1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за трансфер на хардвер во друга држава

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од M.Pix, 16 Јануари 2020.

 1. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  720
  2,394
  27 Јануари 2014
  Машко
  Дечки ми треба огромна помош. Како најбезбедно да префрлам една конфигурација од Македонија во друга држава? Имам човек што има сопствено комбе и носи пратки од Македонија.

  Мене главното прашање ми е како да го спакувам целото куќиште? Дали да се оди на варијанта да се расклопи скроз па да иде во кутии или склопено цело да оди во поголем куфер со заштитни сунѓери од страна?

  Дали би имало проблем на царина иако ги имам сите документи за деловите кога се купени? Сепак се на македонски.

  Исто би сакал и NAS системот да го префрлам, со 4 дискови. Тие некако ми се најкритични за префрлање. Секој совет е добродојден.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,733
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Napikaj gi del po del vo kuferite so obleka i prakjaj po avtobus/kombe.
  Jas od ceska taka si slepav ps3-ki bez da gi proveruvaat kuferite so obleka.
   
 3. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  283
  227
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  другар со истиот проблем сега брзо помина на граница, 50-100е во зелениот картон и немаше проверки

  п.с.
  само кажувам шо се случи, ни помалку ни повеќе од тоа
   
 4. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  154
  91
  18 Септември 2013
  Со 100 евра во зелен картон ќе бидеш сумлив, следно прашање колку граници треба да се одминат 1, 4, 5 400-500евра?
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,074
  3,721
  5 Декември 2009
  Машко
  Немам искуство во префрлање во друга држава, само ке те посоветувам графичката обавезно да ја одштрафиш. :)
  Дисковите мислам дека нема да имаат проблем ако се заштрафени добро, но гпу то обавезно. Не сакаш да одкорнеш PCI слот од матичната...
   
  На stefan_off и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 6. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  283
  227
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  колку граници? сè после мк е транзит

  *не е совет тоа или ова, само кажувам шо се случи
  ништо поќе и ништо помалку од тоа
   
 7. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  346
  286
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  +1 за графичката да ја извадиш, исто ако имаш некој огромен CPU air cooler да го извадиш.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако си го враќаш хардверот назад обавезно нека го пријават на граница за да нема после плачки со даноци и царини.
   
 9. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Јас префрлав цело куќиште до Германија. Првиот пат ко го носев бев со автобус. На српска граница се запна таа цариничката што било како било и дека требало да сум плател извесен процент од вкупната вредност на куќиштето. Кажав користено е, не е ново, зошто да плаќам кога не одам во Србија туку во Германија. Се запна: Колку вредит компјутерот?! И викам купен е 150 евра пред 5 години, сега е можда 30 го носам заради лични потреби. Влета шоферот клизачи со дваесет евра и заборај дека требаше да се царинит. Влегвиме на хрватска граница: Шо е пакетот? -Компјутер. Половен и лично ваш? -Да. Продолжете. Нигде низ границиве кон Германија не сум имал проблем, само тогаш ете малер се погоди.

  После то сум биден неколку пати со кола и за ништо не ми напрајле проблем. Го носам цело куќиште full tower во оригиналниот пакет. Нека кажит дека е користено и лично негово. Аку имаш документ и да видат дека пример е 2000 евра веројатно ќе те царинат соодветен процент од сумата. Нека соберит прашина да изгледат ко да е баталено и не би ти праеле проблем. Барем така мислам.

  P.S. Околу отшрафување на графичката - корисно е, ама мислам немаш потреба. Само гледај куќиштето да е во лежечка состојба како на тест бенч и обавезно обележи на пакетот на која страна треба да е свртено. Да не е во стоечка/стандардна положба или оставена графичката да виси под матичната.
   
  На 1s3ct0wN и zdravkovskii им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...