1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Треба ЦЕО-то да си купи кожни јакни за да ја покаже РТХ технологијата :)
   
 2. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  134
  65
  16 Јуни 2017
  Машко
  На лаптопов брзината на Целерончево постојано флуктуира (од најниски MHz, па се до највисоки GHz). Па според тоа има ли некоја софтверска солуција со која ќе можам да го наместам на највисоки GHz и постојано така да работи (нешто слично како со Pentium G4560 кој го возам на највисоки GHz со MSI Gaming App)? Флуктуацијата во последно време ме нервира особено при симнување или отворање страници или фолдери.

  п.с. Знам дека Целерончево по спецификации не поддржува Turbo Boost Technology.
   
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  а зошто да им дозволиме да го прават тоа ?
  зошто да плаќаме поише а да добиваме помалце ?
  кога последен пат имало над 50% скок на перформанси од една генерација во друга кај графичкиве ?
  да имаме некој луд животен стандард па да не се секираме ама чим цел свет збори дека забегаа со цениве значи има нешто
  Едвај ги чекам да искочат новиве конзоли за 5-600 евра за да се види колку не дерат компанииве.
  Една заостаната графичка од средна класа кошта 400+ евра алооо а за производство ги кошта едвај 180 долари, eве пример кај нас ASUS ROG-STRIX-RX5700-O8G-GAMING
   
 5. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  брат ја така го користам моето на работа , нишо не му е само не га треси :)
   
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  How to Overclock a Laptop Processor
  што е до мене undervolt па самиот ке си буста повеќе
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Се заради тој cable menagment, во тесен простор и тоа се деси...
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  да не се зезна кога го штрафеше ззде-то
  ја користам една "егејска" финта, само ги застрафувам штравчињата напред на ссд-то а задните кај конекторите ги оставам , со тоа добивам флексибилност односно намален ризик за кршење на конектори
  btw интересно видце
  View: https://www.youtube.com/watch?v=fzPo7gu-fTw
  Во врска со i3 9100f , кратко кажано има се може исто како и на nvidia со цениве
  Секој ден ги гледам купциве како не си ги ценат парите и не се умараат да земат несто поасално и за во иднина , зомбиња со пари брат тоа ти е , а да не зборам и дека ови што им продаваат најчесто појма немаат
   
  Последна промена: 12 Септември 2019
 10. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Кога ќе пиеме RTX пиво :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 14. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  134
  65
  16 Јуни 2017
  Машко
  Дечки, не дека ќе купувам но чисто ме интересира колку се движат цените на половен i7 7700 или i7700K тука на форумов или пак на било кое друго место?
  Фала и поздрав:)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,121
  804
  1 Јуни 2016
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 19. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Чим имаш дедицирана графичка искрено гориш пари со тоа ако земеш 3400g , земи си Ryzen 1600 ги има за по 100еврики
  eve od ebay Ryzen processor 5 1600 | eBay
  Еве евтина плоча
  Biostar MBO AM4 BIO TA320-BTC, socket AM4, A320
  Рам-от = nice
  580 = nice (8gb така?)
   
  Последна промена: 30 Септември 2019
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,533
  1,740
  25 Март 2013
  Машко
  @mihovkris Како што ти кажа Еди, 3400G веќе има интегрирана графичка која нема да ја користиш. Моја препорака ти е Ryzen 5 2600 за 8500 денари.
   
  На gamer-eddie и StefAngel им се допаѓа ова.
 21. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,121
  804
  1 Јуни 2016
  Планирав некое време со интегрираната па после да зеам 580 8GB.
  Не е подобар рајзенот 3400G од 1600? Стварно везе неам АМД како функционираат, цел живот интел користам.
   
 22. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  838
  2,172
  12 oктомври 2014
  Машко
  Мене 547 долари ми дава цена коа ќе кликнам на линков.
  Што е фората?


  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
  [​IMG]
   
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,003
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако си по комбо имам 2600х,матична и графичка по избор
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Nomad

  Nomad
  Intern

  10
  6
  25 oктомври 2016
  Throttlestop пробај го, евентуално Intel XTU ако го поддржува тој процесор.
  Undervolt барем направи, ќе загрева/троши нешто помалку и веројатно ќе држи boost подолго како што рече еди, но и тоа веројатно ќе можеш да го смениш преку програмата.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  928
  1,516
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  wtf? го земале изгледа
  имаше минатава недела за 280еврики другарче ја купи , ке видиме за месец дена што ке му стигне :)
  Искрено да не се изреметија цениве, ова е реалната цена за графичкава (350еврики)

  еве пак го најдов , брзо кликај :)
  MSI GTX 1080 Ti 11 Gb GDDR 5x | eBay
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019

Сподели

Вчитување...