти кажат за конекцијата, барем понекогаш може да се претпостави каде е проблемот. Вака единствено што е приметно е дека Телеком има латенција до Новател.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...