1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  во врска со сплитерите , кој се најдобри најквалитетни , после за нарачување лесно е :)
  на пример вака
  View: https://www.youtube.com/watch?v=1k6Bvn3L7IY
   
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Овој што го правел видеово еднаш ги упалил за да направи видео и толку. Квалитетот е ист апсолутно кај сите HDCP 1.2 HDMI уреди, ако има аномалии во сликата значи не работи како треба. Еве да ти кажам да не се мучиш.

  Кај мене прегоруваат после 4-5 месеци 24/7 употреба (од 10 до 70 евра уреди), така да таков одговор гуглање нема да најдам.
   
  На goranzoran и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Епа тогаш не знам што да ти кажам, да прашаш некој што работат со видео опрема , затоа ги спомнав login бидејки на времето од нив нарачував custom кабли и ден денеска им работат , е сега ја им ги местев за проектори и на smart опрема за табли камери маси и телевизори. На некој места уште од 2007/8ма се намонтирани и уште никој не се пожалил , тогаш користевме сплитери со dvi & hdmi. Како и да е што е до мене ако не најдеш одговор на форумов прошетај по продавнициве и сервисиве може ке најдеш некој гуру што се разбира и има искуство :) со среќа друже
   
 4. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Страда чипсетот во сплитерот, или нема heatsink или има но е премал.
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Горат мамицу им кинеску. А чипот е мал неможеш да ставиш поголем хладњак. За активен да не ни зборам.

  Пошто Логинг се фраери и не даваат гаранција ме интересира какви уреди се внатре. Од надвор се сите убави.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,786
  22 oктомври 2012
  Машко
  По закон нели мора на сите производи што се продаваат да има гаранција, или тоа не важи за секој производ, туку само за одредени производи?
   
  На smole и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Само гето мод е спасот, можеби нема да биде убаво на изглед но ќе врши работа. Тие во логинг немој да очекуваш дека се подобри.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На 3-ти распберија што ги купив прашав за гаранција рекоа не давале гаранции. Претпоставувам и за вакви уреди е слична работата.
   
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Ист проблем имав, хдми сплитерот почна да губи синхронизација или што е да е тоа, на еден излез даваше слика, на друг не, па ќе се сменеа улога, па еден ќе трепка и такви глупости. Со други зборови - откажа.
  Земавме од Логинг, од тие Кониг сплитерите. Не дека тие беа нешто посебни, само таму имаше :). Ама еве го втора година тера без проблем. Во активна функција е по потреба, но 24/7 е под напон.
   
  На gamer-eddie и ARMac им се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кониг значи. Ајде ќе пробам па со господ напред.

  Иначе иста ситуација и кај мене. Прво еден излез (или влез) ќе изгуби конекција, па за недела две втор и на крај комплет ќе прегори.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Здраво до сите

  Тука ке почнам да пишувам што како на кој начин не манипулираат фирмиве кај што работиме
  Еве на пример кај мене за 3-400 евра не тераат да бидеме све:
  -магационер,
  -сервисер,
  -амал,
  -логистика,
  -сметководство,
  -маркетинг,
  -возач,
  -чистач,
  -неплатени прекувремени работни саати,
  -одење на работа за време на викенди , а не работиме за викенди,
  -давање на обука на други луѓе,
  -омаловажување,
  -премногу ниски цени на услуги / бидеки тие што појма немаат од нешто не знаат да го ценат знаењето на другите што се разбираат во тоа нешто,
  -техничка подршка по телефон/меил,
  -немање на услови за работа алат/простор/светло,
  -им даваме идеи кои ги имплементираат во функционирањето на нивните фирми и прават тон кеш а, не добиваме ни процент за таа идеја. Чим е нешто наше треба да добиваме процент дур сме и после откога ке си отидеме од фирмата
  -никакво вложување во нас вработените на пример да не пратат на куср/обука,
  и што уште не

  Муабетов ми е дека не не ебат, туку дека не силуваат. Од ова горе ништо не ми е тешко да го работам , тешко ми е само кога не сум платен соодветно
  Ебаниве лиглиња и гомна тако звани шевчиња/шефици , треба да имаат на дознаење дека без нас работниците они Нема да постојат. Треба да не ценат повеќе
  Е сеа и овие куртониве нови што доаѓаат да работат или да се вработат ,треба да сватат дека треба да се ценат а не да лижат гз на претпоставени
  Работиме во мочана индустрија без која цел посран свет Не може да функционира. Што е до мене минимална плата треба да ни биде 6/700евра бидејки без нас ништо нема да функционира во "модерново опшество"
  А со сите овие обврски минимум 1000евра плата треба да имаме , бидеки еве прост пример , програмериве земаат (нека кажат колку земаат) а не ги мрцварат за ништо од горенаведените ствари, за тоа капа ви симињам дечки
  ..или јас би сакал (мое Омилено решение) да идеме и да се исчукаме ама овие пичкиве ебани немаат муда за тоа

  Споделете искуства мислења
   
  Последна промена: 21 Мај 2020
  На farkizz, zipi123, Necromancer и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,606
  7,648
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Е немаше кониг. Имаше Губај и недио, непознати марки ама морам да се поправам даваат Логинг гаранција од 12 месеци, така да барем една година ако они гарантираат дека ќе издржат, најверојатно и повеќе ќе работат. Не се греат од надвор, внатре незнам пошто има лепенки на по еден штраф а имаат гаранција.

  Еве и слики

  IMG_20200522_133250.jpg IMG_20200522_133308.jpg IMG_20200522_133230.jpg IMG_20200522_131458.jpg

  И кучето е изненадено :)

  IMG_20200522_133402.jpg

  Со другото се согласувам, со ова според мои контакти и пријатели не. Обично работат за странски газда понекогаш и во 3 смени, работно време од по 10 саати на ден и слично. Платени се релативно добро, од тие што ги знам помеѓу 45.000 и 60.000 месечно, ама имаат кошмари од зборовите проект и дедлајн.

  Соодветно (според стандардот во земјава) платени, но измалтретирани и психички и физички. Без одмори, еден слободен ден ако не е дедлајнот блиску. Повеќето почнаа за помалце пари да работат онлајн како фриленсери.

  Еве мислам @Fatal1ty_ е во тие води нека ме поправи ако грешам.
   
  Последна промена: 22 Мај 2020
  На toshex, farkizz, gamer-eddie и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  krema, igor_igor и на StefAngel им се допаѓа ова.
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На farkizz и krema им се допаѓа ова.
 15. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  krema, ARMac, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  763
  1,102
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  @gamer-eddie твој е каналов? се пресмеав со видеата. on point!
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  поентава ми е да ја покажам реалната слика со видеава , какво ѓубре се шитка низ светов , како нешто да се направи / поправи / расипe :)
   
  На farkizz, CBB_6, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Заштитен знак на сите видеа му се двата најчесто употребувани збора: ПИС ОФ ШИТ ! :D
   
  Brendog, gamer-eddie и на StefAngel им се допаѓа ова.
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Легенда е еди, со рускиот англиски е закон
   
  На gamer-eddie и CBB_6 им се допаѓа ова.
 20. LambertGolden

  LambertGolden
  Intern

  18
  2
  4 Декември 2019
  Машко
  Дечки Здраво,
  Имам слушалки со USB C приклучок,лаптопот има старданден 3.5мм приклучок, па така не можам слушалките да ги користам на лаптопот и така ми стојат.
  Потребен ми е некој вид на адаптер кој од USB C приклучокот ќе го претвори во 3.5mm приклучок,
  постои обратна алтернатива, но не и оваа мене што ми треба.
  Ако знаете кај можам да најдам таков "адаптер" пишете.
  Фала
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Aliexpress
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 22. LambertGolden

  LambertGolden
  Intern

  18
  2
  4 Декември 2019
  Машко
  Го пребарав цел, за жал нема никаде и мене не ми е јасно...
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Тешко да најдеш, а и да најдеш веројатно ќе чини повеќе од слушалките.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  lol до Рачиоводката е :)
  --- Споени мислења, 7 Јуни 2020 ---
  ама баш тоа се , чкарт делчиња парчиња залемени во една взаемна хармонија , тако звано piece of shit :)
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Прави тик ток за кратки видеа
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...