• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Спор кабелски интернет

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Имам кабелски интернет од телекабел, пакетот од 1500, сеа проблемот е што во никој случај не може ништо да се симне со брзина поголема од 36/37 KB/s, освен еднаш кога дигна 600 од он нет сервер Пробано на Archlinux и Windows XP SP3, преку usb и преку мрежен кабел.

Некој друг овакво искуство да нема, да не е нешо од кај мене или да им праќам жалби?
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Da ti kazam i mene mi e spor, eve momentalno siminjam so 50-60kB/s.. Ali bataliv aj so da im praam, inace i jas go imam istiot paket.../.
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
4
Ако ви е за download земете си го DAP 7.0 јас го користев овај во летото оти ми беше поспор интернетот.
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
4
Мене многу ми го убрза, спуштав фајлови со по 500 KB/s
со него, а со 35-40 без него.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
DAP-от е лудница. И кај брачед ми, лани кога му го ставив ептен му го убрза download-от (кабелски интернет, во Скопје).
Пред едно 8 години, во интернет кафе, почнав да спуштам 2 фајла со дапот (значи преку околу 8-10 сервери) и другите компјутери снемаа или ептен им се намали интернетот (и така беше 128 или 256, заборавив).
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Ami i ja go koristev edno vreme, ali mislev deka osnovna funkcija mu e toa sto mozes da go prekines downloadiranjeto i ponatamu nekad da si go prodolzis... Znaci sea pak ke si go snimam ... :))
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Незнам тоа дап колку е ефикасно решение, може да решава проблеми кај серверот (со правење на повеќе конекции кон еден сервер), ама не кај ако нетот е слаб незнам колку може да помогне ...
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Сеа ги поврзав и двата кабла у еден пс (усб и мрежен) и ги вклучив и двата интерфејси и доста е побрзо, od 30 kb почна со 600 да ми симиња, неверојатно!!
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.351
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно