1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter

  View: https://www.youtube.com/watch?v=lBJvdNpi9Ro

  види спрема цената што ти се исплати, за што ке го користиш
   
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,121
  804
  1 Јуни 2016
  Гледав бенчмаркови, 3400 е за нијанса подобар. Моментално ова ми е план само, кога ќе биде реализирано не знам.
  Ќе се користи 99% за играње WoW, можда и Forza Horizon 4 и слично.
  Графичката нема да биде купена веднаш. Моментално сум на лаптоп со GTX 950M графика, а гледам дека интегриранава вега е подобра.
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Да но во иднина 4 јадра ќе имаш стутери.
  6 јадра би ти бил најдобар облог.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 7. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,121
  804
  1 Јуни 2016
  Ајде да си барам тогаш, еве го до мене е :D
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  да не имаш и gtx 970ка , исто и за тоа враќаа кеш оти Лажеа :)
   
 9. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  159
  170
  14 Септември 2016
  Машко
  Ако се користи без графичка, што е подобар избор меѓу Ryzen 3 2200G и Ryzen 5 2600?
   
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,121
  804
  1 Јуни 2016
  Ryzen 5
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Ryzen 5 нема графичка..
   
  На Krk198 и CBB_6 им се допаѓа ова.
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  eпа го нема 3950х
   

  Прикачени датотеки:

  На CBB_6 и shifty им се допаѓа ова.
 13. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ах според drive bay-от ова е од нексио
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  море шо око имаш :)
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Ајде со среќа, да му ја извадиш маста
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Не е за мене , може го знаеш Кирца од Вертекс за него е
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Чим тој мене не ме знае шансата е јас помалце да го знам
   
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Ваши мислења за тоа дали на Х86 инструкциите им е поминато времето и дали RISC V ке биде иднината
  Бидејки AMD/Intel ги сменија своите дизајни на процесори а наскоро (за 10год) и материјалот за нивното производство
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ништо спорно нема тука. Дечкото што „тестирал“ појма нема како работат компонентите. Графичката е искористена 100% нема bottleneck ни од едниот ни од другиот процесор. Со тоа што на интелот иде CPU Usage далеку над тој на AMD, што укажува нели дека е помалце моќен.
   
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Какви идиоти се nvidia и интел.
  Типично анти компетентна компанија.
  На Nvidia финтата им беше ќе дозволиме freesync ако пишува на мониторот g sync итро но ептен идиотски и ниско.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Хаха ама nvidia дава повеќе фрејмови и има Рејтресинг.
   
  На farkizz и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Кутија да не добиеш :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...