1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за хостинг...

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Molec, 22 ноември 2012.

 1. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,349
  2,163
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Ми треба хостинг за нов односно сеуште во изработка wordpress базиран сајт на кој за почеток ќе има околу 500 производи, без можност за купување онлајн туку само за разгледување. Секој производ ќе има минимум 2 а максимум 5 слики. Ќе биде главно за македонско поднебје.

  Што препорачувате, македонски хостинг (кој) или некој странски (кој)?
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Моја препорака за http://uhost.mk/ , ги користам нивните услуги веќе 3-4 години.
   
 3. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  uhost.mk ти се најдобри со цена и се што следи. немаш утка :)
   
 4. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,349
  2,163
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Фала дечки, а што мислите за www.ukion.mk , имал некој искуство со нив? Прилично конкурентни цени и услуги нудат.

  Uhost ги разгледав и некако споро им се отвараат сите сајтови што ги хостираат а и цените им се повисоки од Укион.
   
 5. DarkoKicevo

  DarkoKicevo
  Баниран/a

  107
  21
  27 Јуни 2012
  Машко
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Makedonski hosting osven uhost.mk i mkhost nisto drugo
   
 7. Cape

  Cape
  Gaining Experience

  102
  56
  23 Март 2011
  Машко
  и јас би мкхост :)
   
  На Atlas му/ѝ се допаѓа ова.
 8. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
 9. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  www.ukion.mk хостинг Дата-Центар е составен од бизнис класа HP DL380G6 сервери базирани на Intel Xeon процесори со вкупно 8 јадра/по сервер и супер брзи SAS дискови, 1GBit (1000Mbit) мрежна конекција и 99.9% гарантирана (SLA) достапност на мрежата (uptime). Гарацијата е со закуп и со договор кој го нудат на нивната страна.​
  За светски и за Македнонски услови УКИОН се едни од најдобрите. Ако сакате профи бизнис класа сервер со максимални брзини - www.ukion.mk се Ваш избор.​
  Во брзината може и сами да се уверите со вчитување на сајтови сто се хостираат кај нив во споредба со конкуренцијата во МК.​
  Поздрав,​
  Емилија​

  @Молец, уште нешто, ако се работи за е-комерц сајт во понудата за хоистинг опд УКИОН имаш веќе готови хостинг решенија специјализирани само за webshop сајтови со интегриран модул за плаќање преку кредитна картичка дирекно на твоја банкарска сметка. Можеш да ги видиш деталите тука http://www.ukion.mk/shops/
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,191
  7,106
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Дали можеш да ми дадеш линк каде можам да ја проверам брзината. Јас можам да генерирам трафик од 300 мегабита. Колку долго би ја одржувале вашите сервери таа брзина доколку земам хостинг, и дали се shared или не. Колку % процесор, рам ми следува. Со најјакиот пакет.
   
 11. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Ne mozam da ti kazam.
  Ako sakas detali slobodno javi se vo UKION ke ti gi obezbedat.
   
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе што се замараш. Обичен ВПС у најголема рака кажано. Хостирано у датацентар у UK. Па замисли уште нивен бил центарот, па сервери па трте мрте. Абееееее....... До кога Вакви лажги. Па знаат ли децава колку кошта дата хостинг центар па уште у UK :D

  Код:
  C:\xxxx\xxx>tracert www.no.net.mk
   
  Tracing route to www.no.net.mk [89.145.83.21] over a maximum of 30 hops:
   
   1 110 ms  1 ms  <1 ms 192.168.1.1
   2  31 ms  31 ms  31 ms 79.126.128.1
   3  32 ms  31 ms  32 ms pelister-core-1.pe-ce-internet.on.net.mk [217.16
  .66.33]
   4  32 ms  34 ms  34 ms 217.16.64.249
   5  86 ms  48 ms  46 ms 213.250.1.9
   6  53 ms  53 ms  52 ms bpt-b4-link.telia.net [80.239.167.241]
   7  61 ms 119 ms  64 ms win-bb2-link.telia.net [213.155.131.34]
   8 125 ms  72 ms  73 ms ffm-bb2-link.telia.net [80.91.246.142]
   9  77 ms  79 ms  78 ms ffm-b10-link.telia.net [80.91.251.124]
  10  73 ms  73 ms  72 ms xe-1-3-0.fra60.ip4.tinet.net [77.67.67.193]
  11  82 ms  81 ms  81 ms xe-3-2-0.lon11.ip4.tinet.net [89.149.187.126]
  12  83 ms  82 ms 105 ms xe-1-1-3.core-1.centro.hml.uk.as29017.net [213.2
  00.77.226]
  13  84 ms  84 ms  84 ms server.ukion.net [89.145.83.21]
  Пинг од кај нас (македонија):

  Код:
  C:\Users\User>ping -a 89.145.83.21
   
  Pinging server.ukion.net [89.145.83.21] with 32 bytes of data:
  Reply from 89.145.83.21: bytes=32 time=83ms TTL=50
  Reply from 89.145.83.21: bytes=32 time=82ms TTL=50
  Reply from 89.145.83.21: bytes=32 time=82ms TTL=50
  Reply from 89.145.83.21: bytes=32 time=82ms TTL=50
   
  Ping statistics for 89.145.83.21:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
  Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 82ms, Maximum = 83ms, Average = 82ms
  Колку за споредба, еве како изгледа македоски сервер

  Код:
  C:\Users\User>ping -a mkspeed.urnebeshost.info
   
  Pinging mkspeed.urnebeshost.info [88.85.99.55] with 32 bytes of data:
  Reply from 88.85.99.55: bytes=32 time=17ms TTL=58
  Reply from 88.85.99.55: bytes=32 time=17ms TTL=58
  Reply from 88.85.99.55: bytes=32 time=18ms TTL=58
  Reply from 88.85.99.55: bytes=32 time=17ms TTL=58
   
  Ping statistics for 88.85.99.55:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
  Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 17ms, Maximum = 18ms, Average = 17ms
   
  C:\Users\User>ping -a uhost.mk
   
 13. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер

  Abe @Marv, super sho si napravil "Ping" i "tracert" reseach :).

  Jas hostiram vo UKION vekje 3ta godina sajt so 20000 flesh igri(www.gamesbrainiac.com) i brzinata e superb, so ogled na toa deka sajtot go koristi vtoriot paket a posetite se pretezno od USA. Za cenata se super, mnogu podobro od nekoi hosting za 5 dolari vo USA.

  Mislam deka se edinstvena kompanija vo MK kade moze i da zakupis na 3 ili 6 meseci samo - za skeptici - samo da probas. Jas isto taka bev skepticna vo odnos na toa sto nemam mnogu tehnicko predznaenje - osem PING - sekako :), i zedov prvo na 3 meseci, no sega posle 3 godini gi falam kaj ke stignam. Od druga strana ne se samo serverite bitni i suportot e nesto koe mi e mnogu bitno.

  Mi ponudija i dedicated server, sekako i za mnogu pogolema cena, no mislam deka vo momentov ne treba takva Azdaja samo za sajt, osem ako sajtot ne vi e facebook.

  Za PINGOT:
  od kaj mene inace(USA) pingot do mkspeed.urnebeshost.info e 80-160ms
  a do server.ukion.net 6 do 20ms
  taka da prvo proveri si go internetot od kade sho testiras pred da se razvie bezpotrebna diskusija.

  Pozdrav i sekoe dobro na site.
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  uhost +1, супер професионални се луѓето, алал да им се парите.

  И за разлика од некои други на темава, јас не работам за тие коишто ги фалам.
   
  На masterficx и marv им се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,191
  7,106
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па нормално дека подобар пинг ќе имаш од Америка до UK него до Македонија. Не само што е поблиску него и 80% од оптиката под океанот завршува таму. А сека видов дека уствари фалиш Англиски веб хост. Во никој случај нема да е побрз од локален, освен ако локалниот не е некој шит.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Значи вака:

  1. Користите кирилица.

  2. Ping и Tracert се основните работи за проверување како ке ти иде сајтот за одредена публика.

  3. Чоекот бараше сајт за хостирање ВО МАКЕДОНИЈА за најбр одзив од Македонија. Дефинитивно тоа е Ухост на серверот/ите лично нивни (физички лично нивни) сместени во датацентарот на Неотел во Скопје т.е. mkspeed.urnebesinfo.mk или ако ти треба за надвор онда www.uhost.mk.

  4. Кога некоја фирма "no name" у наши и пошироки рамки, ке ми напише дека поседуваат дата центар, веднаш ама баш веднаш по дифолт сум скептик. Зашто е потребата од лажење незнам,

  5. Ако ти тестираш од Америка, онда тебе пола и повеќе сајтови у европа ке ти се спори, и обратно. Затоа и кога се бира хостинг, се бира меѓудругото и според таргет публиката.

  6. Нормално правило (барем таму каде живееш на запад) е да вработени или поврзани луге со фирмата која нуди некакви услуги, лично не се впуштаат во дискусии на форуми каде не се прозвани, а при тоа да се вклучуваат само и само за да ги фалат своите наводни перформанси.

  7. Госпоѓо Emilija Krasniqi, како Marketing Manager at UKION, ајде дајте детални технички перформанси за вашиот дата центар, линковите, % на процесорско време, рам и слично, како што и кажа погоре и @ARMac, па да Ве истестираме малце :). Не се секирај. сме истестирале овде неколку хостинг сервиси, па не за џабе препорачуваме некого.

  Поздрав
   
  На ivsss и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 17. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Ok. Mislev deka ke se duskutira so fakti ama svativ deka forumov vi e neshto kako koj ima pogolem, taka da se izvinuvam, nemozam da ucestvuvam, ne sum toj pol.
  Prodolzete si.
   
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  E ај де, дај факт. Дај линк до датацентарот :), дај пинг под 20ms ама од Македонски ISP, итн... повели пофалите се.
   
 19. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Za 7 odgovor - ne sum povekje vo UKION kolku da se znae. Za tehnickite detali ke ve molam kontaktirajte gi vo UKION zosto jas ne sum detalno upatena, no mislam deka ima i na sajtot.
  Sekako jas go pocituvam mislenjeto na grupava vo odnos na vasiot izbor za hosting, no mi izlgeda deka tuka nema mesto povelke za diskusija gospodine Marv.
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е така де.
  Има една латинска поговорка која вели: „Пред фактите и Боговите замолчуваат“.

  п.с. Ве молам користете кирилица. Тоа е правилата на форумов, и со константно негирање на тоа правило, се соочувате со банирање. Ај ваљда и некој од администрација ќе ве опомене.
   
 21. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Pa ne mi izgleda bas "latinski" Mister Marv.

  No da ne preteruvame. Se izvinuvam ako vi smeta latinicata no nemam momentalno kirilica.

  PS. se nadevam so izjavata za "no name" ne sakavte da navreduvate ni licno ni firma, sto mislam deka e daleku od pristojno i realno. Google postoi za takvi fakti a ne vasite izjavi Mister Marv.
   
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,403
  13 Јуни 2009
  „7. Пожелно е при постирањето да користите кирилица. Доколку не сте во можност, постирајте на латиница.“

  http://it.com.mk/forum/threads/Кодекс-за-постирање-и-однесување-на-форумот.8784/

  Значи не е морално да се постира на кирилица. Тоа е само префериран начин на пишување во услови кога членот може да користи кирилична поддршка.
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,252
  1,539
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кирилица се инсталира на било кој ОС, за максимум 1 минута.
  А што се однесув до "NO NAME" тоа повторно ке потенцирам дека е така. Еве луѓе бапнете UKION во Google и ке видите дека на првите не 1 туку 10 страни нема никаков релевантен линк кон УКИОН или кон неговиот фамозен датацентар. Под релевантен се подразбира некој друг да зборел за Вас, да напраил review и слично.
   
 24. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,130
  588
  2 ноември 2012
  На Krash му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Krash

  Krash
  Intern

  20
  3
  12 Јуни 2012
  Женско
  маркетер
  Relevantni se klientite na UKION, a del od niv mozat da se vidat tuka (koi nemozam nikako da gi vidam za uhost,mk):
  http://www.ukion.mk/company/#clients
  Site od niv se biznis klienti i se nadevam nikoj od niv ne e na ovoj forum za da gi razjasnuva tvoite obvinuvanja bez nikakva normalna pricina.

  And Marv, Get a life!
   
Слични теми
 1. Dr.XaYC
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,026
 2. Ivica_M
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,834
 3. dimitar92
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,067
 4. Dingo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  956
 5. Nenad90
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,562
Вчитување...

Сподели

Вчитување...