1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 2. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 7. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 9. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  џиџи миџи синк со мониториве

  View: https://www.youtube.com/watch?v=39qpQc_Xu4Y


  View: https://www.youtube.com/watch?v=icJnTUAaB9Y


  View: https://www.youtube.com/watch?v=bjVet7KU3A0


  најтрагично е што глупердиве од AMD ќутат наместо да се фалат дека нивната конкуренција користи нивна технологија што до пред кратко време ја ругаа и дека е FREEEeeeeee
   
  На farkizz и RagingDemon им се допаѓа ова.
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  ok картица, ама шо е со имево и цената е превисока
  после 2 ипол години добиваме картица со иста цена која е Едвај 30% појака...
  минимум 50% напредок или нек се носат у..
  Правата заменска картица за gtx 1060 треба да биде rtx2060, ама цената е забегана
  Прегледајте ја историјата:
  gtx 960=200 eurodolarez,
  gtx 1060=250/300 eurodolarez ,
  rtx 2060=350 eurodolarez
  ајмооо рекет лапај Мишко


  View: https://www.youtube.com/watch?v=0mPVgHSiiLA


  View: https://www.youtube.com/watch?v=C4y0R9wAjsY
   
  Последна промена: 14 Март 2019
  На Costigan_Jr и RagingDemon им се допаѓа ова.
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На Costigan_Jr и farkizz им се допаѓа ова.
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 18. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Да, се сложувам. И мене ми беше збунувачки на почеток зошто следствено по номенклатурата на Nvidia 2060 треба да е наследник на 1060, но практично и ценовно не е, а еве и зошто.

  2060 е наследник на 1070 ti и 1080 (во одредени случаи) за цена од 350$, а двете беа пуштени во продажба по цена од 450 и 500 долари соодветно. Туринг е нова генерација и имињата дефинитивно се збунувачки, но гледано по перформанси и цена има напредок. Замените за 1060 и 1070 се 1660 и 1660 ti, што имаат цена од 220 и 280 долари соодветно. Аку зејме предвид дека 1060 беше околу 250$, а 1070 за 380$ следува дека:

  1660 е појака од 1060 за ~36% и поефтина за ~30$, а 1660 ti зависно од играта е рамо до рамо со 1070 и е поефтина за 100$.

  Мислам дека то е прилично добро за секој купувач зошто игрите и не скокнаа драстично со побарувања па 1070 да бидит нерелеватна. Практично имаш карта што за 280$ ќе генерира ~60FPS на high подесувања во 1440p, нешто што претходно беше невозможно со карти од тој ранг. Требаше да имаш карта од минимум 380-400 долари.

  Сега е најдобро време за склопување mid-high end гејминг машина.
   
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  545
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  1660 е замена за 1060 3гб, 1660 ти за 1060 6гб. а 2070 ја заменуа 1070, додека 2080 е замена за 1080. Тоа што ти велиш 2060 ја заменува 1070ти или 1080 како? Исти или помали перформанси, со 6 гига врам, е downgrade. 2060 е замена за 1060 со тензор јадра кој ја креваат цената.
  Работата е што и посе 2 години, нема доволен отскок во перформанси, ај да речеме ок е отсккокот, пак има проблем во зголемената цена за тие перформанси.

  1660 > 1060 3gb за 25%, со цена 220 долари наспрема 199. т.е 25 проценти перформанси за 10 проценти поголема цена.
  1660 ти : 1060 6гб за 28% со цена од 290 долари наспрема 249 т.е 28 проценти перформанси за 15% поголема цена.

  Соодносот на перформанси за долар е далеку помал отколку претходните генерации, така да сега има случаи каде 1060 6гб е подобар избор од 1660, т.е 1070 > 1660 ти.
  Никогаш претходно во историјата на Дедицирани графички, дури и со намалени цени на претходни генерации не се случило стара генерација да има подобар performance per dollar.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Брат кога ке го извадам кулерот си пишува на чипот, оваа генерација е прелазна
  На времето кога си ја склопував мојата последна машина ме кошташе околу 2к со сите ствари formula 7, 4790k, 360captain, 3x2tb hdd, 32gb kingston beast, 780t kукиште со 4 corsair 140kи, 980 матrix, 850w vanguard, а сеа што ке купам за 2к еурики. Катастрофа период за купување е сеа и минатава година
  Kупувајте на старо од проверени луѓе и никако од копачи бидејки не придонесуваат за ништо

  Сеа што прави Nvidia истото го правеше и интел од 3та - 7ма генерација
  лесни пари се слатки пари за компанииве, у кратки црти им се може

  Рascal беше онака "поасален" скок во последно време
  За мене скок испод 50% не е скок а да не зборам за цената
  ама ако дур има овци ке има вна

  За мене 1660(ти) и све под тоа тоа ке си остане low end графичка
  Чекаме 2+ години за волку мал напредок и ненормално повисоки цени , тоа кај мене не проаѓа

  Нема шанси да дозволам компанија да ме ребра со моево искуство
  Еве го пак моето прашање, зошто да сакам да добивам помалце а да плаќам многу повеќе
  Само проследете го напредокот до 2010та година и после видете го регресот одтогаш навака
  Заради тоа бојкот со новчаник за сите фирми, нека им дојде памет
  Не треба да им дозволиме на фирмите да ни диктираат темпо на напредок и по кои цени, тоа е наша работа
  Price to Performance тоа е клучот
  Да не зборам дека комотно над 90% од денешните review-ери се продадени лиглиња безрбетници
  Сакам ние потрошувачите да побдуваме а не компаниите
   
  Последна промена: 19 Март 2019
  На Rukfash и Nightingale им се допаѓа ова.
 21. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Што ако јас бојкотирам копачи и интели кога фирми дневно прават пазар колку 3 мои доживотни блокирања.

  Или што да земам до 10.000 на ново? 1050ти? Па не чини.

  Што е поентава на видеава? Повеќето што се интересираме за хардвер ги имаме subscribe на јутуб.
   
  На gamer-eddie и Boco1987 им се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Секое видео што го ставам си обработува своја тематика мислење
  Врз основа на тоа може тука да си отвориме муабет
  Еве жив пример ray tracing на GTX картици, ја мајката а кај беше таа функција до сеа. Ете еден мал прост пример колку купциве се мулиња и не знаат за што им е способен хардверот. Или Google Stadia e онака една од поинтересните ствари у последно време

  Како купци убаво е да бојкотираме бидејки ако се клањаме работиве може само на полошо да идат. Ке стиснеме зуби нема да купуваме ништо ново едно 2/3 години и да видиме после кој однос од компанииве ке го имаме. Замисли кој пад на акции и колку инвеститори ПАРИ ке изгубат за тој период , не да ке им дојде памет. Ама фркава е што повеќето купци се мулиња и не се умараат само купуваат без да анализираат
  Ја сум кажал дека не планирам да горам пари да купувам на ново.Доколку го правам тоа испаѓа дека ги подржувам компанииве и нивните мрднати тактики. Многу поголем мерак ми е да купам нешто од некој поединец по пониска цена која е поблиску до реалната одколку дирекно да и го полнам џебот на некоја компанија. Price to Performance кога ке го видам тоа тогаш ке купам на ново/старо

  Нема шанси некој да зема 10.000 и да се бави/интересира со технологија (освен деца)
  Самиот интерес за некоја работа ке те натера да се бавиш со нештото , самите цени на нештата што те интересираат ке те мотивираат да правиш повеќе кеш за да си ги дозволош
  Повеќето тука сме повозрасни и сме многу поспособни и никој не би работел за 10к.

  Само луѓе кои не се разбираат би земале 1050ти наместо gtx680/770/hd7890/280x за многу пониска цена со горе доле исти перфроманси
  Во врска со копачите, нека ми објасни некој што придонесуваат со копањето, освен парење на "лесни мрзливи" пари и вештачко препумпување на цени
   
  Последна промена: 20 Март 2019
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  920
  1,458
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter

Сподели

Вчитување...