• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SPEEDPORT W 503V

  • Ја почнал/а темата
  • #1

zokiuki

Intern
18 јануари 2010
4
0
koj ima upatstvo za ovoj ruter vemolam koj moze da mi pomogne otvoriv port za pc vo ruter no nemozam nikako da otvoram port za dreambox za da mi raboti cardshering primer port vo pc 8888 ok no mi treba istiot port za dreambox i mi kazuva deka veke postoi toj port

mojot ruter e SPEEDPORT W503V ve molam koj ima raboteno so ovoj ruter da mi objasni kako da otvoram port probuvam no on mi kazuva deka veke on postoi postoi za pc ruter a za dream nema pomossssssssssss
 

kireRD

Intern
4 мај 2012
1
0
decki moze li na ovoj vid ruter da se postavi dreambox reciver...posredno so drug ruter ili neposredno povrzan so kabel????????
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
може бе, зошто да не, ЛАН 1 и ЛАН 2 ти се резервирани за интернет, а ЛАН 3 и ЛАН 4 за нивната ип-тв, е сега ако ти го користиш лан 1 на твојот десктоп ставај во лан 2 дримбоксот и бркај работа
 

Stonecold

Intern
8 октомври 2011
4
0
Tie ruteri pravat cirkus so drimovite. Cesto prekinuvaat ili voopsto ne go detektiraat drimot, a pogotovo 500s. Najdobro resenie e da se stavi switch pomegju drimot i speedportot, ili speedportot da se koristi samo kako modem, a da se stavi drug ruter
 

ZZTop

Intern
2 јуни 2012
50
29
Speedport moze da se modifikuje da radi kao server za CCAM ili OSCAM. Kada nabavim ovaj vas ruter uradicu modifikaciju za original AVM Fritz!Box firmware i dacu vam uputstvo kako da napravite server.
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
може да се користат и лан 3 и лан 4 за интернет доколку немате телевизија од телеком, се јавуваш во центар и ќе ти средат.
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
@donis992, da li nekim slucajem centar ubacuje drugi firmware ili sredjuje ruter preko telneta?
да може да ти вметнат нов firmware ама тој е нивни обработен неможе лично тебе да ти пуштат хакнат софтвер, а да може да средува од централа па и сега затоа се дигитализира на новата платформа!!
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
не, тебе нема да ти влијае ништо пошто они си ги подесуваат за нивни потреби , а ти доколку сакаш треба да бараш хакиран фирм, за овој модел на рутер!
 

ZZTop

Intern
2 јуни 2012
50
29
Meni treba bilo kakav firmware za ovaj ruter. Nije problem hakovan ili ne - na kraju ce biti raspakovan i ubacen u speed2fritz skriptu, a tada ce moci da se rade svakave modifikacije na tu temu - prema potrebi krajnjeg korisnika. Docicu uskoro do tog rutera pa cu sam iz njega izvaditi firmware sto je u njemu instaliran.
 

ZZTop

Intern
2 јуни 2012
50
29
Nemam sad vremena, procedura je malo komplikovana i probao sam je uraditi sa jednim clanom odavde, ali smo imali problem na ekstrakciji jedne particije. Najbolje da se cujemo preko Skype pa da probamo. Sistem u principu radi tako sto se preko telneta pogase svi servisi na ruteru osim webservera pa se particije mauntuju na jedan dostupni fajl tipa tcom ikonice, pa se radi download tog fajla, pa tako za svaku partifciju. Problem kod ovog rutera je vrlo uska ogranicenost RAM memorije i odsustvo USB porta. RAM je velicine svega 8 MB, a da ima USB port kompletan firmware bi se mogao exportovati na USB flash memoriju. Mozemo pokusati ponovo ali mislim da je sve dobro uradjeno u prethodnom pokusaju. Sada trazim taj ruter da kupim i opcija je da se na njega stavi veci RAM modul od drugog kompatibilog rutera i cela stvar ponovi.
 

kumanovec

Intern
4 јуни 2010
33
0
Dali nekoj znae kako se zgolemuva brzinata na ovoj ruter. Nekoj mi kaza deka toa mozelo da se podesi, koga ke vlezes vo ruterot, togas pokazuva deka doadjaat 8 mb/sec ama na Speedtest nikogas ne pominuva od 5.5 mb/s a spored dogovorot treba da e 8.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,739
Во него ја покажува максималната брзина која ја поддржува линијата, а одредбата колку да имаш брзина ти ја даваат од операторот.
 

malimali

Gaining Experience
17 јануари 2011
119
57
Јас имам Dreambox 500s немам отворено порт, му наместив параметрите на дримот и толку си работи све најнормално, го имам истиот рутер само што томсонот беше топ овај спидпортот ме зеза цело време

Dali nekoj znae kako se zgolemuva brzinata na ovoj ruter. Nekoj mi kaza deka toa mozelo da se podesi, koga ke vlezes vo ruterot, togas pokazuva deka doadjaat 8 mb/sec ama na Speedtest nikogas ne pominuva od 5.5 mb/s a spored dogovorot treba da e 8.
Брзината ти ја зголемуваат само од т-хоме
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,125
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно