• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Споредба на мобилни телефони

 • Ја почнал/а темата
 • #1

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Од напред телефонот има одличен дизајн / пропорција.
Камерата треба да е премиум, а процесорот е супер исто ама не за флегшипот на гигант како ЛГ. За споредба, Mi 5S со 4/128GB и со 821 е 450 еур. Дупло повеќе ќе биде Г 6 кај нас, премногу е искрено, но ќе видиме.

Sent from my MI 5s
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
А демек со 821 ќе лагира или нема да можеш да работиш адоуб премиер ? Мене искрено ми се допаѓа, фантастичен дизајн и суперб камера, за секојдневна употреба е фантастичен, иако малце ценава како и секогаш е/ќе биде нереална. Е сега од друг страна се уште непознатите срања и багови кои допрва ќе ги откријат корисниците на LG по кои и се познати ....
И 810 нема да лагира но тоа не значи дека треба да го има. Флегшип треба да го има најдоброто. Процесор поготово.
Да има некоја цена од 400-500$, океј би било. Ама 750$....
Не ги разбирам навистина, во ситуација кога Кинезите земаат огромен замав, се занесуваат со повисоки цени.
Сакаат да ги збогатат Кинезиве пошто и тие ќе си дозволат повисоки цени или да си ги уништат своите мобилни дивизии ?
Чим ЛГ креваат цена, што е ондак со Самсунг и другиве...
Ќе треба кај и да е да даваме 500 евра за буџет телефони, пошто другиве ќе ни бидат недостижни на повеќето.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,788
6,831
www.mikrotikmacedonia.net
Ајфонот бил скап хмммНезнам како коментират луѓето кога кинезите се поскапи од Ајфонот...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Нормално е да се поскапи, пошо имаат хардвер "up to date" . Колку очекуваш ти да бидат?
 

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
Нормално е да се поскапи, пошо имаат хардвер "up to date" . Колку очекуваш ти да бидат?
Koj е тој хардвер што кошта???

Во Хуавеј?

Киринот ли хахах?

Или имиџот на Хуавеј како Квалитетен бренд?

Или само за Ајфонот не е нормално да е 750$?

И да јас очекувам да бидат Кинези ... затоа и што нудат толку...
Си ме видел ли да нападнам некој телефон на Шаоми од 200-250 евра ???
Колку пари толку музика...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,788
6,831
www.mikrotikmacedonia.net
Koj е тој хардвер што кошта???

Во Хуавеј?

Киринот ли хахах?

Или имиџот на Хуавеј како Квалитетен бренд?

Или само за Ајфонот не е нормално да е 750$?

И да јас очекувам да бидат Кинези ... затоа и што нудат толку...
Си ме видел ли да нападнам некој телефон на Шаоми од 200-250 евра ???
Колку пари толку музика...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
тие кинези што ги велиш ти сеа се број 1 производител на смартфони во светот, и според нивните пресметки за 2 години ке го надминат Ејпл со светски рамки, што ке се случи, сакал ти или не.

Kirin 960 е еден од подобрите чипсети што Хуавии го имаат ставено во нивен телефон. Не дискутирам за тоа дали вреди и колку кошта, ама со оглед на перформансите што тој цпу ги нуди, е сосема ок за парите.

Крај краева, P10 е нивниот флегшип, благо кажано, па таа цена како стартна е додонекаде издржана.
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Би се согласил, неможе такви брендови толку да коштаат.
Како претходно up to date технологијата не чинеше толку ?
Сега гледам ЛГ бараат 750$ за уред со Sd821....Алоооо, каде бе?
Чим тие кренаа цена и Самсунг ќе кренат сигурно, пошто се најуспешни во Андроид светот, и што, ќе треба 500 евра за буџет уреди да даваме за некои 3-4 години ?
Место цените да идат надоле со толкава конкуренција, они обратно, нагоре идат.
Лошо, лошо...Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
тие кинези што ги велиш ти сеа се број 1 производител на смартфони во светот, и според нивните пресметки за 2 години ке го надминат Ејпл со светски рамки, што ке се случи, сакал ти или не.

Kirin 960 е еден од подобрите чипсети што Хуавии го имаат ставено во нивен телефон. Не дискутирам за тоа дали вреди и колку кошта, ама со оглед на перформансите што тој цпу ги нуди, е сосема ок за парите.

Крај краева, P10 е нивниот флегшип, благо кажано, па таа цена како стартна е додонекаде издржана.
Не ти поминува овој муабет пријателе...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Имаше еден пост од крале да не го барам, кој беше многу на место.
Хајенд куќиште денеска секое дупче у Кина и Шутка може да склопи, исто како и што хај енд мобилен хардвер секое дупче може да склопи. Но има нешто што тие дупчиња не можат да направат. А, ако до сега не научивте хајенд хардвер со катазиљон рам у мобилен што значи и не значи, ај рест мај ќејс.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
тие кинези што ги велиш ти сеа се број 1 производител на смартфони во светот, и според нивните пресметки за 2 години ке го надминат Ејпл со светски рамки, што ке се случи, сакал ти или не.

Kirin 960 е еден од подобрите чипсети што Хуавии го имаат ставено во нивен телефон. Не дискутирам за тоа дали вреди и колку кошта, ама со оглед на перформансите што тој цпу ги нуди, е сосема ок за парите.

Крај краева, P10 е нивниот флегшип, благо кажано, па таа цена како стартна е додонекаде издржана.
Хуавеи може да бидат најпродаван телефон во светот - само затоа што Кинезите ги има миљарда ипол и ја имаат подршката (дали со корупција или како не е битно), на кинеската влада. Пушти да се продаваат на слободен пазар навистина по оваа цена - и опппп одеднаш бројките за продаденост ке потонат како камен во вода.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
И 810 нема да лагира но тоа не значи дека треба да го има. Флегшип треба да го има најдоброто. Процесор поготово.
Да има некоја цена од 400-500$, океј би било. Ама 750$....
Не ги разбирам навистина, во ситуација кога Кинезите земаат огромен замав, се занесуваат со повисоки цени.
Сакаат да ги збогатат Кинезиве пошто и тие ќе си дозволат повисоки цени или да си ги уништат своите мобилни дивизии ?
Чим ЛГ креваат цена, што е ондак со Самсунг и другиве...
Ќе треба кај и да е да даваме 500 евра за буџет телефони, пошто другиве ќе ни бидат недостижни на повеќето.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
За 500еур веќе си далеку од буџет телефон, а С8 ќе биде од 900-1100 еур кога ќе излезе, и нема да паѓа како што С6 и С7 паѓаа. ЛГ сака во таа игра да влезе, но за жал со 2016 модел. Мене ми е личен Г6 искрено.

Sent from my MI 5s

Се знае зошто нема s835 во Г6, нивниот избор е да го извадат телефонот порано од конкуренцијата, компромисот е минатогодишен чипсет. За мене телефонот е враќање на безбедно на ЛГ, премногу коцкање беше Г5 со модуларен дизајн и други играчки со него, што купувачите многу лошо го прифатија. Иако неам намера да го купам, ме интересира најмногу каква ќе биде камерата и екранот во споредба со С7/С8.
Решение за сите поголеми андроид производители е производство на сопстевени чипсети, као што прават Самсунг и Хуавеи. Пазарот си ги награди и двата, заедно со Епл се во топ 3 производители за мобилни.
Сега и Ми влага со Pinecone, задутр има промоција.

Sent from my MI 5s
 
Изменето од модератор:

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
970
1,324
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
WD10EZEX 1TB+ SSD 500gb
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
ASUS Strix GTX 1070 8G GAMING
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
A4Tech V7 Bloody
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,194
1,041
тие кинези што ги велиш ти сеа се број 1 производител на смартфони во светот, и според нивните пресметки за 2 години ке го надминат Ејпл со светски рамки, што ке се случи, сакал ти или не.

Kirin 960 е еден од подобрите чипсети што Хуавии го имаат ставено во нивен телефон. Не дискутирам за тоа дали вреди и колку кошта, ама со оглед на перформансите што тој цпу ги нуди, е сосема ок за парите.

Крај краева, P10 е нивниот флегшип, благо кажано, па таа цена како стартна е додонекаде издржана.
Еве и Samsung продаваат повеќе телефони од Apple, ама види ги маргините. :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: voah
 • Ја почнал/а темата
 • #14

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Пратам ситуација и кај нив :)
Ќе видиме како ќе се покажат, Exynos i Kirin парче напраија.
На папир скоро идентичен со 835, во реалност сигурно друга приказна. Но сепак, кога Ми ќе го стави во свој екосистем и со нивните price/performance изработки, ќе биде бестбај. А трката почнува, години треба да стабилен чипсет, и самите знаат и нема да се јачаат дека се најдобри, демек сега они бог за муде го фатија :)

Sent from my MI 5s
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
За 500еур веќе си далеку од буџет телефон, а С8 ќе биде од 900-1100 еур кога ќе излезе, и нема да паѓа како што С6 и С7 паѓаа. ЛГ сака во таа игра да влезе, но за жал со 2016 модел. Мене ми е личен Г6 искрено.

Sent from my MI 5s
Муабетот ми беше кога флегшипите толку ќе чинат, мора да има нешто измеѓу да пополни ценовна дупка.
Па така ако флегшип чини 1000 евра, што ќе биде со уредите под таа цена ?
И што после неколку години кога флегшип ќе чини и 1500 евра ?
Ме иритира што ја наплаќаат технологијата плус, место да ја даваат бесплатно како резултат на голема конкуренција.
И се оди наопаку, конкуренција = подобра понуда, пониска цена. Како може да е обратно ? Значи нема конкуренција и си се договараат однапред да ги качат цените.
Ако додадеме и тоа дека доларот рипна преку 30% во последниве години, фактички ние имаме речиси двојно зголемување на цените од пред 2-3 години....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

the_maker

Unbeatable
14 август 2014
3,866
5,935
UNIVERSE
www.miui.mk
Муабетот ми беше кога флегшипите толку ќе чинат, мора да има нешто измеѓу да пополни ценовна дупка.
Па така ако флегшип чини 1000 евра, што ќе биде со уредите под таа цена ?
И што после неколку години кога флегшип ќе чини и 1500 евра ?
Ме иритира што ја наплаќаат технологијата плус, место да ја даваат бесплатно како резултат на голема конкуренција.
И се оди наопаку, конкуренција = подобра понуда, пониска цена. Како може да е обратно ? Значи нема конкуренција и си се договараат однапред да ги качат цените.
Ако додадеме и тоа дека доларот рипна преку 30% во последниве години, фактички ние имаме речиси двојно зголемување на цените од пред 2-3 години....
Светот зинал само за кеш на сите страни, то сакаш да бидеш Дон Кихот? :)
Епл со 10 догишната верзија ќе зима 1500$, па ти види каде е отидено све тоа.
Затоа ние другите ќе си седиме на the dark side ;)

Sent from my MI 5s
 

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
@architect

И Снапдрагон 821 е супер процесор али за цена од 750 Еура како што се зборува ? Ма јок нема шанси да речеме Самсунг ке излезе со 835 а ке биде со цена некаде 650 Еура +/- што ке врти кругови околу ЛГ Г6’ката.

Дури 500 Еура е скапо за 821 во моментот.
Samsung има најава за 850 $ цена хахах за С8...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Епл телефониве сеа изгледаат ко caveman технологија у споредба со новиве минијатурни телефони со големи екрани.

Ко на времето коа имаше МОТО РАЗР и беше ептен мал а се друго беше цигла.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,094
2,664
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Версус. Предлагам да се дискутира тука општо за мобилни, предности, недостатоци и препирања за брендови или за поединечни телефони.

Не е битно дали го имате, сте го пробале или само сте читале за уредот.
Не е битно дали е излезен или не.

Ако имате мислење, импресија, замерка, пофалба - основано или не, објективно или субјективно - овде му е местото.

Да не скршнуваме од тема во другите поединечни теми.


Јас ќе започнам со новите видеа кои ги гледав за LG G6, и ќе спомнам дека како за флегшип уред ми изгледа како директна конкуренција на сите моментални флегшипи.

Тоа ги вклучува:

- Google Pixel
- Samsung S7 (па и S8 кој ќе излезе набргу)
- Apple iPhone 7 и 7+
- Huawei P9, P9 Pro, и најавениот P10
... итн.

Ми се допаѓа тоа шо гледам дека споредено со овие телефони, има јасен тренд за насока на пазарот. Ко едно време шо беше потенок телефон - сега трендот е покомпактен телефон.

И LG го постигнува тоа прв од новите флегови, со тоа шо излгеда минијатурно спрема ајфонот или спрема другите конкуренти со 5.5 инчи и поголеми екрани.

И останатите работи се доволни ко шо вели Мајкл Фишер, за брзина сите телефони веќе се брзи - тестови со отварање на апликации последователно се цепидлачење, а индивидуално има разлика у милисекунди само.

И ко шо последно потенцираа на Апл темата - ако апликација не чини тоа е недостаток на девелоперите а не на оперативниот ;)

Како и да е дефинитивно топ телефонче изгледа, и мислам дека ќе крене доста галама.

View: https://www.youtube.com/watch?v=uprfC3AhGu0


View: https://www.youtube.com/watch?v=WWG9evhJaU8


View: https://www.youtube.com/watch?v=WWG9evhJaU8


View: https://www.youtube.com/watch?v=b9IquEf3bIQ


View: https://www.youtube.com/watch?v=nus4MJWAXHg


LG G6 hands-on: LG's 2017 flagship is here

Мислам дека со право треба да им се растресат пачавиците и на Самсунг и на Епл.

ЕДИТ:
Е само не знам на волумен како ќе е спореден со ајфоните :))
 
Изменето од модератор:

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
750$ Lg g6?

И ќе ги размрда Аппле и Самсунг ... :)
Убаво а почна темата :))

Симпатичен телефон со стар хардвер и прифатлива цена е за него 400$...
Се над тоа ќе го размрда директорите во Лг ќе има Бркање :)
Г2 успешен телефон....
Г3, Г4 , Г5 катастрофа невидена... освен со камерата немаше со што друго да се пофалат...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,243
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Како дизајн Г6 партали е топ телефонче од дизајн , Кам. апликациата е профи направена за да споредиш што си сликал за да подесиш светлина и друго.

Напред Горила Глас 3, камерите се заштитени со Глас 4 и задното "капаче" со горила Глас 5, ако не се гребе позадината лесно ке биде пун погодок телефонот иако има Снапдрагон 821, но сепак цената е најголемиот проблем 750 Еур то мач за таков процесор инаку другите работи си ја оправдуваат цената.
 

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
@Piwcho

Г3 беше фејл ради голема резолиција што процесорот неможеше да го храни, Г4ка БУМ со камерата и таму отидоа со послаб процесор но сепак испадна како тотала добар профи телефон особено Камера, али бутлооп заеба работа мн.

Г5ка ? што знам не беше нешто WoW, али сепак интересен беше со додатоците.

Г6ка се надевам ке падне на цена брзо и со овој дизајн што го има со ова големина на дисплеј ке биде можеби Бест Бај ?
Користев г3 со 2 гб рам, и одлично се држеше се додека не се појави blue screen of death.
Сигурем сум дека г6 ќе биде далеку од бест бај. Местото на ЛГ кај премиум телефоните, полела но сигурно, го завзема Huawei.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

750$ Lg g6?

И ќе ги размрда Аппле и Самсунг ... :)
Убаво а почна темата :))

Симпатичен телефон со стар хардвер и прифатлива цена е за него 400$...
Се над тоа ќе го размрда директорите во Лг ќе има Бркање :)
Г2 успешен телефон....
Г3, Г4 , Г5 катастрофа невидена... освен со камерата немаше со што друго да се пофалат...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Како корисник на ајфон, можи да ми кажеш што ја оправдува цената?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Изменето од модератор:

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
Како корисник на ајфон, можи да ми кажеш што ја оправдува цената?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Најдобра изработка,
Најдобар софтвер,
Најоптимизиран Смартфон,
Најдобра подршка,
Најдобри апликации,
Најбрз телефон а за да имаш најбрз телефон мора да имаш и ...
Најдобар хардвер,
Меѓу најдобрите батерии,
Меѓу Најдобрите Камери и Дисплеј.
Најдобар Сервис,

Најдобар Бренд...
Ова Кошта пари за да се стигне до тука.

Сите останати Брендови исполнуваат од 2-3 точки од горенаведените но Не сите...

Само толку сега за сега ако ми текне нешто друго ќе допишам...а стојам позади се ова што кажав...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно