Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за вистински 1Gbps WAN рутер од Unify

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
Сакам дома да ја унифицирам мрежата со ист бренд.
Дајте совет за рутер од Unifi кој со сите заштити, NAT, што и да е тоа што му зема перформанси ќе донесе 1Gbps интернет до мрежата?
Го гледав ова: Gateway Max (UXG-Max) - Gateway Max - Ubiquiti Store
но ми излезе и ова EdgeRouter X (ER-X) - UISP EdgeRouter X - Ubiquiti Store
Ако знаете друг уред од Unifi кој ќе ми заврши работа.

Остатокот од уреди кои планирам да ги земам во мрежата се:
Lite 8 PoE - USW-Lite-8-POE (52W)
Flex Mini - USW-Flex-Mini
U6 Long-Range - U6-LR

Фала ви.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.385
7.588
mikrotikmacedonia.online
Ова што си го планирал е ок.


U6 LR би го заменил за Alta Labs AP 6 или про зависно од буџет.

 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.566
5.464
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
UXG Max, не мисли се.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.579
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Го гледав ова: Gateway Max (UXG-Max) - Gateway Max - Ubiquiti Store
не си пишал кои ти се requirements (освен да ја „унифицираш“ мрежата).

моето искуство со unifi рутерите ми е дека се ужасни и ограничени (на страна од тоа дека два цркнаа во канцеларија).

но ми излезе и ова EdgeRouter X (ER-X) - UISP EdgeRouter X - Ubiquiti Store
освен ако не се сменили нешто, овој модел не можеш да го управуваш со unifi софтверот пошто им е од друга линија производи.

That being said, јас го имам овој, задоволен сум - со тоа што јас го користам со OpenWrt.
Но и основниот софтвер беше многу помоќен од можностите на unifi рутерите, со тоа што си бараше повеќе знаење.


зашто баш LR?!?


Lite 8 PoE - USW-Lite-8-POE (52W)
Порано сум користел unifi POE switch, од тие поголемите/помоќните - ок беа
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4.469
3.412
Скопје
www.gorast.com
не си пишал кои ти се requirements (освен да ја „унифицираш“ мрежата).

моето искуство со unifi рутерите ми е дека се ужасни и ограничени (на страна од тоа дека два цркнаа во канцеларија).


освен ако не се сменили нешто, овој модел не можеш да го управуваш со unifi софтверот пошто им е од друга линија производи.

That being said, јас го имам овој, задоволен сум - со тоа што јас го користам со OpenWrt.
Но и основниот софтвер беше многу помоќен од можностите на unifi рутерите, со тоа што си бараше повеќе знаење.зашто баш LR?!?Порано сум користел unifi POE switch, од тие поголемите/помоќните - ок беа
Да носи 1Gbps до сите уреди врзани на лан.
LR дека е Long Range, WiFi 6 е и е апгрејд од постоечкиов кој е исто така Unifi.

Порачав веќе. Здравје за месец дена се тука.
Фала ви.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.566
5.464
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Да носи 1Gbps до сите уреди врзани на лан.
LR дека е Long Range, WiFi 6 е и е апгрејд од постоечкиов кој е исто така Unifi.

Порачав веќе. Здравје за месец дена се тука.
Фала ви.
Правилен избор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.222
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно