• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

совети како да почнам да учам php?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

konanb

Intern
1 мај 2021
4
1
здраво,

сакам да почнам да учам php и бидејки на интернет и youtube има милиони туториали и видеа, а повекето од нив што ги прегледав се матење вода дали може некој од вас да ми препорача видеа со курсеви за учење php? ниво на познавање php ми е нула, значи ништо не знам, така да буквално за почетник, значи не туторијали кој што ги гледам на youtube у стил ако не знаеш php сега ке научиш за 15 минути па прави некој проект како блог и вметнува нешо елемнти што ти ја знам а ја како теле гледам. значи основа, каде е што е, зошто е, како се користи, како се користи итн....

благодарам
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
787
935
Најмногу што препорачувам е курсеви од Udemy. Поготово оние проверени со висок рејтинг и коментари.
Пример ова, највисок рејтинг, за почетници, 38часа :) https://www.udemy.com/course/php-for-complete-beginners-includes-msql-object-oriented/, обично ако почекаш ќе пуштат и попуст. Се наоѓаат така курсеви за $12.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

konanb

Intern
1 мај 2021
4
1
супер, благодарам. такво нешто ми треба, гледам има попуст уште 5 часа трае, ке поцекам уште некој да не каже некој совет и ке го купам.
 

Ron26

Intern
4 мај 2019
19
24
друже симни си од торент, имаш многу добри курсеви од јудеми, иначе на сите курсеви им истекува за некој саат да те натераат да купиш. Има еден канал, еве ти два серијали еден за ларавел и еден за пхп мајсиквел, прилично добро типчето објаснува и лесно ќе влезеш у штосот.
View: https://www.youtube.com/watch?v=zckH4xalOns&list=PL4cUxeGkcC9hL6aCFKyagrT1RCfVN4w2Q

View: https://www.youtube.com/watch?v=pWG7ajC_OVo&list=PL4cUxeGkcC9gksOX3Kd9KPo-O68ncT05o
 

crcic

Gaining Experience
2 април 2014
519
304
Тоа и ми е планот, ларавел, али сватив дека за ларавел да почнам ми треба php да знам. И сега планирам да потрошам барем пола година и да сконтам php па понатаму ке видиме. Прилично сум слободен и можам дневно и по 5-6 часа па ако не и повеке да посветам, па се надевам ке влезам во шема, мислам дека не сум толку глуп, али време ке каже.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
468
1,181
Тоа и ми е планот, ларавел, али сватив дека за ларавел да почнам ми треба php да знам. И сега планирам да потрошам барем пола година и да сконтам php па понатаму ке видиме. Прилично сум слободен и можам дневно и по 5-6 часа па ако не и повеке да посветам, па се надевам ке влезам во шема, мислам дека не сум толку глуп, али време ке каже.
Go for it! Мечка од планина да симнеш па ќе научи оро да игра, не па човек со рацио php да не може да совлада. Ич да не му ја мислиш. Само работи и гледај реални проблеми да решаваш. Јас најмногу сум учела кога ќе сум се нафатила нешто да правам што појма немам како се прави, ама на крај сепак ќе го решиш. И после следи happy dance низ соба :LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

konanb

Intern
1 мај 2021
4
1
нема дупли акаунт, ти пратив порака, а понатаму како мислиш така прави. нема лутење барем не од моја страна.
 

Ребро

Gaining Experience
18 ноември 2016
35
53
@konanb Не успеав da разберам дали имаш воопшто искуство со некаков програмски јазик или програмирање воопшто.
Како и да е, покрај добрите совети од членовите погоре, една од потценетите страници за учење е w3schools.com.

Ако воопшто немаш искуство, можеш да почнеш со HTML и CSS прво...
Види го прво овој туториал (за да го разбереш целиот еко систем):

Па после:

И дури тогаш можеш да почнеш со курсов подолу или некој од видео курсевите за PHP:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

konanb

Intern
1 мај 2021
4
1
немам искуство али html и css ги разбирам. иако немам програмирано кога ке погледам css или html код знам што значи и што треба да направи и на кој начин функционира.

ми прати @Alucard добри линкови и еве 3ти ли 4ти ли ден како учам и добро ми оди. сега колкуу добро не знам али јас сам од себе сум задоволен така да доволно ми е тоа сега за сега. имаше една вежба да напишеш код сам и го напишав без да гледам од примерот али користев интернет за да најдам што како е што не ми беше јасно за некој работи, али како и да е го напишав сам комплетно без да гледам за помош во примерот и користејки ги работите што до сега ги имам научено. проблемот е што го напишав толку комплицирано што после кога погледав во примерот сватив колку е едноставно али битно на крај го даде истиот резултат. неискуството си го прави своето, али ке биде.

задачата беше сите броеви што се парни да ги претставиш на еден начин т.е. дека се парни а непарните на друг, и пример кодот беше ова

<?php

$count = 1;
while ($count < 20) {
if ($count % 2 == 0) {
echo "{$count} is even<br />";
} else {
echo "{$count} is not even<br />";
}
$count++;
}
?>

а јас у мојата мудрост го напишав ова

<?php

$numbers = 0;

function singledigit($number){
switch($number){
case 0:$word = "zero";break;
case 1:$word = "one";break;
case 2:$word = "two";break;
case 3:$word = "three";break;
case 4:$word = "four";break;
case 5:$word = "five";break;
case 6:$word = "six";break;
case 7:$word = "seven";break;
case 8:$word = "eight";break;
case 9:$word = "nine";break;
}
return $word;
}

while ($numbers <= 10) {
if ($numbers % 2 ) {
echo $word = "".singledigit($numbers). ", ";
} else {
echo $numbers . ", ";
}
$numbers++;

}
?>

со тоа што парните броеви ги прикажав со бројки а непарните со име на бројот. како и да е ги прикажав на различен начин. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,740
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно