1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Шипинг Free DHL Express :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  929
  1,518
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 3. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Веќе некое време размислувам да се подновам со некое Micro-ATX куќиште (пошо масичката за компјутерот ми е малечка). Разгледував различни понуди во Анхоч, од кои две бендисав:
  1. ATX Micro / ITX Case SAMA Inpower Jin Yiwei Guard Black ARGB Strip w/o PSU
  2. ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 7 Gaming Black w/o PSU

  Првата понуда (не само од оправдани причини) повеќе ми прави мерак, но и втората не е лоша (со оглед на тоа што нуди опција за ставање и на ATX-матична во случај во иднина да ја заменам постоечкава конфигурација/матична). Но единствено што ме интересира и кај двете понуди е дали истите се добри за парите и дали нудат пристојно ладење. Воедно доколку вие би биле на мое место кое од овие две понуди би избрале?

  п.с. Во моментов имам Micro-ATX матична.

  Фала однапред и поздрав!:)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  929
  1,518
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  до која цена бараш и дали имаш некој да ти го донесе од околниве држави ли само од кај нас (Македонија)
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,394
  3,724
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ке добие GT9800 со префлешуван биос.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,422
  13,523
  23 Јануари 2008
  Манга
  На gamer-eddie и Tenny им се допаѓа ова.
 7. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  154
  77
  16 Јуни 2017
  Машко
  Мислев од нашиве МК продавници. Инаку кога би имал навистина пристоен буџет сигурно дека би одбрал нешто далеку поквалитетно, како на пример, од типот на NZXT H500 или H700 или нешто од поновите верзии од оваа марка. Но бидејќи буџетот ми е мал, ценовниот ранг би се движел во рамките на приложените две понуди од мојот претходен пост (значи до две илјадарки). Бидејќи планирам да мигрирам од старо куќиште кое практично нема никаква вентилација, едноставно ме интересираше која од наведените понуди (за парите) нуди подобро ладење - мислам не барам најсолидно ладење ама верувам дека било кое од нив би вршело работа во споредба со ова што го имам во моментов.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  929
  1,518
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 9. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  929
  1,518
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Aj види го MS Spider за 1000ден некаде
  Ја го имам ке ти пуштам слики
  Исто и од ова сум ептен задоволен
  MS CYCLOPS V
  и ова е бајаги nice
  Deepcool E-Shield
   
  shifty, PC_GAMER, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,600
  1,832
  25 Март 2013
  Машко
  Каде се продаваат овие MS куќишта? Во ова Екопак МС во Кисела вода?

  BTW, различниве фонтови ти се ко за на очен лекар :)
   
  На Pane-G и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  929
  1,518
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  извини мрзливо копиле сум lol иначе ги шиткаат во ddcom
  Home не знам кој беа застапници кај нас ама ке прашам и ке ти кажам..да не беа Амако..
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  929
  1,518
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  аха ги најдов, Паком биле
  ПАКОМ Компани > Насловна страна
   
 13. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,074
  3,721
  5 Декември 2009
  Машко
  Да не отворам тема бидејќи не ми е ништо итно, па да си прашам.
  Моментално користам Mi Mini Router R1CM скоро 5 години. Не сум имал проблем до сега, но во последно време знае да ми направи проблеми во стилот на да падне интернетот на LAN, Wifi то да лагува многу. Проблеми што не ги имав порано.
  Што би можел да гледам рутер за домашна стандардна употреба, во просек поврзани 5,6 уреди константно. Не ми треба некој со 45 антени во стилот AC 5300, бидејќи овој ми ја покрива цела куќа на моменталната позиција. Дома имам оптика 50/3, така да не ми менуваат гигабитни порти и слично.
  Буџет: не би одел над 2,500 денари. Ептен ако излезе нешто добро можеби и 3,000. По можност да го има во Сет.
  Дајте некоај препорака што би можел да имам на ум, најверојатно за понатаму... :)
   
 14. icemaher

  icemaher
  Intern

  36
  22
  27 Мај 2009
  Машко
  Се надевам дека не сум ја утнал темава.
  Прашав и во анхоч, кажаа би требало да може, но сакам дополнително да се осигурам да не купам џабе.
  Дали ова:
  Anhoch PC Market Online - USB 3.0 PCI-E Host Adapter 2port Gembird UPC302P
  ќе работи на оваа плоча
  која не подржува усб 3.0. И која има само 2х2.0 усб порти(одма до ЛАН) на кои можеш да вклучиш усб хдд, другиве 4 горни не препознаваат, предниве исто не препознаваат усб хдд, само стикчиња.
  Ми треба уште некој усб порт слободен, па кога го има адаптеров зошто да не бидат на 3.0, барем да не исклучувам некој од горниве, да имам долу слободни.
  Ќе добијат на залиха деновиве, па би земал.
  Дали само вклучиш под графичка во оној мал слот и ништо друго, или гледам од сликата има плус конектор некој бел, веројатно додатна струја му треба?
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Најверојатно ќе работи, на нивниот сајт има и драјвери да се симнат.
  USB 3.0 PCI-E host adapter (UPC-30-2P)

  Тоа со молексот е ако закачиш два позахтевни уреди, па да не им треба плус напојување.
   
  На icemaher му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Sorry, некако сум го утнал тој дел. :(

  И да, дали адаптеров би работел на сите плочи кој се USB2.0?
  Некако ми се коси ова со брзините на самите плочи кој се ограничени на 2.0. може некој да дообјасни во овој сегмент. :)
   
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  Картицата е на PCI експрес и така комуницира со остатокот од компонентите. А тоа е брзина мнооогу поголема од усб 2. Нема никаква допирна точка со постоечкиот усб контролер. Ќе имаш усб 3 портови на било која плоча на која може да се приклучи.
   
  На icemaher и krema им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште ова, дали брзината ќе биде како USB3 (нативна) или ќе биде нешто помала заради што е преку адаптер?
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  Дали ако додадеш графичка, ќе има иста иста брзина како вградената или помала? :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  @moongose
  Вероватно побрза ќе биде додадената графичка (големиот дел на операции ќе се вршат на самата неа отколку на интегрираната која што користи повеќе ресурси од матичната плоча), но овде како што можев да истражам станува збор за 10х поголема брзина во трансфер, пример ако од USB2 копираш фајл на диск ќе оди со 30mbps, додека истата операција со USB3 би била со 300mbps, па дали архитектурата на една плоча 775 може да ја поднесе оваа брзина, ваљда сега ми е попрецизно прашањето. :)

  едит:

  Исто би прашал и ова:
  Дали на иста ваква плоча 775 SATA2 и се додаде SATA3 адаптер на слот ќе се постигнат брзините на SATA3?
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
 23. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Зависи од спецификацијата на PCIe слотот, дали е 1, 2 или 3. Бендвитот е:
  PCIe 3.0 = 1000MB/s, PCIe 2.0 = 500MB/s, PCIe 1.1 = 250MB/s

  Плочата на @icemaher според спецификации има верзија 1, што значи 250 мегабајти во секунда кои се далеку побрзи од USB2.0 спецификација. Е сега тоа чипот на Gembird-от зависи каков е, и може нешто да се изгуби од теоретски најголемиот проток, ама сепак би било доста подобро.

  upload_2020-1-27_22-57-32.png
  PCI Express - Wikipedia
   
  moongose, icemaher и на krema им се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  10,015
  9,651
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Necromancer
  Фала, се просветлив :)

  Ова значи дека кај следниве две плочи може да се извади максимумот со адаптер за USB3.0 :)

  Плоча 1
  Ploca01.png

  Плоча 2
  ploca02.png

  Кај втората плоча има повеќе можности. :)
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,059
  2,304
  19 Јули 2013
  @krema
  Втората плоча има повеќе варијанти, но имај предвид дека и самата картица е х1. Нема ништо да добиеш на брзина ако ја ставиш во слот х16.
  А најголемата брзина секогаш е онаа на најбавната карика во ланецот.
  Во случај со усб 3, многу поверојатно е дека максималната брзина ќе ја одредат дисковите отколку магистралата.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. angelce
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,558
 2. psyside
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  857
 3. Astraion
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  881
 4. Христијан П.
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  653
 5. The_EvilLord
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  675
Вчитување...

Сподели

Вчитување...