1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Spam филтер на Ubuntu сервер за мала фирма

Дискусија во форумот 'Приватност // Анонимност // SPAM' започната од igorkrst, 25 ноември 2007.

 1. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  Значи вака. ПОстои фирма кој има да речеме 20-30 компјутери, меил серверот се наоѓа на друго далечно место до кое има линк со голем проток. значи меил серверот не се наоѓа во фирмата. Секојдневно доаѓаат огромен број на спам пораки кои сакам да ги филтриран на едно централно местко не локално на секое ПЦ.

  Дали може да се инсталира да речеме на некое солидно ПЦ, Убунту сервер и на него да се стави некој спам филтер кој нема да бара да му е тука меил серверот, туку да филтрира POP3 сообраќај независно од маил серверот и јас од тоа централно место да го тренирам тој спам филтер.

  Второ ако е тоа можно тогаш каде треба да го постава и што треб ада му поставам на тоа ПЦ кое ке служи за филтрирање (на пример две мрежни карти, дали да го поставам после Ethernet портата на рутерот низ ој поминува цел сообраќај за надвор вклучително и за маил серверот...)
  Веќе имам инсталирано Ubuntu 7.10 server на едно ПЦ и размислувам за spamassasin ама незнам како би функционирало со тоа што нема маил сервер на тоа ПЦ.

  Фала!
   
 2. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Vo Microsoft okolina so Exchange server imas edna opcija Front End i Back End server koja funkcionira, e sea ti nemas pristpa do mail serverot so znaci deka ne mozes da go koristis ova osven ako ne instaliras mail server kaj tebe vo firmata i da go resis problemot na ovoj nacin.
   
 3. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  Инсталирање на нов маил сервер не е опција. Сепак фала.
  Друго мислење?
   
 4. mkdev

  mkdev
  Intern

  101
  0
  1 Декември 2007
  spamassasin може да ти заврши работа, се разбира ако примаш пораки од друг сервер
   
 5. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  Да знам за спамасасин и ќе го пробам. Кога ќе имам конкретен проблем при конфигурирање (претпоставувам дека ќе имам :)) ќ есе појавам пак на постов.
  Фала mkdev
   

Сподели

Вчитување...