• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Специјализација во Македонија, споделете искуства!!!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,183
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Дали некој има искуство од специјализација кај нас. Од факултетите што дознав, единствено дека групите се оформуваат по потреба, дека трае 1 година, услов е да имаш завршено факултет (кој било, за разлика од магистарски студии каде што бараат сроден факултет), и на крај добиваш звање специјалист по то и то.

Конкретно ме интересира за веб (дизајн, html, css, php, sql, actionscript/javascript...), се надевам има можност ова да се комплетира за една година.

Дали специјализацијата е призната насекаде?

Дали се учи преку неа, доколку се оформи доволно голема група за да има и предавања, ако не преку менторство, консултации и слично. Ова ми е најбитно значи, стварно да се научи нешто за на крај да се добие и диплома за тоа. Иначе тоа парче хартија не вреди за ништо.

Цената би требало да е 1.000 евра на државните универзитети (2 семестра x 500евра), ако не грешам?

Значи ме интересира специјализација на факултетите, не курсеви, не сертификати (за кои, одговори може да се најдат, за прашања кои се стари со години и да се положи без никакво знаење).
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
И јас имам прашање околу ова. Има ли врска каде си завршил факултет за да одиш на специјализација? У смисла, мора ли да си завршил у МК?
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Колку што знам ако си ја нострифицираш дипломата во принцип можеш што сакаш да правиш после
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,981
Мислења
854,157
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно