• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SP3 и Линкус дистрибуција

  • Ја почнал/а темата
  • #1

InfinitasX

Intern
10 ноември 2018
33
27
Здраво, во последно време се заинтересирав за Линукс како побезбеден и (побрз?) за постари модели на лапотопи(и таблети), дали некој знае кој дистро би бил солиден на Мајкрософт Сурфас про 3 со следнава конфигурација

i3-4020Y @ 1.53GHz
4gb ram
64 gb SSD

али имам и одамна стаено 128 класа 10 микросд , и сеа деновиве ќе земам ССД.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,002
3,420
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Ubunyo 20.04 LTS
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

InfinitasX

Intern
10 ноември 2018
33
27
А и воедно мислење за ПопОС , глеам дека по јутуб го препорачуваат претежно доа оут оф д бокс.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
58
74
MX Linux with XFCE desktop environment.

Содржи скоро се што ти треба како и секоја стандардна дистрибуција, XFCE-то е едноставен ниско захтевен десктоп, а сепак има опции за подесување на се живо, и најважно MX-от е базиран на Debian Stable, шо значи кернелот и некои програми можда не се најновите верзии, каснат од неколку месеци до година дена, ама се најстабилни шо можат да бидат и ќе имаш најмалку апдејти.

Ubuntu не препорачувам последните неколку години пошто прават некои гнасни работи со агресивно форсирање на снапови.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
902
Само Манџаро(со КДЕ) за такви слабашни компјутери со Y процесори, секако доколку успееш да се снајдеш, Манџата е различен од останатите дистрибуции.
 
6 декември 2019
23
7
Бидејќи имаш екран на допир, ја би ти препорачал да почнеш со Pop!_OS (има Gnome desktop okolina)и да видиш дали си задоволен со перформансите.
Перформансите ти се одредени од десктоп околината.
Ако сакаш полесна десктоп околина - KDE.. Уште полесна - XFCE.
Мислам дека твојот хардвер не е до толку застарен за да мораш да одиш со LXDE / LXQt.
Побарај кои се популарни дистрибуции со овие д. околини, ако можеш пробај ги на појак компјутер во виртуелна машина за да побрзо одлучиш која најмногу ти прилега.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

InfinitasX

Intern
10 ноември 2018
33
27
До сега искрено размислувам за Поп Ос највеќе благодарам на сугестиите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,315
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно