1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети за out door видео надзор

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од paraglajder, 8 Февруари 2020.

 1. paraglajder

  paraglajder
  Gaining Experience

  194
  100
  9 Јануари 2008
  Сакам да поставам видео надзор во дворот. Бидејќи немам искусво, би бил благодарен некој да ми даде совет: на што да внимавам кога купувам, да даде препорака, итн. Веројатно би одел на варијанта од 3 камери со night vision, од кои едната ќе треба да е со одлична резолуција пошто ќе "гледа" на далечина од едно 15 метри.

  Би требало брзо да ве разберам пошто сум компјутерџија, па да видиме :)

  Благодарам однапред.

  п.с. Буџет ваљда до 500 евра? Мада не одбивам price/performance совети :)
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,444
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Сликиве ги чувам баш за објаснување кога ме прашуваат. Добро искуство имам со Hikvision (не сум сигурен кој е застапник wizard мислам).

  Е сега 15 метри се многу. Треба или да намалиш агол или да намалиш метри, би требало да ти стане појасно што е проблемот од сликиве. А ноќе ќе биде ужас на 15 метри и најверојатно нема да распонзаеш лице.

  Lens_Selection_Example_4.jpg field-of-view-orig.jpg
   
  shifty, paraglajder и на toplel им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...