1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет За Трансфер На Пари

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Fatal1ty_, 28 Декември 2011.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,399
  25,841
  4 Септември 2008
 2. Slaave

  Slaave
  Intern

  12
  7
  30 Декември 2011
  MoneyGram се подобри од WU. Имам доста пати праќано пари преку овој сервис и земаат малку провизија. За 1000 долари околу 20 долари провизија. И плус после првата трансакција, за околу месец дена ќе добиеш членска картичка по пошта, и со таа картичка секоја следна трансакција добиваш уште помала провизија.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,446
  25,343
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Која банка кај нас работи со MoneyGram?
   
 4. Slaave

  Slaave
  Intern

  12
  7
  30 Декември 2011
  За банки не сум сигурен, мислам дека го има во повеќето. А сигурен сум дека го има и по многу менувачници. Го имаат обично логото на MoneyGram залепено на излогот.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,446
  25,343
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,446
  25,343
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ајде во Вторник ќе идам да видам и до унибанка па ќе споредам кај ми доаќа поефтино.

  Фала ви.
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,446
  25,343
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Е вака значи за сите што ги интересира.
  Провизија за праќање пари во Србија и во соседни земји преку Western Union на шпаркасе банка е најмала од сите.
  Значи за сума до 100е провизијата е 430ден=~7е што е најниска во целата држава.

  Поздрав.
   
 9. sokki

  sokki
  Intern

  104
  15
  8 Септември 2009
  Не бе каква австралија... Мене ми плаќат преку MoneyBOokers повеќе пати, и имам изваено пари на банка во девизи многу пати, ама сега последниот пат ми наплатија 10%, откако се ре-брендираја во Скрилл...

  А ти во која банка имаш сметка иначе? Јас имам во алфа банка (од порано, оти тогаш другите банки не беа во SWIFT мрежата) а сега и ги прашав за преку тутунска и ми рекоја нема врска од која банка од Македонија...

  Ќе отворам нова тема сега. и еве ја зирни ја Prijatel-MKD
  http://it.com.mk/forum/threads/moneybookers-10-Провизија-За-Повлекување-Во-Мкд-Банка.25710/

  п.с. шо е ваков линко... :/
   
 10. teressa

  teressa
  Intern

  22
  3
  11 Март 2016
  Женско
  Здраво :) ќе може некој да ми објасни во инбокс како иде тоа со префрлање пари преку moneygram? Благодарам.
   
 11. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  176
  71
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Дечки сакам да прашам дали некој е запознаен со овој тип на работа.
  Ми се нуди од еден пријател работа со Western Union. Работата е што треба да се извадат пари кои се праќаат од странство кон Македонија за некој рандом човек и од тие пари јас да добијам процент.

  Дали некој слушнал нешто за ваква работа и што мислите за ова?
   
 12. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  759
  815
  9 Декември 2015
  Машко
  Звучи како добра понуда доколку сакаш да влезеш во светот на подземјето.
   
  На DonFrozex, goranzoran, goce03 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. crash

  crash
  Gaining Experience

  75
  127
  6 Декември 2013
  Машко
  И одговарајте му на двете прашања пажљиво и во целост, зашто инаку сте го е**ле ежот.
   
  Ragnar, SiPy` и на Oktar им се допаѓа ова.
 14. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,604
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  giphy.gif
   
 15. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  МВР конечно навлезе во форумов, ја ли премлади и неинформирани почнаа да доаѓаат?
   
  На tamamuzicar и goranzoran им се допаѓа ова.
 16. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,393
  956
  8 Декември 2009
  Имаме слушнато како не. Кај нас нема услови за овој профитабилен бизнис, ама дечките од Романија растур прават. Баш вчера гледав документарец, the bigger picture, имаш детален опис на работната позиција. Повеќе инфо тука.
   
  На marick14, borcep, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Јаој, запрепастувајуќе информацие...

  Мада, за романциве ништо чудно и добар дел од нив да се уценети да соработуваат. На сиот тој генгста менталитет, нек сибе... :)
   
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,850
  2,435
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Deep Web... The Dark Side Of The Force.........
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,319
  968
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Да, 102,3% легално е. Ако те бива, добиваш и бесплатно сместување, храна... се вклучено во некој од хотелите на КПД/КПУ низ Македонија што се.
   
  marick14, SiPy`, Psycore и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. tamamuzicar

  tamamuzicar
  Intern

  10
  3
  10 Февруари 2011
  Toa se vika,ako neke,neke da bidei go donesoa proizvodot?sluzi uste?
   
 21. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  459
  294
  28 ноември 2014
  Машко
  Дали некој знае како да испратам пари online, преку Moneygram и WesternUnion од Македонија не може.
  Кој друг сервис препорачувате? Освен Paypal...
   
 22. krema

  krema
  Professor

  9,531
  9,212
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зошто не може?
  Имам праќано преку WesterUnion без проблем.
   
 23. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  521
  450
  20 ноември 2013
  Машко
 24. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  459
  294
  28 ноември 2014
  Машко
  Зборам за online плаќање.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 25. krema

  krema
  Professor

  9,531
  9,212
  24 Јуни 2009
  Машко
  Аха ок, мада мислам дека преку WU може и оналјн но имаше некој лимит до која сума може (не сум сигурен).
   

Сподели

Вчитување...