• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Спамот станува одвратен

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Бројот на спам пораки оптоварени со штетни линкови или додатоци се зголемува според
компанијата Symantec.
Symantec тврди дека пораките оптоварени со штетни кодови,стануваат се почести отколку
што биле во првата половина во годината.
Symantec проценува дека околу 1.2 проценти од пратените емаил пораки,содржат штетни содржини.

Севкупно,компанијата откри дека спамот сочинува некои 78 проценти од глобалниот емаил волумен
Додека пак прикачените .zip и .rar архиви се нај популарниот метод за ширење на штетници,
истражувачите исто така открија дека всадените штетни кодови во изворниот код на пораката
исто така стануваат се популарни.

Symantec вели дека порастот започна во Мај 2008 и уште продолжува да расте.

Во текот на овој период,исто така се зголеми бројот на емаил пораки со штетни содржини,а не
само линкови до штетни кодови.

Мнозинството од штетни кодови се генерички тројан коњи,превземачи и инфо крадци.
13.4 проценти од штетните кодови се тројан коњи,додека пак превземачите и инфо крадците
се 11.8 проценти (секој посебно).

Pandex trojan е најпопуларниот штетен код во емаил пораките,заедно со W32.IRCBot и Goldun trojan.

Кина е нај популарната земја во спам пораките,заедно со Република Кореа,Обединетите нации,Тајланд
и Виетнам.

Извор IT-News
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
.zip и .rar архиви се нај популарниот метод за ширење на штетници,

Ништо чудно, следен чекор да биде укинување на можноста на испраќање на .win i .rar преку e-mail.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
грешки сме, луѓе правиме, да и така на некои места ехе не може да се прака
уште да забранат и архивирани податоци да се праќаат
па тогаш може да го зголемат просторот и до неколку тера
доколку некој успее со текстови да го постигне тоа
секоја му чест
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
По преводот ми изгледа на САД, а не на Обединети нации.:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.299
Мислења
892.135
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно