Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Спасување податоци од CD од 1994

5 мај 2018
3
11
Имам 5 CD дискови од 1994, на кои е наснимена свадбата на моите родители. Пред недела дена пробав да ги копирам податоците, ама безуспешно. Испробав 7/8 различни програми за читање податоци од CD, и со сите програми наидов на грешки во читањето. Истражував на кратко и заклучив дека најверојатно дисковите се стари и хемијата која ги чува податоците е деградирана, а можеби и грешам. Како и да е, дали има некој на форумот кој знае да спасува податоци од CD? Или пак да ме посочи кај некој што знае. За цена ќе се договориме лично, по телефон.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.909
14.676
youtu.be
Ако си во можност пробај на повеќе/различни CD читачи и види каков ќе биде резултатот.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.048
18.050
Провери околу центарит на дискот дали има некакво оштетување, намерно направено дупче или да има нанесено (со маркер) нешто на бар кодот околу центарот (ако има бар код)

Или пак гледај дали има нешто, некакво оштетување од центарот према внатре (точка или слично)

Овие финти ги користеа за "заштита" од преснимување.
 

Vasee

Intern
20 ноември 2014
5
0
Со кои програми имаш пробано, и какви грешки ти појавува, ако може слика ?
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.062
1.348
Имам екстерен DVD, ако сакаш да ти дадам да пробаш.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk
 

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.054
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Правете разлика помеѓу принтани и режени дискови.
Сите комерцијално штампани дискови, било да е тоа CD игра од 1995 или CD албум од 1992год. ќе траат 20, 30 можда и 50 години чувани во идеални услови од проста причина што записот на самата пластика е втиснат механички на преса...
За разлика од режени дискови кај кој е изгорен слојот за запис, слој кој е обична пигментација која со тек на време деградира и се распаѓа а поготово ако е снимена при голема брзина. Сега имате типа Вербатим што ја рекламира таа AZO пигментација отпорна на UV зрачење... обични комерцијални патки....
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.417
13.323
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
IsoPuzzle може да помогне. Како?

1. Чита „chunk-ови“ со варијабилна големина (за разлика од повеќето програми за нормално читање). А бидејќи работи само со Data CD-а и DVD-а со големина на сектор 2048 (кои имаат checksum) точно знае кои делови ги прочитал добро, а кои не.

2. Ако наиде на нечитлив дел, скока случаен број сектори, му приоѓа на лошиот дел и од напред и од назад, па повторно ќе извади нешто. Често е само мал дел лош (еден или неколку сектори), а другите програми се откажуваат од понатамошно пробување. Овој е к'не.

2а. Ова е чиста шпекулација од моја страна, но од начинот на работа ми изгледа дека кога ќе му нареди на ласерот да скокне точно во средината на лошиот дел (на пример), податоците се таму, а траката што води до тој дел е „избришана“ (гребаница го води ласерот настрана? траката за синхронизација е избришана/деградирана, но не и податоците? само мал дел е избришан и на него заглавуват другите програми?), па „нормалното“ читање не успева да стигне до податоците што се таму.

3. Главната сила му е што работи на различни драјвови (ќе го однесеш делумно прочитаното ISO на друг компјутер и таму ќе продолжиш), па тие можеби ќе ги фатат деловите што другите драјвови не успеале (различен ласер, различно ниво на калибрираност/истрошеност на ласерот и на механизмот на движење на дискот)... па малку по малку ќе го состави дискот.

4. Јас сум имал 100% успех со него со неколкуте дискови што сум ги пробал. Да, не беа многу (помалку од 10 во „кариерата“), но за некои ќе се заколнев дека нема шанси да се спасат.

5. Бесплатен е, пренослив и без вируси (проверено верзијата што ја линкував). На сличен принцип работи IsoBuster, но тој се плаќа и нема(ше) добар крак на времето за него, па не сум го пробал интензивно. Веќе и немам оптички драјвови во функција...
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.048
18.050
IsoPuzzle може да помогне. Како?

1. Чита „chunk-ови“ со варијабилна големина (за разлика од повеќето програми за нормално читање). А бидејќи работи само со Data CD-а и DVD-а со големина на сектор 2048 (кои имаат checksum) точно знае кои делови ги прочитал добро, а кои не.

2. Ако наиде на нечитлив дел, скока случаен број сектори, му приоѓа на лошиот дел и од напред и од назад, па повторно ќе извади нешто. Често е само мал дел лош (еден или неколку сектори), а другите програми се откажуваат од понатамошно пробување. Овој е к'не.

3. Главната сила му е што работи на различни драјвови (ќе го однесеш делумно прочитаното ISO на друг компјутер и таму ќе продолжиш), па тие можеби ќе ги фатат деловите што другите драјвови не успеале (различен ласер, различно ниво на калибрираност/истрошеност на ласерот и на механизмот на движење на дискот)...

4. Јас сум имал 100% успех со него со неколкуте дискови што сум ги пробал. Да, не беа многу (помалку од 10 во „кариерата“), но за некои ќе се заколнев дека нема шанси да се спасат.

5. Бесплатен е, пренослив и без вируси (проверено верзијата што ја линкував). На сличен принцип работи IsoBuster, но тој се плаќа и нема(ше) добар крак на времето за него, па не сум го пробал. Веќе и немам оптички драјвови во функција...
IsoBuster има Free Functionality. Oд тука треба да се креира/одбере .IBP + .IBQ (Create a managed IBP/IBQ image file)
The BIG advantage of this feature is that you can create an image file of an optical disc by using one drive, but afterwards you can take the disc to another drive and try to complete the image there. Often one drive can read parts another drive can't and vica versa. So now you are able to complete an image of a disc by using different equipment to try to get the best out of each and every drive you use. Please read further to understand the possible problems. Additional advantages are that you now have the image on your hard drive and can work of the image file which is many houndreds of times faster than working from the disc itself, especially when there are hard to read errors. All functionality you would normally use on the disc itself you can now use on the image file with much greater speed.
Значи, со Исо Бастер да се проба на повеќе драјвови


Не сум испитувал, for science, дали Акронис знае да направи имиџ заедно со оштетените сектори затоа што умее да направи имиџ од хард диск полн со лоши сектори и оштетени фајлови па потоа имиџот да се „моунта“ во експлорер па да се вади тоа што може да се извади.


И ова дава одлични резултати


Во почетокот на 90-те имаше огромен наплив на евтини (фабрички) аудио ЦД-а кои доаѓаа од Бугарија. Имаа многу лош квалитет на изработка па често имаа и микроскопски дупчиња кога ги гледаш на јака светлина.
Потоа во средината на 90-те имаше наплив, исто така, на секакви брендови на оптички медиуми наменети за снимање.

Нашите фото студија користеа но нејм, бланк, цд-а кои немаа штампа па често корисниците на нив пишуваа со маркер што беше погубно за никаквиот слој на лак одозгора.

Интересно е и тоа што на крајот на осумдесеттите (88~90) BASF кој ги правеше хемикалиите (лакот за горниот слој и поликарбонатот - Makrolon 2000) направи утка со лакот затоа што овој го нагризуваше сребрениот односн алуминиумскиот слој на аудио цд-ата.

Ова го кажувам за да нема заблуди дека фабричко цд ќе преживее подолго од снимано. Генерално, цд-ата со софтвер од Мајкрософт и игрите се со одличенен квалитет.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.378
7.322
Скопје
www.facebook.com
Во почетокот на 90-те имаше огромен наплив на евтини (фабрички) аудио ЦД-а кои доаѓаа од Бугарија. Имаа многу лош квалитет на изработка па често имаа и микроскопски дупчиња кога ги гледаш на јака светлина.
Princo?
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.417
13.323
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
891
966
Ова го кажувам за да нема заблуди дека фабричко цд ќе преживее подолго од снимано. Генерално, цд-ата со софтвер од Мајкрософт и игрите се со одличенен квалитет.
CD-ата на Micrоsoft беа снимани во фабриките на Sony DADC.
Памтам дека немаше термини за печатење на македонски музички дискови, кога MS печатеше дискови низ сите фабрики на Sony DADC низ цел свет...
ЈБГ, минатиот век и првите 5-6 години од овој век
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.667
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
5 мај 2018
3
11
Ви благодарам на сите за одговорите.

Ги заборавив вчера CD дисковите кај моите, па ќе мора да почекаме до наредниот викенд за да ги испробам новите програми кои ми ги предложивте, да ги зачувам грешките, и да видам дали постоеле некои финти за заштита од копирање.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.833
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно