• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Spam ili marketing

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Isprakanjeto reklamni e-mail poraki stanuva se pocesto primenet nacin na reklamiranje. Neznam zosto toa ne e spam???
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Примање на е-mail порака со рекламна содржина без твоја согласност е спам.
Има случаи каде што корисникот се согласил да прима е-mail пораки во кои има реклами, тоа не е спам. Обично ова може да се случи ако си го употребувал е-mail-от за регистрација на некој account и си се согласил со terms&conditions дека може одвреме навреме да ти испраќаат нивни (или од трети компании) "понуди".

Малку се оддалечив од темата ама.. Мислам дека над 90% од луѓето, кога се зачленуваат некаде не читаат t&c. Доколку таму стои дека на вашиот е-мail некогаш може да биде испратена некоја понуда, тоа не се смета за спам и никој не ви е крив.

Еве нешто интересно. Ова стои во iTunes End User License Agreement:

 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Моментално на тоа се работи.
Верувале или не, тоа е најзастрашувачкото нешто што ни претстои во иднина. Затоа се крева толку голема прашина на запад околу спам. (Се оди во затвор и по 30 години)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
:)
Ima li nacin da gi otkacis tie "ne-spamovi"?
Би ти препорачал непожелните пораки да ги блокираш, да не праќаш reply бидејќи со тоа само ќе им кажеш дека сеуште го користиш е-mail-от па ќе те малтретираат уште повеќе. Не би препорачал ни unsubscribe, освен ако не се работи за некоја сериозна компанија која има строго дефинирани privacy критериуми
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
854,998
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно