1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Споредба на процесори

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од ivan88, 20 ноември 2016.

 1. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  319
  319
  22 Февруари 2012
  Машко
  Бидејќи нема ваква тема се решив да ја отворам. Користев Gigabyte GA-J1900N-DV3 на HTPC. После година и некој месец плочата престана да дава слика преку HDMI портот. Ја однесов на сервис во Анхоч, проблемот беше потврден но бидејќи немаа иста за замена ми ја понудија следнава Gigabyte N3050N-D2P. Ме интересира мислење за процесорот кој го добивам со новата плоча односно дали би добил/изгубил. Според она што го прогуглав тука се некаде. Заборавив да напоменам дека машината се користи за Коди.
   
 2. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Топ, добиваш upgrade, Анхоч закон!
   
  Banjifiko, Sarandiel и на ivan88 им се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,299
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Земи си пари колку што си ја платил па после барај. Ја би пак од Анхоч
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  319
  319
  22 Февруари 2012
  Машко
  Секако дека ќе си земам од Анхоч. Иста цена испаѓа и новата плоча...така да ќе одам со неа. Единствено ќе треба рам да си купам бидејќи старата плоча беше со SODIMM. Прашањето ми беше колку е голема разликата во процесорите, ама од она што го истражував за нијанса е подобар N3050. На крај во добивка сум. Thumb up за Анхоч, целата работа се заврши за 2/3 дена.
   
  На borcep и kirev им се допаѓа ова.
 5. stoneeater

  stoneeater
  Gaining Experience

  87
  55
  23 Јули 2010
  Со новата плоча добиваш. Сата 3 порти, наместо сата 2, звукот,мрежната се исти,поголем такт на меморијата до 1600MHz.N3050 иако е со понизок такт,2 помалку јадра,сепак е понова генерација, како и подобро се справува,посебно за декодирање со видеа,directx 11.2,енергетски поефикасен.Земај слободно.
   
  На esquimaux и ivan88 им се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,299
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Знаеш дека треба да ти дадат скроз нова гаранција...
   
 7. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  319
  319
  22 Февруари 2012
  Машко
  Да да, ги знам законите :)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 8. armin06

  armin06
  Intern

  62
  18
  13 Април 2007
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,478
  1,963
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  i3 5005 ... далеку подобар од тој Атом процесор ако што има 4 јадра а за греење ниту едниот ни другиот не греат така да сеедно.
   

Сподели

Вчитување...