1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети за промена на кариера во IT

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Feelyo, 23 Септември 2019.

 1. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Блиско мое другарче од неодамна се реши да прави промена на кариера кон IT светот.
  Како нешто што е најмногу опипливо за почетници, како за почеток го насочив кон front end web development, вклучувајќи HTML, CSS, JavaScript, Bootstrap, Angular/React и малку од back end со NodeJS, Express, MongoDB и MySQL.

  После неколку месеци читање, пробување и следење туторијали, другарчето дојде до момент кај што доволно знае да би бил корисен на проект како џуниор, но нема доволно применето искуство (а воедно и нема едноставен начин за да го стекне) за да всушност некаде би го примиле, па сакав да ве прашам вас тука за ваши искуства на оваа тема.

  Како, според вас, е најлесно да успее да најде вработување/пракса во IT браншата кај нас без факултет?

  TLDR:
  Другарче сака да смени кариера во IT, посветен е максимално на учењето, но малце е во чудна ситуација бидејќи скоро секаде за пракса бараат да е од IT факултет, што не е, а нема доволно искуство за да би се квалификувал како џуниор без факултетот.
   
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,386
  2,240
  13 Јануари 2014
  Машко
  Нека си направи портфолио со кое ќе го демонстрира искуството. Вака "на лепе очи" тешко дека ќе добие пракса/вработување, освен во фирма во која што не се замараат воопшто за образование и имаат практично интервју.
   
  На Feelyo, DonFrozex, StalkeR и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Најлесно е да најде некој билзок кој веќе работи во ИТ фирма или кој е близок со некој од менаџерите и да му заврши работа да го викнат на интервју.
  Проблем е да се стигне до интервју без диплома или студии во тек, а ако стигне до интервју и се покаже ќе го вработат, не е проблем што нема диплома.
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,316
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  воопшто не е точно дека мораш да имаш диплома, еве кај нас прво има техничко интервју, па ако завршиш како треба те викаат на класично интервју.
  @Feelyo пиши пп да ти пуштам мејл каде да свирнеш едно цв :)
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Една од трите работи, или диплома или многу сертификати или искуство.
   
  На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  977
  1,187
  9 Јуни 2011
  Машко
  Github. 3-5 apps/repositories со MVP products. 1 од нив барем да го има деплојнато (на хероку). Не му е потребен факс.
   
  Feelyo, boban984 и на artweb им се допаѓа ова.
 7. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  79
  157
  5 Јули 2007
  Советите за неколку проекти на github или сертификати се супер, само една работа ми е проблематична, за неколку месеци читање дечкото научил Angular/React, NodeJS, Mongo или MySQL :)

  Овој дечко мора да е "Капацитет" (така ги викавме на факс).
  Баш ме интересира дали има нешто направено што можеме да видиме.

  п.с. Ако има нешо сработено проектче мало, да покаже да објасни, ќе го викнеме на интервју.
   
  На Маша, Feelyo, Zippo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Има паметни луѓе што ти е чудно.
  На јутуб има видеа Learn Angular in 50 minutes. :crazy:
   
 9. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,161
  6 Декември 2016
  Машко
  На Јутуб има видеа и од кокпитот на Фетел, па не возиме како возачи од Ф1 :D
   
 10. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не знам за вас, јас научив да играм фудбал од гледање на тв.
   
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  А од кај знаеш ако не си пробал? :D
   
  На Balanar и artweb им се допаѓа ова.
 12. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Да не се разбереме погрешно, ко што пишав погоре, реков дека според мене сметам дека има доста потенцијал и дека би можел да биде корисен, никад не реков дека е експерт или дека би можел самостојно да сработи цел проект, но сепак сметам дека заслужува шанса многу повеќе од многу други :)
   
  На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...