• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сподели Знаење почнува во новата сезона

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,365
653
damjan.softver.org.mk
Оваа сабота, 20.09.2008 ја почнуваме новата сезона на „Сподели Знаење“. Почнуваме со презентација за CouchDB: http://spodeliznaenje.blogspot.com/2008/09/blog-post.html


Што е споделизнаење:

Сподели знаење е настан во организација на „Слободен софтвер Македонија“ и е еден ad-hoc собир на кој се растресуваат секакви теми за слободен софтвер, технологија, геџети и слично. Идејата е сите кои се заинтересирани за слободен софтвер, GNU/Linux, но и општо технологија, компјутери, хакирање (не кракирање), мрежи, сервери, електроника, слободна култура и општество, геџети, роботи итн., да може да се соберат за да споделат знаења и искуства, да дискутираат и експериментираат.

Присуството е слободно, бесплатно и пожелно. Земете си и лаптоп (обично има wifi), компјутер, празни CD-иња ако сакате.

Идеи и предлози за теми ставајте на wiki страната.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Се е интересно и се е супер. Само имам мала забелешка банерот со дечките на кој пишува "хакерски подмладок" тргнете го текстот. Остатокот се е супер.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,362
1,054
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
  • Ја почнал/а темата
  • #10

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,365
653
damjan.softver.org.mk
За хакирањето... (од http://en.wikipedia.org/wiki/Hack_(technology))

In the 2000s, a "hack" refers to a clever, quick fix to a computer program problem, and a hacker is a person who does this. The term was first used by US university computing center staff in the mid-1960s. The context determined whether the complimentary or derogatory meanings were implied. Phrases such as "ugly hack" or "quick hack" generally referred to the latter meaning; phrases such as "cool hack" or "neat hack", to the former. In modern computer programming, a "hack" can refer to a solution or method which functions correctly but which is "ugly" in its concept, which works outside the accepted structures and norms of the environment, or which is not easily extendable or maintainable (see kludge).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,565
Мислења
823,421
Членови
28,069
Најнов член
Na$sko
На врв Дно