1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,060
  649
  28 ноември 2015
  Машко
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter

  View: https://www.youtube.com/watch?v=YcXMhwF4EtQ
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,060
  649
  28 ноември 2015
  Машко
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,060
  649
  28 ноември 2015
  Машко
  Space heaters ftw
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,060
  649
  28 ноември 2015
  Машко
  Нека стават поларис на 7нм или вега која е доста ефикасна на ниски кликови
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Брат искрено од една страна криво ми е што нема веќе price to performance графички
  Ама од друга страна мило ми е бидејки наивно се надевам дека со повеќе кеш компанииве ке можат да ни дадат повеќе , поголеми скокови во перформанси од генерација во генерација
  Како што беше на времето минимум 50/60% скок од една генерација во друга
  А во денешно време едвај 30% за пута 3 од цената , заради тоа ретардите нека купуваат на ново а ја ке си ги земам на старо
  Барем AMD не идеа со големи маржи со графичкиве , до оваа генерација
  Јас си чекам да искочат новиве конзоли па можеби тогаш ке земам некое ново графиче ако се исплати.
  Тоа ке биде или некоја од графичките на Intel или на AMD бидејки од Nvidia ништо веќе не купувам на ново после она GPP. Тоа беше последната капка за мене
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,060
  649
  28 ноември 2015
  Машко
  Има се вика RX 570 :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  949
  381
  17 Јуни 2008
  Дечки може помош/совет околу графичка картичка?
  Конфигурацијата е следна:
  Матична: Gigabyte H81M-S2PH,
  CPU: Intel i7 4790 (со сток кулер),
  Ram: 16 gb, 1600 mhz DDR3,
  Напојување: Deepcool DN500 500w, (можно е само постара верзија)
  Куќиште: Deepcool Matrexx 30 (ова го ставам колку за димензиите за графичката).

  Искрено, не сум некој гејмер (обично се играле FIFA, PES, NBA и тоа многу оддамна) но би сакал да имам некоја солидна графичка за 1080p.
  Дали вреди да се купи RX570 или 580? Што би добил со едната или другата и дали би ја бивало таа конфигурација за 2-3+ години.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,060
  649
  28 ноември 2015
  Машко
  Вреди да се купи на старо од 5000-7000 мкд зашто нема подобра карта за 1080п и во твојот случај ќе го подобри искуствотото.
   
  На gamer-eddie и ekonomist им се допаѓа ова.
 17. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Ако сакаш нова, имајќи ги во предвид цениве кај нас на 570 и 580, би ги заобиколил и би одел директно на основен модел 1660, пр. Ventus XS за 16к од Анхоч, во спротивно половна 580 од форумов, единствена 580 која вреди да се земе во предвид е Armor моделот за 13.5к исто во Анхоч, но од X причини истата има само 1 год. гаранција.

  570/580 се сеуште одлични карти и ќе бидат релевантни уште доста за 1080p, секако со намалени сетинзи на нови игри.
   
  На gamer-eddie и ekonomist им се допаѓа ова.
 18. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  949
  381
  17 Јуни 2008
  570 или 580?
  Инаку графичката би се купила на старо.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  На старо има големи варијации, зависи колку се стари, дали и колку се копани - состојбата на кулерите, 4 или 8GB модел, гаранција итн.

  Aко се споредуваат карти во иста состојба, цените се движат во согласност со перформансите, колку што 580 е поскапа толку е и подобра, ако дозволува буџетот иди на 580 8GB.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 21. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 23. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,060
  649
  28 ноември 2015
  Машко
  Има многу фанови на интел немој така, сакаат +++ не 7нм
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 25. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Брат денешницава е препуна со глупи купци
  Ги имаат сите информации при рака и пак прават глупи одлуки
  Во моментов на ново само AMD се "исплати", се надевам дека Intel/Via/ARM ке почнат да прават графички за low-mid маркет кои ке коштаат максимум 300еврики за aftermarket модели
  За користен хардвер е друг муабет
  Искрено едвај чекам да искочат новиве конзоли и да го згазат заостанатиов pc хардвер. Ке се види колку цените се пренапумпани за перформансите што ги добиваме. Конзола од 5-600 евра ке се рамња со графички од 4-600евра а кај се другите делови
   

Сподели

Вчитување...