• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Спамот слави 30 години

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Пред 30 години Реј Томилисон, вработен во одделението за маркетинг во една компанија што во тоа време се занимавала со производство и продажба на компјутери, го испратил првиот спам - несакана електронска пошта, со реклама, вируси или малициозна содржина, јави Макфакс. Пораката ја испратил на сите корисници на „арпнет“ претхотник на интернетот) од западните делови на САД, а во неа ги повикал примачите да присуствуваат на „отворениот ден“ на неговата компанија, настан на кој се претставувала новата линија компјутери. Стручњаците за информатичка безбедност проценуваат дека дури 90 отсто од пораките што се разменуваат се спам, но и тоа дека само 200 „спамери“ се виновни за дистрибуција на 80 отсто од таквите пораки.

Извор: dnevnik.com.mk
 

D

Администратор
31 март 2007
3,273
1,910
www.iwmnetwork.com
Пред 30 години Реј Томилисон, вработен во одделението за маркетинг во една компанија што во тоа време се занимавала со производство и продажба на компјутери, го испратил првиот спам - несакана електронска пошта, со реклама, вируси или малициозна содржина, јави Макфакс. Пораката ја испратил на сите корисници на „арпнет“ претхотник на интернетот) од западните делови на САД, а во неа ги повикал примачите да присуствуваат на „отворениот ден“ на неговата компанија, настан на кој се претставувала новата линија компјутери. Стручњаците за информатичка безбедност проценуваат дека дури 90 отсто од пораките што се разменуваат се спам, но и тоа дека само 200 „спамери“ се виновни за дистрибуција на 80 отсто од таквите пораки.

Извор: dnevnik.com.mk
Jao која лоша сторија, којзнае само од каде и кој ја има преведувано...
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Само во лошо нема да бидам со него, со лоши луѓе не се дружам. Така мама и тато ме научиле.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,586
Мислења
824,067
Членови
28,083
Најнов член
Busavata
На врв Дно