• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Спор file transfer преку wifi мрежа

 • Ја почнал/а темата
 • #1

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Вака, значи сакам од десктоп pc кој би би бил како медиа, со 1.5 nvme 970 plus сториџ и z490 plus gaming msi, поврзана со gigabit switch 8 porten od tplink. И од него иде кабел до ubiquiti ap ac pro.
Сеа работава е коа префрлам фајлови од десктопот на лаптопот и обрарно, лаптопот е врзан на 5 ghz мрежа, инаку се работи за razer blade advanced 2019 модел, со intel wireless-ac 9560 мрежна картица, пример коа префрлам филм од 20-30 гб максимум безина на трансфер добивам 15mbps.
Сеа нели е тоа споро?
Каде е тесното грло, дали затоа што е преку wifi?
Сакам барем 60mbps ако не можам 100.

Некон совет шо би рекле?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Дечки некој солуција со мрежно познавање?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,389
Само на лаптопот се случува ова? Која оддалеченост од AP AC Pro? Пробај со друг уред на WiFi, директно со кабел на switch со лаптопот и/или со друг уред.

Има и некои софтверски зафрканции, како гасење на features што не работат секогаш добро, како Large Send Offload и TPC Auto tuning, ама отом потом.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,385
4,871
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Band Steering --> Prefer 5G
Radio - 5GHz Channel Width --> VHT80 & Transmit Power --> High
Enable Airtime Fairness --> Yes
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
ОК пробав пак директко поврзано на свичот со тундерболт 3.0 то лан гигабит адаптер, и брзината се движи околу 22-23mbps.
Пробав со опциите во убиквити и 80 вхт и прифрд 5гхз и пак е околу 15-17mbps.
Сакав да прашам дали треба да е побрзо или тоа е тоа. Глеав некои видеа на лајнус со гигабитна мрежа имаат околу 100mbps. Па дали некој пробал ваков трансфер дали е побрзо
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,646
1,389
Заборавив да прашам, за каков рутер се работи? Зашто тој е одговорен за препраќање на пакетите.

Јас типувам на проблем со рутер, свич, евентуално каблирање и загуба на сигнал на долги растојанија.

Иначе да, треба да вадиш 100-120 mbps на гигабит мрежа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Заборавив да прашам, за каков рутер се работи? Зашто тој е одговорен за препраќање на пакетите.

Јас типувам на проблем со рутер, свич, евентуално каблирање и загуба на сигнал на долги растојанија.

Иначе да, треба да вадиш 100-120 mbps на гигабит мрежа.
Па мрежата е врзана вака, од A1 оптика со тој нивниот huawei рутер ама тој само носи до свичот лан кабел за интернет.

Ова е свичот едно 1300 денари купен од Сет


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zaphod

Intern
8 мај 2016
11
5
Со кабел добиваш 23 мегабити или мегабајти во секунда? Од која апликација гледаш брзина?
Ако не добиваш фул гигабит на жичана мрежа тогаш најверојатно ти е до некое софтверско подесување, на линукс самба би ти кажал што да подесиш ама незнам виндоусот што вредности има по дифолт и како тоа треба да се смени.
Пробај со FTP сервер и со него трансфер, со тоа би го елиминирал виндоусот како проблем.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
20-23 мегабајти во секунда, наједноставно префрлам преку виндоус 10 еден фајл од 20 гб и брзина на трансфер гледам 20-22 mbps

Ахаам, да пробам ftp сервер велиш.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,385
4,871
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
20-23 мегабајти во секунда, наједноставно префрлам преку виндоус 10 еден фајл од 20 гб и брзина на трансфер гледам 20-22 mbps

Ахаам, да пробам ftp сервер велиш.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Чекај... проблемов го имаш и кога префрлаш преку лан?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #14

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
А како да проверам статус на мрежна, на сите и на лаптопот и на пц пишува 1.0 Gbps ако е тоа и пак 20mbps


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
А како да проверам статус на мрежна, на сите и на лаптопот и на пц пишува 1.0 Gbps ако е тоа и пак 20mbps


Sent from my iPhone using Tapatalk
За ова на сликава мислев, јас сум на WiFi па затоа е 866 Mbps. На кабел треба да ти е 1 Gbps.
Доколку ти се така на двата компјутери, би пробал да го скокнам switch-от и да ги приклучам двете машини на рутер.
 

Атачменти

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,781
6,821
www.mikrotikmacedonia.net
За ова на сликава мислев, јас сум на WiFi па затоа е 866 Mbps. На кабел треба да ти е 1 Gbps.
Доколку ти се така на двата компјутери, би пробал да го скокнам switch-от и да ги приклучам двете машини на рутер.
866 mbps имаш од компјутерот до рутерот. Пробај да префрлаш фајлови да видиш колку од тие 800+ ке имаш во пракса. ;)
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
866 mbps имаш од компјутерот до рутерот. Пробај да префрлаш фајлови да видиш колку од тие 800+ ке имаш во пракса. ;)
Не се работи за мене на темава :)
Ако те интересира, варира околу 70-80 MB/s, максимум што сум приметил било 83 MB/s.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Друже, тие се супер брзини, јас сонувам за 80-90mbps денеска сум Дежурен ај утре ќе пробам лево десно да пробам со фтп, сма не можам преку рутер пошо е оптички и само една порта за лан има. Многу чудно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
150
76
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Идејата ми беше да елиминираш што повеќе и да пробаш со најосновни компоненти, затоа што мислам дека некаде имаш проблем или со порта или со кабел што го детектира како 100 Mbps.
Еве кај мене на претходниот PC знаеше некогаш да биде тиња брзината и на проверка windows-от даваше 100 Mbps врска. Ќе го прештекав кабелот во PC и ќе се сменеше на гигабитна.

Не сум сретнал таков рутер само со една лан порта. Кој е моделот?
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
764
898
Кој модел е huawei-то од А1? Ист е како од телеком, со две антени, 4 порти?

Елиминирај го прво свичот и пробај директно.
Од рутер директ кабел во компјутер, и друг лаптоп на wifi на истиот рутер закачи, па префрлувај фајл така.

Треба да најдеш што точно прави ботлнек и од каде, па после дел по дел ќе ги враќаш(свичот и аксес поинтот).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Идејата ми беше да елиминираш што повеќе и да пробаш со најосновни компоненти, затоа што мислам дека некаде имаш проблем или со порта или со кабел што го детектира како 100 Mbps.
Еве кај мене на претходниот PC знаеше некогаш да биде тиња брзината и на проверка windows-от даваше 100 Mbps врска. Ќе го прештекав кабелот во PC и ќе се сменеше на гигабитна.

Не сум сретнал таков рутер само со една лан порта. Кој е моделот?
Можда има 2-3 лан порти ама другите се за тв, мозда па може, ај првин да видам дали можам на рутерот да ги врзам каблите, па дс пробам трансфер па нем да е до кабелот нешо... а скоро ги укопував, ќе елиминирам и тоа. Дежурен сум па утре ќе видам шо ќе споделам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,630
1,081
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
што точно ви значи [B]mbps[/B]?

во телекомуникации мало [B]b[/B] е бити, а ако зборите за бајти треба да се користи големо B (те. MB/s).

15 MB/s на wifi не е сјајно ама па и не е лошо.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Да во право со лошо се изразувам. И да 15mb/s
А инаку рутер имам huawei hg8145v


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,736
1,113
што точно ви значи [B]mbps[/B]?

во телекомуникации мало [B]b[/B] е бити, а ако зборите за бајти треба да се користи големо B (те. MB/s).

15 MB/s на wifi не е сјајно ама па и не е лошо.
Трансфер од уред со вифи до уред со кабел треба да тера 40-60 мегабајти ако мрежата е гига и вифито 5Г.

Ова е од лично мое искуство со самба, фтп и хттп.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно