1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети за склопување на конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Neokhor, 10 oктомври 2016.

 1. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  Сакам да склопам конфигурација до 40к плус минус 2-3к. Еве на што сум запрел и за што ми треба помош:

  CPU - i5-6600
  GPU - GeForce GTX 1060 WINDFORCE OC 6GB GDDR5
  MB - ASUS H170-PRO или друга H170 ??
  SSD - 2.5" Kingston UV400 Series 240GB 7mm
  HDD - WD 1TB 64MB SATA3 CAVIAR BLUE
  RAM - G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz
  PSU и куќиште - ми треба совет

  Дали пропуштам нешто? Дали нешто не е компатибилно со нешто друго?
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  SSD - 2.5" Kingston UV400 Series 240GB 7mm > ова

  PSU > ова

  HDD > ова

  Друго се ти е горе доле ок.
   
  Neokhor, AleksandarCaki и на STEFF им се допаѓа ова.
 3. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,429
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Имаат нешто утнато ддстор 5600 за 120ка ево. Изгледа се мисли на 250ка :)
   
  На Neokhor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  591
  991
  16 Јануари 2016
  Машко
  На Neokhor и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 5. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  Каква разлика има помеѓу дисковите? И дали напојувањето е доволно да ги нахрани сите овие ствари :)
  И сепак ми треба добро куќиште со фронтал usb
   
 6. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  591
  991
  16 Јануари 2016
  Машко
  Се е компатибилно али имаш друг мал проблем. Буџетот ти надминува доста над 40к. Пример:

  [​IMG]

  Да речеме нешто поефтина графичката да биде од овие 23 што сум ја стаил ја, нека биде 20 пак се 50 иљадарки. Рачунај овде нема рам од 16gb ddr4 на 3000MHz кој у најдобар случај ќе биде 5к, нема напајање исто негде околу 4к минимум, нема куќиште уште некоја иљадарка и вака така испаднаа више од 60к. Да видиш да скратиш нешто кај матичната али тнко до посакуваните 40 да стингеш. Едино на старо од форумов да ѕирнеш компоненти, мислам @Вајкинг продава исто такво ссд ново.
   
  На Neokhor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  Доста од деловите се поефтини по други продавници, пример во ДДстор графичката е накај 18к

  http://ddstore.mk/products/Gigabyte...ady-DX12-WINDFORCE-2X/pid/895981#.V_uKzskt1Xw
   
 8. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  619
  852
  20 Декември 2014
  Машко
  Види ја конфигурацијата што ми е под аватарот. Јас за таа платив ~50.000 денари пред 10 месеци и тоа по набавни цени. Мој совет:

  Не штеди на SSD и на напојување

  Земи i5 6500 и заштеди некој денар, нема никаква разлика да осетиш од 6600

  Ако не стримаш и не правиш некои RAM интензивни задачи, повеќе од доволно ти се 8 ГБ, и од таму имаш заштеда, а ќе можеш да надградиш во иднина со уште една плочка

  За графичката, ако ја клокаш, јас би одел барем со Windforce x2 варијанта да лади подобро.
   
  На Astraion и Neokhor им се допаѓа ова.
 9. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
 10. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  591
  991
  16 Јануари 2016
  Машко
  Ќе те скрпи и тоа шо е G450M али ја би идел на бар G550M или па за ~500 денари плус и G650M. Рамот нема да ти бара ич струја, а таа графичка нема подршка за SLI така да немаш нешто што да апгрејдуваш у иднина..
  Еве ти страна за пресметување горе доле да имаш престава: http://outervision.com/power-supply-calculator
   
  На Neokhor му/ѝ се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,761
  27,460
  4 Септември 2008
  Да јас 250 избрав или по цена мислев дека е :D
   
 12. Neokhor

  Neokhor
  Intern

  44
  24
  3 oктомври 2014
  Машко
  А има ли некоја голема разлика од кингстонот кој сепак е поефтин околу 1000ка? Се исплати ли разликата во цена?
   
 13. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,157
  4 Јули 2013
  Дa имa рaзликa и не, не се исплaти рaзликaтa вo ценa тaкa дa земaј гo сaмсунгoт веќе aкo зимaш ссд.

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...