1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совети / Mислења за Hardware / Software

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gamer-eddie, 27 ноември 2018.

 1. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Доколку некого нешто го интересира , не им е јасно има интересно искуство / знаење / мислење може да го сподели тука
  За да не ги оптоваруваме другите теми овдека може Све да се пишува
  Тука е местото каде што noob-овите стануваат guru-a а guru-aта може да се осеќаат како noob-ови :)
  Поздрав до сите
   
  На Boldozer и krema им се допаѓа ова.
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,660
  1,756
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Многу различни прашања во иста тема, ќе биде попара, или што би се рекло, Кајгана :)
   
  На dddragan, The GameMAster94, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Ставете кључ на време. :D
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  То ми се свиџа , одма со сеир почна темава :)
  Ај еве прво од мене
  Искено многу сум нафуран на 20тава серија на Ngreedia
  Едноставно кажано забегаа со цените, барем да забегаа со перформанси како на времето кога добивавме над 100% скок од една генерација во друга
  AMDelay / Rebrandeon нив па никаде ги нема , си пецкаат со конзоли баш им чуе
  Никогаш нема да сватам зошто луѓево сакаат да плаќаат повеќе а да добиваат многу помалце
  Искрено не сум се умарал многу со конзоли особено од PS4 па навака , ама дојде време каде што на сите би им препорачал да си купат конзола одколку PC на ново
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  352
  259
  25 Август 2016
  Машко
  Дали кај нас прави некој Custom loop водено ладење?
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,190
  3,705
  18 Април 2007
  @gOJDO одамна си имаше направено, ама ова беше пред едно 12 години сигурно.

  Јас би те советувал да видиш што имаат EKWB делови и од таму да тргнеш.
   
  Skorp, gOJDO и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 7. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  На Skorp и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 8. brasica

  brasica
  On your way to fame

  621
  946
  18 Април 2010
  Јас имав направено од EKWB пред неколку години и тоа во неколку различни варијанти, треба да има слики во темата за куќишта поназад. Ако прашуваш дали го работи некој тоа, таков не знам.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  А мене ме интересира зашо никој, ама баш НИКОЈ до сеа нема направено custom PSU cable mod со тврди жици и да ги бендува као водениве лупови шо ги праат под прави агли.

  Замисли така едно 50 жици сите до милиметар прецизно свиткани под прави агли и крути и да прават као 3д art инсталација у куќиштето.
   
  На IcePick и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 10. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Спремен ли си да ставиш све на ризик, асален вистински loop кошта одприлика 1000еврики само за воденото ладење а кај се деловите што ке треба да се ладат

  Имам искуство со ЕК Predator иии убава фонтана беше :)
  Kaкви фитинзи спојки ке бараш какви гумици ке имаат,
  какви пумпи,
  дали ке идеш со црева или пластика или стакло за туби,
  ке ти требаат блокови моноблокови,
  какви резервари
  огромно кукиште кое ке биде способно за тоа,
  дали ке ладиш процесор само или и графичка или свеее :)
  колкави хладњаци ке користиш
  какви вентилатори
  што ке користиш за регулирање и надзор на притисок температури обртаи...
  каква течност ке користиш
  кој ке ти гарантира
  не дај боже да протече и да оштети нешто
  тоа чудо треба да се одржава исто како кола мењање уље/течност , чистење од све какви метали ке користиш, ... брат има филозофија у пм

  До сега лично имам правено едно 4-5 пати ама нормално не на мое , бидејки како што кажав преголем ризик пари време...
   
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  ја колку што знам не чини 90 степена агол на електроника затоа нема , ама има нешто многу слично и убаво
  psu cable plastic clamps - Google-Suche:
  пластични водичи
   
  Последна промена: 27 ноември 2018
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Ги знам тие далеку се од тоа шо иам замислено. Иначе нема врска дека не чини жица е заоблено ќе се свитка не мислев баш целосно нагло виткање лол. И цевкиве за водено не ги виткаат скроз. Има радиус.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  искрено брат не се разбирам од струја жици и све осталo, ова ми го имаат кажано "електричари" :)
  све има радиус ама до каде бидејки кога што и да се витка, таму кај што се витка секогаш не намалува протокот и преставува слаба точка
   
 14. The GameMAster94

  The GameMAster94
  Intern

  10
  7
  26 ноември 2018
  Машко
  Freelance Game Development, QA
  Во февруари ќе поминат скоро две години од лансирањето на AMD Ryzen. За тие што имаат ваков процесор од старт какво искуство сте имале досега и дали сте задоволни со користење на тој процесор?
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  352
  259
  25 Август 2016
  Машко
  Јас се те разбирам.Затоа прашав дали има некој што прави ова за да не се замарам јас до толку. Да вршам само одржување.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  507
  534
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Имам 2 х Ryzen 2700X, ги користам нешто над 3 месеци. Ако те интересира нешто покенкретно прашај ме, а онака генерално ако збориме, презадоволен сум.
   
  На gamer-eddie и The GameMAster94 им се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не видов на форумов да се дискутира за фејк VRM на плочи, на графички итн.

  Еве пример на сликава доле. Контролерот е ir3595 кој е 6+2 pwm контролер (8) на кој EVGA ги тргаат +2 и од 6-те користат само 5 и после ги множат со 2 и добиваат фејк 10 фази со 10 VRM, пред кои има ir3599 кој дуплира (во најлош случај квадрира) една фаза во две (или 4) :)

  Не дека е лоша или нестабилна струја ама итекако е фејк маркетинг.

  [​IMG]
   
  На PC_GAMER, Oktar, The GameMAster94 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. GAMEKING

  GAMEKING
  Баниран/a

  45
  31
  11 Јануари 2018
  Машко
  70% од опремата е со фејк маркетинг трикови.. и со цел да се заработи повеќе пари со помалку вложен кеш и труд и секако да се купи нова по некое време :D
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  фацкава го следам могу одамна , Actual Hard Core Overclocking така му се вика каналот и добро инфо има за вакви работи
   
  На The GameMAster94 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Маркетинг = Наплатување на Лаги :)
   
  На The GameMAster94 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  па рачунај некаде на 6 месеци чистење и преглед
  е сеа ако надградуваш или мењаш делови може и уште почесто да биде
  ти викам брат не да има работа околу тоа , особено ако си мераклија
  Искрено не се исплати кај нас бидејки
  1. Стандардот ни е катастрофа за такви работи
  2. Нема потребни делови кај нас
  3. Гаранција ЈОК
   
  The GameMAster94, shifty и на Skorp им се допаѓа ова.
 23. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter

  View: https://www.youtube.com/watch?v=_Sq0IxH6qHU

  се препуниа пари фирмиве за мемории, сеа и да ги казнат баш ги боле
  Искрено многу ми е мило што Ngreedia падна 19% , искрено што е до мене треба да пандат мноооогу повеќе ама има премногу Nvidiots фанови
  И другиве фирми дропаат со профити, ако моево црно мртво срце ужива во вакви моменти. Ги одраа купциве епа сеа нека се јадат самите себе.
  Фала богу цениве на ssd-ињава паднаа, технологијата е постара од дедо Ное (eднo 3-40 години) а цените до вчера беа мрднати. Интересната работа е што нандот на старите ssd-иња е најдобар најдолговечен ама не е брз
   
  The GameMAster94, FreakyDroid и на Dave1 им се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 25. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Стара гарда Fermi у акција
  btw дали има абер кај нас да се донесат A$u$ Thor напајањава
  Чекам да си го земам 850W-ното а Vanguard-ов да ги го ставам во акција со X58-ца и EVGA-ва GTX 580 3GB

  Crysis

  View: https://www.youtube.com/watch?v=tBIHcmWNgPM

  Far Cry 2

  View: https://www.youtube.com/watch?v=B9xBh_VY7ws

  Deus Ex Mankind Devided

  View: https://www.youtube.com/watch?v=JGxZ2uVfZiY&t=13s

  STALKER Call of Pripyat

  View: https://www.youtube.com/watch?v=iYln-er6jhk

  AVP 2010

  View: https://www.youtube.com/watch?v=sfEMPL7C6J8

  Far Cry 4
  EVGA GTX 580 Classified in Far Cry 4
  Metro 2033 Original
  EVGA GTX 580 Classified in Original Metro 2033 dx11 & Very High
  Metro Last Light
  EVGA GTX 580 Classified in Metro Last Light Redux
  World in Conflict
  EVGA GTX 580 Classified World in Conflict Complete Edition
  Sniper Elite V2
  EVGA GTX 580 Classified Sniper Elite V2
   
  toplel, The GameMAster94, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...