1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Совет За Трансфер На Пари

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Fatal1ty_, 28 Декември 2011.

1. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Хеј кажете ми какво искуство имате со western union? колку зимаат процент за префрлање на пари,како наплаќаат и то....
    Или кажете ми најбезбеден и најефтин начин како а префрлам пари на одредена сметка надвор од државава?
    Се работи за ситна сум од 50-тина евра?

2. alek99

alek99
    Gaining Experience

450
    383
    28 Јануари 2008
    Машко
    Преку WesternUnion можеш да пратиш само на лице. Додека ако сакаш на сметка ке мораш преку банка. Еве види ги тука провизиите за WesternUnion.

3. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    значи преку WesternUnion парите му стигаат на адреса,нема ддв нема катви ствари освен провизијата за банката?

4. alek99

alek99
    Gaining Experience

450
    383
    28 Јануари 2008
    Машко
    Не на адреса, туку на лице. Му праќаш на одредено лице и ги кажуваш неговите податоци, име презиме и адреса. Потоа они ти дават некој код (шифра) кој ти му го кажуваш на лицето (по телефон, мајл и сл.), и тој оди во било која банка каде има вестернунион, се легитимира (ја кажува шифрата) и ги подига парите. Тој не плаќа ништо, а ти само провизијата при праќање. Бар така беше пред некоја година. Трансферот е моментален, кога ќе го добиеш кодот лицето може веднаш да си ги подигне парите.

5. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,600
    5,165
    20 Април 2007
    Машко
    Мислам дека 10% зимаа за провизија...Толку беше кога праќав пред некоја година...За 500 евра ми земаа 50 евра провизија, но тогаш немав друг избор...

6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Епа мене сеа за 50е ми е 13.5е провизија...и тоа е многу :/

На tamamuzicar и SaleSk им се допаѓа ова.
  7. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,600
    5,165
    20 Април 2007
    Машко
    Превише е !!! Не се тачни !

На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,761
    4,315
    20 Февруари 2011
    Машко
    Od nekogo pred mesec dena slusnav deka napravil transfer na 800E ili 600evra ne sum siguren mu zemale provizia od 70 evra
    tuka negde treba da e...8 , 9 , 10 , 11 %

9. sokki

sokki
    Intern

104
    15
    8 Септември 2009
    Хаха епа е превише оти:
    - парите можат да стигнат за помалце од 1 сат,
    - можиш да ги подигниш без лична карта/верификација/причина

Епа можи зато наплаќаат толку... А иначе директно преку банка е околу 50-тина долари, плус провизија, плус 4-5 дена чекање, плус оди лично потпиши ова она ....

Ако треба да ти платат за нешто (т.е. треба да ти пуштат пари само еднаш) тогаш ти препорачувам да ги прежалиш тие 13.5 евра оти друг начин би те коштало појќе време а можи и појке пари...
    А ако ти праќаат секој месец, тогаш напрај сметка и нека ти плаќаат секој втор/трет месец зависи од чоеко дали имаш доверба или не, оти не се исплаќа транспорт на мала количина на пари преку банка....

MoneyBookers пред 1 недела ми наплатија 30 долари за 305 долари заради некоја интернационална провизија, а претходно беше безпари... :/
    Paypal - немаме :(
    3 чаре нема...

p.s. ако ги заработе тие 50 евра, тогаш можиш да му спомниш на тој шо треба да ти пушти да ги платите трошоците по пола :)

Позз и со среќа!

п.с. а за провизијата од 13.5 нз дали е точна, најдобро ќе биде да си провериш на Вестерн Унион (или да прашаш во некоја банка шо подржва) отколку да гледаш на страните на нашите банки - оти знајш дека сите наши страни се update секој ден.. :/

Едит: упс, сега видов дека сакаш ти да пратиш надвор од држава... Епа ко така најди некој со Paypal и нека ти среди.. А можиш да провериш и со MoneyGram od Uni banк , можи ќе биди то леко за тебе :)

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Значи ми требаат да пратам пари (за да купам нешто хардвер) на човек во србија.И кога ќе ги подигне пари да ми прати по пошта (дхл) се едно производот навака....Значи точната сума е 47.6е.ПА се распрашував која е најефтината варијанта.

11. AtOm

AtOm
    Intern

51
    25
    4 oктомври 2011
    Машко
    Кажи што треба за србија ке средиме најбезболно.Не е проблем.

12. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    треба да се пратат пари и да се земе еден сет.

13. Aleksandar!

Aleksandar!
    Gaining Experience

533
    168
    29 Јули 2010
    Да кажеше 2 дена порано ке ти го донесев јас .... Вчера се вратив од Белград ... :S

14. Zeratul

Zeratul
    Intern

242
    29
    30 ноември 2008
    Western Union имаат највисоки провизии, особено на мали суми (50-100еур). Ако купуваш од Србија, провери дали може да се купи преку интернет бидејќи доста од нивните продавници имаат веб портали. Провери преку ИТсвет каде се го имаш тоа што сакаш да го купиш, по кои цени и на кои локации, па ако го купиш онлајн, тој може да го подигне.

Провери и преку MoneyGram, мислам дека го видов сервисот низ Ниш, имаат помали провизии... Исто, можеш да испратиш и по автобус во плик, само дај му "tip" на шоферот. Ниш Експрес се ОК момци за тие работи...

15. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Ако имаш сметка во банка, прашај колку би те регнале за трансфер на друга сметка надвор од МКД. Чисто за да споредиш со WU.

16. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    @Zeratul братко да беше од продавница ќе најдев начин туку треба до човек кој нема фирма.
    Иначе треба во Парачин да се испратат парите,а они да ми испратат назад производ.

17. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,600
    5,165
    20 Април 2007
    Машко
    Мори несреќо несреќна...Зошто не кажа со време...Денес моите отидоа за Параќин! Иначе тамо имам и куќа и све тоа...Они ке поседат некое време...Ах бре...ц ц ц ...

18. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    :cry:бед лаки јебига....

19. vlatko175

vlatko175
    Gaining Experience

270
    105
    15 Јули 2008
    трансакции во еx-yu држави зимаат окулу 6 евра (western union bank)
    плаќа тој што ги праќа парите, што и не е така многу.

за други држави е окулу 12 евра за трансакции до 100 јура.

MoneyGram овие не се ништо поевтини , имаш на нивниот сајт точно колку им е провизијата , имаат конвентор .

money bookers јас го користам нонстоп и никогаш не ми земале пари.{ до душа само примам пари преку нив , и си ги префрлам на картица }
    а сум пратил пари преку нив нешто ситно зимаат.

paypal - moжам да ти учинам услуга , само ако има примателот на парите има верификуван акаунт .

20. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Влатко ај ќе го прашам дали има варифициран акаунд.Ако има така ќе направам...а иначе и 6е да дадам не е многу....

21. prijatel-MKD

prijatel-MKD
    Intern

126
    33
    7 Мај 2009
    Машко
    Freelancer локации за сајбер просење!
    Moneybookers ти е надобра опција. Провизија1% од износот (мин. 0.5 еур) по трансакција.
    Дополнително имаш „Escrow“ опција со која средствата се ставаат како гаранција на средина и не ги ослободуваш се додека не ти пристигне производот дома, но оваа опција чини дополнителни 2% од износот.

22. prijatel-MKD

prijatel-MKD
    Intern

126
    33
    7 Мај 2009
    Машко
    Freelancer локации за сајбер просење!
    Може, ако си плаќал во Австралија која има некој дополнителен данок од 10% за сите трансакции.
    Без никакви дополнителни трошоци денес ми пристигнаа повлечени средства и преку картичка и преку банк.сметка.
    Инаку цената на трансфер е 1% од износот (мин. 0,5 ЕУР).
    Повлекување е фиксно 1,8 ЕУР.
    Конверзијата на валута е дополнително оптоварена со 2% од износот, покрај редовната рата на конверзија.
    За прилив од коцкање, 50% данок при прием на средствата овде во МК (во случај кога акаунтот на МБ е одобрен/регистриран за коцкање/обложување).

23. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Решив ќе идам преку Western Union порачката е направена после новагодина ќе ви презентирам што сум купил.

Поздрав фала ви за помошта.

24. psyside

psyside
    Rising Star

26,439
    27,115
    4 Септември 2008
    Калчо, извести ме преку пп колку пари потроши, и колку провизија ти земаа :)

25. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,560
    25,682
    28 Февруари 2008
    Машко
    Па во Вторник вероватно ќе ги префрлам..и ќе те известам обавезно.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...