1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  ako најдам некоја ке ти ја дадам онака
   
  На b.a и Lazarko им се допаѓа ова.
 2. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  304
  1,006
  28 ноември 2017
  Машко
  Купив една за 500 денари. Една од подобрите (последните) агп картици. Ама ми рикна пентиум 4 плочата ( каков баксуз ).

  0-02-05-bda8b5d4411adb882fd85ed392a0db73193f083090650b3533b73ec39d3fb59e_e9aa62d9.jpg
   
  Pane-G, gamer-eddie и на b.a им се допаѓа ова.
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На PC_GAMER и farkizz им се допаѓа ова.
 7. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,552
  1,016
  28 ноември 2015
  Машко
  Just download more ram dude ;)
   
  На farkizz и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 10. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,552
  1,016
  28 ноември 2015
  Машко
  2600x best buy :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  море да идеме на бувљак/циган пазар да видиме шо ке најдеме :)
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,552
  1,016
  28 ноември 2015
  Машко
  Прво пиво да пиеме доста работиш :)
   
 15. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  146
  74
  16 Јуни 2017
  Машко
  Здраво дечки,

  Ме интересира кое е вашето мислење за следниве два модели на лаптопи:

  1. Acer Aspire 3 A315-41-R0T1

  2. Acer Aspire 3 A315-51-54ZA

  Гледам на бенчмарк овој од амд некако предничи во однос на интел. Дали се исплати да се земе амд опцијата или пак интел? Мене некако ми се бендисува повеќе амд, ама не знам... Што велите вие? Моментално имам лаптоп со Celeron N3060. На бенчмарк им ги измерив силите на целерончево со овој на амд и забележувам значително голем скок во однос на испорачување перформанси.

  Исто така, читав некаде на интернет (не се сеќавам каде, инаку ќе постирав тука) дека интеловава опција (7200u) троши помалку во однос на амд. Ама пак ако се земе предвид дека вторава има дури и вега 8 графика мислам дека е сосема разбирливо.
   
 16. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  734
  676
  31 Мај 2011
  амд лаптопот, интелот не е ни 4 јадрен. без збор што е доста постар интелот.
   
  Последна промена: 28 Јули 2019
  Rukfash, RoninMK и на PC_GAMER им се допаѓа ова.
 17. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  151
  126
  8 oктомври 2016
  Јас би го купил тој со AMD процесор, но веднаш би додал бар уште 4 gb ram и еден ssd диск. Провери ја страницата на производителот за надградување меморија.

  Sent from my Redmi
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 18. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  146
  74
  16 Јуни 2017
  Машко
  Ја проверив. Пишува дека може да се инсталира максимум 8GB. Инаку и јас размислував на истиот начин - механичкиот да го заменам со SSD. Само штета што не поддржува читач на ЦД/ДВД-дискови.
   
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,552
  1,016
  28 ноември 2015
  Машко
  Само една модула за апгрејд срамно за 2019...
   
 20. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  734
  676
  31 Мај 2011
  има м2 слот, само не поддржува nvme ко што гледам по видеа кај што го расклопиле. сата м2ка, и шибај
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 23. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,552
  1,016
  28 ноември 2015
  Машко
  Секогаш нова архитектура има потреба од оптимизација затоа се чека следна генерација за да се подобрат грешките.
  Иначе не разбирам како имаат матични со специјални волтажни контролери а не се користат.
  Нешто мириса на риба тука :)
   
  На Pane-G и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 25. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,517
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter

Сподели

Вчитување...