1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  За 600€ имаш 1080p и за 950€ 1440п 60 фпс
  Тоа досега го немало
   
 2. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Koj, Metro Exodus и Deus Ex Mankind Devided со све на максимум нема за тие пари тврда 60ка ни на 1080р
  Иначе точно го немало, треба некој да е ретардиран да даде толку пари за графичка ако само игра игрици и не праи пари од тоа
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко

  View: https://www.youtube.com/watch?v=flqIaZR93jQ&t=317s
   
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Ова звучи ко муабетите за Polaris и Pascal од 2016 кога ни продаваа магла тоа што mid range карти (480/1060) имаат перформанси слични на high end карти од пред 2 години (970/980) е револуционерно и досега невидено :) Исто со RTX 2060 vs 1080 годинава, само што нели sweet spot-от веќе не е $200-$250 него $350-$400, ова го сретнав неколку пати во ривјуата за Navi.

  Барем од HD 7000 и GTX 600 сериите наваму секоја mid range карта (7800/270(x), 660, 760, 960, 280(x)/380(x)) во ранг од $200-$300 давала одлични резултати на 1080p своевремено, соодветно на тоа секоја high end карта давала добри перформанси на 1440p.

  Во меѓувреме цените на 1440p монитори или асални 1080p/144Hz абер нема да се спуштат, да имаше природен прогрес mid range картите од пред 3 години одамна ќе беа во аут бидејќи ќе се тестираше главно 1440p па нагоре.
  Вака со 1080p како стандард (и секако стагнацијата на Amd) се ствара атмосфера дека графичките дошле до степен на "доволно добри" и нема потреба од редовни апгрејди, исто како што се збореше и за процесорите пред Zen и Coffee Lake.
   
  Последна промена: 26 Август 2019
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  sweet spot-ot забега бидејки купциве немаат памет
  исто како со цените за мобилните на пример, сите трошкови ги коштаат максимум 300 евра а ги шиткаат по 1к+
  дур има овци ке има вна
  еве стари споредби за производство и продажба каде се гледа со само колку помал ќар иделе компанииве и колку повеќе ни давале за разлика од сега
  Што би кажал Van Damme
  I want my moneys worth
   

  Прикачени датотеки:

  farkizz, toplel, Costigan_Jr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  1080п карта во 2014 беше 400 долари, сега е 150-200 долари на ново збориме.
  Radeon R9 290[edit]
  The Radeon R9 290 and R9 290X were announced on September 25, 2013.[23][24] The R9 290 is based on AMD's Hawaii Pro chip and R9 290X on Hawaii XT. R9 290 and R9 290X will support AMD TrueAudio, Mantle, Direct3D 11.2, and bridge-free Crossfire technology using XDMA. A limited "Battlefield 4 Edition" pre-order bundle of R9 290X that includes Battlefield 4 was available on October 3, 2013, with reported quantity being 8,000. The R9 290 had a launch price of $399.
  За тие пари денес имаш 5700xt 1440p карта не знам што зборите дека цените пораснале.
  Впрочем пред 4 години можевте само да купите и3 со 2 јадра и 4 нитни, споредено сега со рајзен што може да купите 6 јадра и 12 нитни за 100-150 еу.
   
 8. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Што подразбираш под 1080p уствари, Ultra + катаљон x AA, High + FXAA, нешто измеѓу?

  Во 2014 имаше карти во ранг од 11-14к како 270(x), 760, 280 што вадеа одлични резултати на 1080p (секако не се сите сетинзи на максимум и AA до даска), еве BF4 јас на 270 ја возев на мешавина од Ultra - High сетинзи со ефекти на Medium и скоро секогаш имав над 60fps во мултиплеер. Ако бараш аутлаери како Assassins Creed од истата година, ете уклучи ја Metro Exodus на 570 и пробај да ја играш на High на позахтевните делови :)

  За процесорите, од 2011 наваму во рангот од 10-12к секогаш имало заклучени Sandy - Skylake i5 (дури 2500K беше нецели 12к нов) и кои додека не излезе BF1 секогаш нуделе мазен гејмплеј. 6-12 месеци по BF1 излегоа R5 1600 и i5 8xxx па повторно имавме кадарни процесори во тој ранг.

  tl;dr ти ја сфаќам поентата, само што не е баш толку драматичен напредокот што досега го немало :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Сакам да кажам дека буџет конфигурации сите беа pentium g 4460 со 2 јадра 4 нитни сега за истите пари се наоѓа рајзен 1600.
   
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,533
  1,740
  25 Март 2013
  Машко
  Исклучително добро видео/подкаст.

  Зборуваат колку во суштина скапиот ПЦ hardware е неоправдан, подмитување на Techtuber-ite, Колку конзолите стануваат се поприфатлива опција за гејминг,
  Препораки за графички, рејтрејсинг и како игрите ќе се оптимизираат за рејтрејсингот на АМД а не за рејтрејсингот на Нвидиа, колку не вреди разликата помеѓу ultra settings и high settings ...

  View: https://www.youtube.com/watch?v=wo9cfbTDkrA
   
  Последна промена: 27 Август 2019
  Rukfash, Pane-G и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  брат ако барам буџет конфигурации на старо има да се склопат монстууми :)
   
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  290kaта беше искрено top tier картица, само срање драјвери имаше
  https://babeltechreviews.com/the-retro-series-the-r9-290x-vs-the-gtx-780-ti/3/
  тогашно 1080р е сегашно 4к , или тогашно 4к = денешно 8к
  5700xt ауууу значи глупердиве од AMDelay не знаат ни да излажат 5700хт = rx 690
  AMD’s RX 5700 XT was called RX 690 in its E3 presentation slides
  kолку сакаат нека дрндаат ова е катица што вреди максимум 300еврики ај 350 со некој ѕверски кулер
  Сакам доказ каде што ке кажат компанииве колку ги кошта една картица, како оние сликине горе
  а ова мора да ми го одговорат сите купци "Зошто да плаќам повеќе а да добивам помалце"
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Има само треба кеш и знаење
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Можеби амд има тактика како Nvidia, така што имаме дуополи
   
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  moores law is dead , not an apple fan , coreteks , adoredtv , semiaccurate , понекад anandtech (на времето беа закон) капа им симињам ..
  good old gamer е тапа жива ич не го поштувам имам приметено дека е превише мек спрема компанииве , нема лично свои мислења , содржините му се препишани од негде ...исто како red gaming tech
   
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  која тактика бе друже, Глупи купци = најбоља тактика
  AMD конечно им текна да прави : како први така други
  Nvidia нека водат и со цена и со перформанси ама AMD конечно почнаа да прават добивка
  на пример 1000 евра графичка од nvidia , ако бе 900 евра графичка од AMD a до предходно беа некаде третина поевтини
  кога има овци за стрижење нема проблем за компанииве
  Ви текнува ли на посраниот titan од 1000evra koj е послаб од 780ti , eте ти пример колку се ретардирани денешниве купци
   
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  еве уште еден пример колку отприлика коштала 1080ti
  1080ti cena otprilika.jpg
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  се кладам дека имаат минимум дупло а максимум три/четири пута ќар
  Рачунај некаде по максимум 10 долари по 1гига gddr6 ,
  Усовршена/застарена технологија за чип (не е 7nm) макс 100 доларес за gpu и тоа за оние 100чиповите а не за 102ките
  Лупни уште 150-200 еродоларез за плоча кондензатори ако се стаи некој луд контролер за vrm фази ,
  Eптен асален кулер е некаде 50 евра макс
  Горе доле пак испаѓа исто како 1080ti, исто како apple со нивната роба која кошта 3/400долари да се изработи а се шитка по 1к+
  Attempting to work out RTX 2080ti die cost [LONG] : nvidia и тука има нешо ама нишо конкретно
   
  Последна промена: 3 Септември 2019
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Ама како ќе има CEO нови кожни јакни иначе :)
   
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Дечки изгледа ке имаме нов графички комшија Jingjia

  View: https://www.youtube.com/watch?v=XhXkrb-dEK8

  башка видете колку кошта да се произведат 5700 и 2060 , абе чоеци кога ви викам не дрпаат ненормално компанииве вие неееее
   
  Последна промена: 4 Септември 2019
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  не са кожни , од rtx са :)
  држ интереснo видце
  View: https://www.youtube.com/watch?v=VLPpDoMBVK0

  има слично вакво и од coreteks
   
  Последна промена: 4 Септември 2019
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Некој да не има друго решение за ова, ми се случи на ССД беше во доста тесен простор и пластиката е во Sata кабелот.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=3oezp97xqdU
   
 25. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  958
  388
  17 Јуни 2008
  Другари, па 40-45% маржа имаат факинг фирми за пвц столарија, фала богу дека фирми за графички и процесори ќе имат 35% маржа, што очекувате, да ги продаваат по цена на чинење за 500 долари? Башка еден куп други фактори има кои не се влезени во цената на чинење.
  Ако е толку едноставно и ако имаше толку екстра профити, сите ќе правеа графички, цените се скапи за македонски услови, ама ние секако сме небитен пазар.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На Hyperboy9914 и gamer-eddie им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...