• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Спора конекција преку рутер

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Здраво,
последниве два дена имам многу спора конекција. Поврзани два компјутери преку D-Link DI-624+. Најпрво мислев дека пробелмот е во Т-Хом, но неколку пати ме уверуваа дека не е до нив, па пробав директно да се конектирам (без рутер). Конекцијата „лета“. Досега не сум имал ваков или сличен проблем. Се случувало да нема конекција (што се решавало со рестарт на рутерот), но да има спора конкеција никогаш.
Дали некој има слично искуство или идеа што би можело да е проблем?

тханкс.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
А каде е направена конекцијата за интернет? На рутерот или на двата компјутери посебно ?
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Ресетирај го на фабрички подесувања и преподеси го.

Ако тоа не помогне - види дали има понов firmware за рутерот.

Ова е под претпоставка дека веќе ги имаш убаво проверено сите подесувања на рутерот (значи: евентуални ограничувања на брзина, MTU, валидни DNS сервери и тн...).
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Проблемот е во рутерот.
И јас имав ваков проблем, го сменив со Линксис рутер и супер идеше.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Проблемот е во рутерот.
И јас имав ваков проблем, го сменив со Линксис рутер и супер идеше.

Остај и јас имам лошо искуство со D-Link мрежна опрема, било да се работе за AP,безжичени рутери или модеми за АДСЛ.
Пробај батка со некој понов firmware мош ке ти успее да го решеш проблемо али сепак јас би рекол земи си Linksys да те виде Господ.:bravo:
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
После многу проби, ресетирања и сл... забележав дека добро подобро работи откако ќе се излади, па сега го „возам“ отворен, без кутијата за подобро да струи воздухот.

Ќе гледам следен да биде Linksys...
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.368
211
После многу проби, ресетирања и сл... забележав дека добро подобро работи откако ќе се излади, па сега го „возам“ отворен, без кутијата за подобро да струи воздухот.

Ќе гледам следен да биде Linksys...

:LOL: По се испаднало дека се прегрева. Првпат слушам некој рутер фабрички да се прегрее :)).
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
па еве оттогаш немам проблеми. И уште повеќе, над него беше поставен и модемот, па си се топлеа :D
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
па еве оттогаш немам проблеми. И уште повеќе, над него беше поставен и модемот, па си се топлеа :D

Да не се спарија, па за 9 месеци да излезе некоја мешавина од нив :LOL:

Sry за оффтопик ама ме насмеа тоа "си се топлеа" :))
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
хе хе, добро би ми дошло рутер со вграден АДСЛ модем. Па упте и нов :LOL:
 

markomk

Intern
28 мај 2008
52
0
не верувам дека проблемот бил до рутерот.
во последниве неколку дена конекцијава катастрофа е, како наработа така и дома.
 

markomake

Intern
17 декември 2007
51
0
хе хе, добро би ми дошло рутер со вграден АДСЛ модем. Па упте и нов :LOL:
Hehe jas pak na ova se nasmejav. Postoi i takvo nesto. Nemora da cekas 9 meseci da stoi modemot nad ruterot :D. Jas imam odamna D-Link dsl 584t vo koj ima priklucok za linija(ADSL), a do nego mi stoi linksys54gl , ali ne gi stavam eden vrz drug :D
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
За жал морав да ги разделам. Сега ги „возам“ одделно итоа „кабриолет“. :D
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
туфф среќен си што си го отворил рутерот да се лади. Мене АДЛС модемот.. Се грее како бојлер. И не сакам да го отворам оти ако ми се расипе нема да ми важи гаранцијата. Се надевам дека нема да „пушти душа“ до тогаш... :LOL: Арно ама ако преживее му ставам кулер внатре нека дува. И мене знае да ми биде спор модемот кога е вруќ.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.121
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно