Spam филтер на Ubuntu сервер за мала фирма

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Значи вака. ПОстои фирма кој има да речеме 20-30 компјутери, меил серверот се наоѓа на друго далечно место до кое има линк со голем проток. значи меил серверот не се наоѓа во фирмата. Секојдневно доаѓаат огромен број на спам пораки кои сакам да ги филтриран на едно централно местко не локално на секое ПЦ.

Дали може да се инсталира да речеме на некое солидно ПЦ, Убунту сервер и на него да се стави некој спам филтер кој нема да бара да му е тука меил серверот, туку да филтрира POP3 сообраќај независно од маил серверот и јас од тоа централно место да го тренирам тој спам филтер.

Второ ако е тоа можно тогаш каде треба да го постава и што треб ада му поставам на тоа ПЦ кое ке служи за филтрирање (на пример две мрежни карти, дали да го поставам после Ethernet портата на рутерот низ ој поминува цел сообраќај за надвор вклучително и за маил серверот...)
Веќе имам инсталирано Ubuntu 7.10 server на едно ПЦ и размислувам за spamassasin ама незнам како би функционирало со тоа што нема маил сервер на тоа ПЦ.

Фала!
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Vo Microsoft okolina so Exchange server imas edna opcija Front End i Back End server koja funkcionira, e sea ti nemas pristpa do mail serverot so znaci deka ne mozes da go koristis ova osven ako ne instaliras mail server kaj tebe vo firmata i da go resis problemot na ovoj nacin.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Инсталирање на нов маил сервер не е опција. Сепак фала.
Друго мислење?
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
112
7
spamassasin може да ти заврши работа, се разбира ако примаш пораки од друг сервер
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Да знам за спамасасин и ќе го пробам. Кога ќе имам конкретен проблем при конфигурирање (претпоставувам дека ќе имам :)) ќ есе појавам пак на постов.
Фала mkdev
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,581
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно