Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Споредба на цени во регионот

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
53
98
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
Не е нешто ново и веројатно е дискутирано низ форумов веќе ова, но инспириран од сомнително високите цени на Телеком кај нас решив да направам споредба на цените со интернет провајдери од регионот, првенствено за гигабитните пакети кои што од неодамна се нудат кај нас.

 • Inalan Basic 1 Gbps (Грција) - 2950 МКД (48 EUR) - 1 Gbit симетричен со 35 евра трошок за инсталација. Наводно неограничен волумен;
 • Inalan Basic 200 Mbps Max (Грција) - 2030 МКД (33 EUR) - 200 Mbit симетричен со 35 евра трошок за инсталација. Наводно неограничен волумен;

 • SBB EON Premium (Србија) - 2750 МКД (5750 RSD) - 600 Mbit (симетричен?) + телевизија и телефонија, со доплата од 500 денари пакетот се надградува со 1 Gbit брзина. Првите 6 месеци бесплатни;
 • mTS Net1000 (Србија) - 1470 МКД (2800 RSD) - 1 Gbit / 250 Mbit (D/U) првите 4 месеци по потпишување на договор се наплаќа 50% од цената;
 • mTS Net600 (Србија) - 1115 МКД (2125 RSD) - 600 Mbit / 150 Mbit (D/U) првите 4 месеци по потпишување на договор се наплаќа 50% од цената;
 • Yettel Hipernet L (Србија) - 1570 МКД (3000 RSD) - 500 Mbit / 250 Mbit (D/U) првите 6 месеци бесплатни;

 • Coolbox CoolNet (Бугарија) - 880 МКД (28 BGN) - 950 Mbit (max), 760 Mbps (avg), 190 Mbps (min) - симетричен, без договор, без трошоци за инсталација;

 • Vodafone GigaFibra 1Gbps (Албанија) - 950 МКД (19200 ALL/годишно) -1 Gbit / 30 Mbps (D/U) 12 месечен договор, 880 денари за инсталација;

Ова не е длабоко истражување и не се земени во предвид фактори како аптајм, територијална достапност или било какви други фактори. Целта е груба споредба на цените со домашните, кои гласат вака:

 • Телеком XXL (Македонија) - 4000 МКД - 1 Gbit симетричен со 12 ТБ волумен - со договор од 12 или 24 месеци. За 12 месечен договор се доплаќа 1500 денари еднократен надомест.
 • А1 Net L (Македонија) - 1100 МКД - 200 Mbit симетричен интернет на оптика или 20 Mbit upload на бакар.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Одличен пост.
Се надевам за долгорочна дискусија, да се крени awareness до операторите дека не сме тупави и јасно ни е дека нашите операторски цени се доста повисоки од околината.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.889
2.107
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
За гигабитните брзини заостануваме очигледно, а за "обичните"?
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
812
1.070
Срамота е ова што ни го прават, затоа не ни продужувам договор иако ме молат. Ништо корисно не даваат а сакаат да им потпишуваш.
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
366
410
Факт е дека цените нон-стоп растат, но порастот на квалитетот на услугата и брзината не го следат истиот раст. Бидејќи голем дел од овие пакети се врзани со телевизија, мобилини линии како услуги, истото мислење го имам и за овие компоненти од понудата на операторите. Се додека е финансиски поисплатливо да останам на пакет стар 7 години (и тоа драстично), без притоа да изгубам брзина, смешна е политиката на операторите.

Се додаваат услуги како сеф, неограничен download итн итн, кои лично мене ми немаат големо значење, само за да се оправдаат повисоките цени.
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
53
98
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
За гигабитните брзини заостануваме очигледно, а за "обичните"?
И со тие очигледно заостануваме. За парите што А1 ги бара за 200Мбит симетричен, Србите имаат 600/150 а за 20-30 проценти помалку Албанците и Бугарите имаат гигабитен даунлоуд (со некои поинакви услови но сепак според мене многу по-поволно). А што нуди телеком за 1200 денари? 60/10 100/100 и фиксен телефон што ни бабите не го користат веќе.

Инаку да, целта беше токму да се крене свеста околу грабежот што ни го прават тука. Не знам како би можеле да се спасиме од монополов освен ако не дојде нов провајдер.

Едит: 60/10 на Телеком Л важи за бакар, не за оптика.
 

TexasUS

Баниран/a
25 февруари 2017
780
672
И со тие очигледно заостануваме. За парите што А1 ги бара за 200Мбит симетричен, Србите имаат 600/150 а за 20-30 проценти помалку Албанците и Бугарите имаат гигабитен даунлоуд (со некои поинакви услови но сепак според мене многу по-поволно). А што нуди телеком за 1200 денари? 60/10 100/100 и фиксен телефон што ни бабите не го користат веќе.

Инаку да, целта беше токму да се крене свеста околу грабежот што ни го прават тука. Не знам како би можеле да се спасиме од монополов освен ако не дојде нов провајдер.

Едит: 60/10 на Телеком Л важи за бакар, не за оптика.
И за тоа се стискаат 60/30 е оптика, бар симетрична да пуштеа.
 
18 септември 2020
483
372
Македонија
Не е нешто ново и веројатно е дискутирано низ форумов веќе ова, но инспириран од сомнително високите цени на Телеком кај нас решив да направам споредба на цените со интернет провајдери од регионот, првенствено за гигабитните пакети кои што од неодамна се нудат кај нас.

 • Inalan Basic 1 Gbps (Грција) - 2950 МКД (48 EUR) - 1 Gbit симетричен со 35 евра трошок за инсталација. Наводно неограничен волумен;
 • Inalan Basic 200 Mbps Max (Грција) - 2030 МКД (33 EUR) - 200 Mbit симетричен со 35 евра трошок за инсталација. Наводно неограничен волумен;

 • SBB EON Premium (Србија) - 2750 МКД (5750 RSD) - 600 Mbit (симетричен?) + телевизија и телефонија, со доплата од 500 денари пакетот се надградува со 1 Gbit брзина. Првите 6 месеци бесплатни;
 • mTS Net1000 (Србија) - 1470 МКД (2800 RSD) - 1 Gbit / 250 Mbit (D/U) првите 4 месеци по потпишување на договор се наплаќа 50% од цената;
 • mTS Net600 (Србија) - 1115 МКД (2125 RSD) - 600 Mbit / 150 Mbit (D/U) првите 4 месеци по потпишување на договор се наплаќа 50% од цената;
 • Yettel Hipernet L (Србија) - 1570 МКД (3000 RSD) - 500 Mbit / 250 Mbit (D/U) првите 6 месеци бесплатни;

 • Coolbox CoolNet (Бугарија) - 880 МКД (28 BGN) - 950 Mbit (max), 760 Mbps (avg), 190 Mbps (min) - симетричен, без договор, без трошоци за инсталација;

 • Vodafone GigaFibra 1Gbps (Албанија) - 950 МКД (19200 ALL/годишно) -1 Gbit / 30 Mbps (D/U) 12 месечен договор, 880 денари за инсталација;

Ова не е длабоко истражување и не се земени во предвид фактори како аптајм, територијална достапност или било какви други фактори. Целта е груба споредба на цените со домашните, кои гласат вака:

 • Телеком XXL (Македонија) - 4000 МКД - 1 Gbit симетричен со 12 ТБ волумен - со договор од 12 или 24 месеци. За 12 месечен договор се доплаќа 1500 денари еднократен надомест.
 • А1 Net L (Македонија) - 1100 МКД - 200 Mbit симетричен интернет на оптика или 20 Mbit upload на бакар.
Телекабел 1000/1000Mbps за 3500 денари/месечно, 500/500Mbps за 2500 денари/месечно - без обврзувачки договор и не се плаќа приклучок. Добро е што ја зголемија покриеноста нивна и што понудија и најевтин оптички интернет за 600 денари.
Кабелнет почнаа и тие во Прилеп да нудат оптички интернет со цени почнувајќи од 800 денари со брзина 50/50 и до 200/200Mbps со телевизија за 1650 денари/месечно.
Република Македонија покрај малата површина, за жал од првиот оптички интернет во 2009 годинадо денес не е целосно покриена со оптички интернет во 2024 година.
Македонски Телеком нема што да прави повеќе, шири таму кај што имаст наводно оптички кабел за да прошируваат се над то не можи. Цените се високи поради менување на опрема и проширувањето на повеќе делови во Скопје и надградбата на мобилната мрежа.
-- Освен оптичкиот интернет, друга мана е високите цени на мобилната телефонија која не е целосно ипорачана до крај иако високи се цените.
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
53
98
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
Телекабел 1000/1000Mbps за 3500 денари/месечно, 500/500Mbps за 2500 денари/месечно - без обврзувачки договор и не се плаќа приклучок. Добро е што ја зголемија покриеноста нивна и што понудија и најевтин оптички интернет за 600 денари.
Кабелнет почнаа и тие во Прилеп да нудат оптички интернет со цени почнувајќи од 800 денари со брзина 50/50 и до 200/200Mbps со телевизија за 1650 денари/месечно.
Република Македонија покрај малата површина, за жал од првиот оптички интернет во 2009 годинадо денес не е целосно покриена со оптички интернет во 2024 година.
Македонски Телеком нема што да прави повеќе, шири таму кај што имаст наводно оптички кабел за да прошируваат се над то не можи. Цените се високи поради менување на опрема и проширувањето на повеќе делови во Скопје и надградбата на мобилната мрежа.
-- Освен оптичкиот интернет, друга мана е високите цени на мобилната телефонија која не е целосно ипорачана до крај иако високи се цените.
Хмм можеш да пратиш линк за каде е наведена таа цена од Телеком? Јас не успеав да најдам, веројатно има некоја опција што ја пропуштив.

Без разлика, во инфраструктура инвестирале и другиве оператори во останатите земји, не оправдува диспропорционално големи цени. Вака од око според споредбава од оригиналниот пост и стандардот, кај нас таков пакет би требало да чини максимум 2000 денари месечно.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
1.070
747
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Телекабел 1000/1000Mbps за 3500 денари/месечно, 500/500Mbps за 2500 денари/месечно - без обврзувачки договор и не се плаќа приклучок. Добро е што ја зголемија покриеноста нивна и што понудија и најевтин оптички интернет за 600 денари.
Кабелнет почнаа и тие во Прилеп да нудат оптички интернет со цени почнувајќи од 800 денари со брзина 50/50 и до 200/200Mbps со телевизија за 1650 денари/месечно.
Република Македонија покрај малата површина, за жал од првиот оптички интернет во 2009 годинадо денес не е целосно покриена со оптички интернет во 2024 година.
Македонски Телеком нема што да прави повеќе, шири таму кај што имаст наводно оптички кабел за да прошируваат се над то не можи. Цените се високи поради менување на опрема и проширувањето на повеќе делови во Скопје и надградбата на мобилната мрежа.
-- Освен оптичкиот интернет, друга мана е високите цени на мобилната телефонија која не е целосно ипорачана до крај иако високи се цените.
Telekabel se prevaranti. Plakjam za 150/150 a dobivam edvaj 70, mi vikaat normalno e, pisuvale deka do 150 moze da stigni.

Sea se kopa patov kaj mene telekom ke nosele optika, kje gi odj*bam po brza postapka
 
18 септември 2020
483
372
Македонија
Не е нешто ново и веројатно е дискутирано низ форумов веќе ова, но инспириран од сомнително високите цени на Телеком кај нас решив да направам споредба на цените со интернет провајдери од регионот, првенствено за гигабитните пакети кои што од неодамна се нудат кај нас.

 • Inalan Basic 1 Gbps (Грција) - 2950 МКД (48 EUR) - 1 Gbit симетричен со 35 евра трошок за инсталација. Наводно неограничен волумен;
 • Inalan Basic 200 Mbps Max (Грција) - 2030 МКД (33 EUR) - 200 Mbit симетричен со 35 евра трошок за инсталација. Наводно неограничен волумен;

 • SBB EON Premium (Србија) - 2750 МКД (5750 RSD) - 600 Mbit (симетричен?) + телевизија и телефонија, со доплата од 500 денари пакетот се надградува со 1 Gbit брзина. Првите 6 месеци бесплатни;
 • mTS Net1000 (Србија) - 1470 МКД (2800 RSD) - 1 Gbit / 250 Mbit (D/U) првите 4 месеци по потпишување на договор се наплаќа 50% од цената;
 • mTS Net600 (Србија) - 1115 МКД (2125 RSD) - 600 Mbit / 150 Mbit (D/U) првите 4 месеци по потпишување на договор се наплаќа 50% од цената;
 • Yettel Hipernet L (Србија) - 1570 МКД (3000 RSD) - 500 Mbit / 250 Mbit (D/U) првите 6 месеци бесплатни;

 • Coolbox CoolNet (Бугарија) - 880 МКД (28 BGN) - 950 Mbit (max), 760 Mbps (avg), 190 Mbps (min) - симетричен, без договор, без трошоци за инсталација;

 • Vodafone GigaFibra 1Gbps (Албанија) - 950 МКД (19200 ALL/годишно) -1 Gbit / 30 Mbps (D/U) 12 месечен договор, 880 денари за инсталација;

Ова не е длабоко истражување и не се земени во предвид фактори како аптајм, територијална достапност или било какви други фактори. Целта е груба споредба на цените со домашните, кои гласат вака:

 • Телеком XXL (Македонија) - 4000 МКД - 1 Gbit симетричен со 12 ТБ волумен - со договор од 12 или 24 месеци. За 12 месечен договор се доплаќа 1500 денари еднократен надомест.
 • А1 Net L (Македонија) - 1100 МКД - 200 Mbit симетричен интернет на оптика или 20 Mbit upload на бакар.
Телекабел 1000/1000Mbps за 3500 денари/месечно, 500/500Mbps за 2500 денари/месечно - без обврзувачки договор и не се плаќа приклучок. Добро е што ја зголемија покриеноста нивна и што понудија и најевтин оптички интернет за 600 денари.
Кабелнет почнаа и тие во Прилеп да нудат оптички интернет со цени почнувајќи од 800 денари со брзина 50/50 и до 200/200Mbps со телевизија за 1650 денари/месечно.
Република Македонија покрај малата површина, за жал од првиот оптички интернет во 2009 годинадо денес не е целосно покриена со оптички интернет во 2024 година.
Македонски Телеком нема што да прави повеќе, шири таму кај што имаст наводно оптички кабел за да прошируваат се над то не можи. Цените се високи поради менување на опрема и проширувањето на повеќе делови во Скопје и надградбата на мобилната мрежа.
-- Освен оптичкиот интернет, друга мана е високите цени на мобилната телефонија која не е испорачана до крај иако високи се цените.
Хмм можеш да пратиш линк за каде е наведена таа цена од Телеком? Јас не успеав да најдам, веројатно има некоја опција што ја пропуштив.

Без разлика, во инфраструктура инвестирале и другиве оператори во останатите земји, не оправдува диспропорционално големи цени. Вака од око според споредбава од оригиналниот пост и стандардот, кај нас таков пакет би требало да чини максимум 2000 денари месечно.
Телеком:
100/100 Mbps - 1200 денари само интернет
300/300 Mbps (Gaming Booster) - 1499 денари
1000/100bps - 3999 денари
Од помалите пакети 20/20Mbps за 899 денари и 60/30Mbps за 999 денари.
Телекабел:
40/40Mbps за 600 денари
150/150 за 1000 денари
500/500 за 2500 денари
1000/1000 за 3500 денари
А1:
50/50 за 700 денари
100/100 за 800 денари
200/200 за 1099 денари
Од локален провајдер оптички интернет: КДС Кабелнет

Овие се пакетите, се под 2000 денари, освен гигабитниот на Телеком и Телекабел и 500/500 од Телекабел.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.814
5.720
А има ли информација некаде кои пакети одат со фиксна ИП адреса и како се движат цените. Кај нас тоа е најголемо табу да имаш статичка ИП со оптика.
 
18 септември 2020
483
372
Македонија
А има ли информација некаде кои пакети одат со фиксна ИП адреса и како се движат цените. Кај нас тоа е најголемо табу да имаш статичка ИП со оптика.
На Телекабел даваат јавна адреса без дополнителен надомест.
На македонски Телеком има опција за 354 денари/месечно.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.995
17.937
Кабелнет Прилеп 100/100 + Телевизија + 2 акаунти за IPTV = 1450 (со две гратис сметки или 2 CA модули по избор) на 2 години.

IPTV е со "премотување" и има "видеотека" која не е по твој избор туку има програми/филмови кои биле прикажани претходниот ден. Не гледам телевизија и зборувам на памет но супер функционира.
Задоволен за сега.

Овие Дојче Телеком нека продолжат да не излегуваат од дома. 2024 година и уште со трансфер капови ти се служи..

100/100 за мене се "Оркански висови". Просечен 1080p WebRip за 2 до 3 минути. Дочекав интернет кој е побрз од трансфер на USB 2.0 стик на и од компјутер...

edit
И да, ги добивам декларираните брзини во било кој период од денот.
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
53
98
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
Воопшто не сфатив што сакаш да кажеш @Македонското момче , си го ископира оригиналниот коментар два пати и после наведе истите цени повторнo без да пратиш линк за да разберам каде сум згрешил во прибирањето цени.

Дури и тие да се цените, повторно нема врска твојот одговор со мојот коментар што си го цитирал, така да, wtf dude?

Инаку со Телеком оптика едно време не беше возможно да добиеш статична ИП адреса, цената од 300-350 денари важеше само за бакар, има некој инфо дали е сменето тоа?
 
18 септември 2020
483
372
Македонија
Воопшто не сфатив што сакаш да кажеш @Македонското момче , си го ископира оригиналниот коментар два пати и после наведе истите цени повторнo без да пратиш линк за да разберам каде сум згрешил во прибирањето цени.

Дури и тие да се цените, повторно нема врска твојот одговор со мојот коментар што си го цитирал, така да, wtf dude?

Инаку со Телеком оптика едно време не беше возможно да добиеш статична ИП адреса, цената од 300-350 денари важеше само за бакар, има некој инфо дали е сменето тоа?
Ископираниот коментар е по грешка направен, ви се извинувам не е моја грешка, бидејќи притисна само на одговори и касно видов и не можев да го избришам.
Да, даваат статичка ИП адреса од Македонски Телеком, ќе се јавите на 122 и ќе ви кажат дали кај вас е возможно да се активира по цена од 354 денари/ месечно.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
811
439
Кабелнет Прилеп 100/100 + Телевизија + 2 акаунти за IPTV = 1450 (со две гратис сметки или 2 CA модули по избор) на 2 години.

IPTV е со "премотување" и има "видеотека" која не е по твој избор туку има програми/филмови кои биле прикажани претходниот ден. Не гледам телевизија и зборувам на памет но супер функционира.
Задоволен за сега.

Овие Дојче Телеком нека продолжат да не излегуваат од дома. 2024 година и уште со трансфер капови ти се служи..

100/100 за мене се "Оркански висови". Просечен 1080p WebRip за 2 до 3 минути. Дочекав интернет кој е побрз од трансфер на USB 2.0 стик на и од компјутер...

edit
И да, ги добивам декларираните брзини во било кој период од денот.
Ovaj e od novite ?/ bidejki na web see nejasno a paketite so mobilna kombinirani im gi nema ...
 
18 септември 2020
483
372
Македонија
Ovaj e od novite ?/ bidejki na web see nejasno a paketite so mobilna kombinirani im gi nema ...
Да, од новите пакети е, а старите остануваат достапни за LAN/DOCSIS 3.0. За комбинирање на пакетите мислам дека се уште може, имаш намалена цена на претплатата и некоја помала субвенција за набавка на уред и можеш и таа да ја комбинираш со субвенцијата од интернетот и телевизијата и така да купиш некој уред. Арените, еуроспорт, спорт клуб и Пинк (24 месеци дури трае договорот) се бесплатно вклучени.
Брзината и стабилноста е драстично различна за разлика од други технологии, имаш оптички пакети со интернет без договор и можеш да ги испробаш еден месец и ако не си задоволен да му го раскиниш договорот. Доколку си заинтересиран помини до салон и ќе ти објаснат се подетално и имај на ум дека даваат само модем, а рутер че треба сам да набавиш.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
811
439
Да, од новите пакети е, а старите остануваат достапни за LAN/DOCSIS 3.0. За комбинирање на пакетите мислам дека се уште може, имаш намалена цена на претплатата и некоја помала субвенција за набавка на уред и можеш и таа да ја комбинираш со субвенцијата од интернетот и телевизијата и така да купиш некој уред. Арените, еуроспорт, спорт клуб и Пинк (24 месеци дури трае договорот) се бесплатно вклучени.
Брзината и стабилноста е драстично различна за разлика од други технологии, имаш оптички пакети со интернет без договор и можеш да ги испробаш еден месец и ако не си задоволен да му го раскиниш договорот. Доколку си заинтересиран помини до салон и ќе ти објаснат се подетално и имај на ум дека даваат само модем, а рутер че треба сам да набавиш.
Ruter imam gugabiten,toa nee problem,samo stabilnosta mie bitna bidejki prethodno na lan i koaksijal bese uzas od 30 dena 25 imase problem ili dejne ili nojke so Tv, a so internetot 24/7 bese problem.
Mozi da se proba optika,iako se poskapi od Tk, podkuli gledam nemaat,samo Tk, ima optika a1 e docsis 3.0
 
18 септември 2020
483
372
Македонија
Ruter imam gugabiten,toa nee problem,samo stabilnosta mie bitna bidejki prethodno na lan i koaksijal bese uzas od 30 dena 25 imase problem ili dejne ili nojke so Tv, a so internetot 24/7 bese problem.
Mozi da se proba optika,iako se poskapi od Tk, podkuli gledam nemaat,samo Tk, ima optika a1 e docsis 3.0
Ќе ти пуштат оптичко влакно, појди подај барање за оптика и ќе те известат кога ќе можат да ти донесат.
Оптиката спрема коаксијалец е ден и ноќ, многу е постабилна, издржлива на надворешни влијанија и не паѓа.
Помини од утре во салон и кажи им дека си заинтересиран стриктно за оптика и ќе ти креираат барање, бидејќи како што видов сношти имаше проблем со интернетот на А1 и секоја друга опција со оптика ти е подобра. 1000001817.jpg
Еве кај мои пријатели кои користат оптика каква е брзината.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
811
439
Ќе ти пуштат оптичко влакно, појди подај барање за оптика и ќе те известат кога ќе можат да ти донесат.
Оптиката спрема коаксијалец е ден и ноќ, многу е постабилна, издржлива на надворешни влијанија и не паѓа.
Помини од утре во салон и кажи им дека си заинтересиран стриктно за оптика и ќе ти креираат барање, бидејќи како што видов сношти имаше проблем со интернетот на А1 и секоја друга опција со оптика ти е подобра.Погледнете го атачментот 135014
Еве кај мои пријатели кои користат оптика каква е брзината.
Imase cel grad problem so a1 i mobilna i fix net
 

TexasUS

Баниран/a
25 февруари 2017
780
672
На Телекабел даваат јавна адреса без дополнителен надомест.
На македонски Телеком има опција за 354 денари/месечно.
Телеком дава јавна се менува на 24 часа.
Телекабел мислам по default става во НАТ ама без проблем даваат јавна.
А1 само НАТ.
Фиксни сите нудат со доплата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.845
Мислења
970.028
Членови
35.202
Огласи
2.830
Најнов член
TrubacoT
На врв Дно